امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14757
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۲۷
تعداد بازدید: 243
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرج، جواد محمدی‌زاده عصر امروز در همایش روز جهانی مقابله با بیابان‌زادیی که در مرکز آموزشی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرج، جواد محمدی‌زاده عصر امروز در همایش روز جهانی مقابله با بیابان‌زادیی که در مرکز آموزشی جوانشیر برگزار شد اظهار داشت: بر اساس برآوردهای انجام شده برای مقابله با این پدیده سالانه 1000 میلیارد تومان اعتبار لازم است.

وی با اشاره به اینکه این ریزگردها از عراق و به دلیل خشک شدن 90 درصد تالاب‌های این کشور به ایران ورود می‌کند افزود: برای مقابله با این پدیده اقدامات اساسی انجام شده است اما هنوز کافی نیست.

این مسئول گفت: یکی از اقدامات انجام شده رهاسازی مقدار بیشتری از آب رودخانه‌های مرزی به سمت تالاب‌های کشور عراق بود که با این اقدام تا حدودی برخی تالاب‌های این کشور احیا شد و هجوم ریزگردها از کشور عراق نیز 30 درصد کاهش یافت.

محمدی‌زاده تأکید کرد: عدم مدیریت صحیح منابع اب در کشور عراق نیز از دیگر دلایل وجود این ریزگردها است که مسئولان این کشور باید تدابیر لازم برای این مهم را بیندیشند.

وی تصریح کرد: البته برای مقابله با پدیده ریزگردها از کشور عراق به ایران تاکنون توانسته‌ایم ‌کشور عراق را برای همکاری با کنوانسیون‌های بین‌المللی متعهد کرده و در این راستا نیز کشور کویت هم در حد مذاکره و بیان مشکل با ایران است.

*تصویب سند ملی مقابله با بیابان‌زادیی

معاون رئیس‌جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود از تصویب سند ملی مقابله با بیابان‎زادیی در کارگروه تخصصی مجلس خبر داد و افزود: تصویب این سند نیز در راستای کنترل ریزگردها انجام شده است.

وی تأکید کرد: البته تحقق مصوبات این سند مستلزم اختصاص اعتبارات است که در صورت عدم توجه به اعتبارات هیچ نتیجه‌ای از تصویب این سند نخواهیم گرفت.

محمدی‌زاده در ادامه سخنان خود به روش‌های درست و بهینه در مصرف آب در کشور اشاره کرد و بیان داشت: متأسفانه امروز شاهد عدم مدیریت صحیحی در استفاده آب هستیم و این منبع مدیریت درستی نمی‌شود.

وی با انتقاد شدید از مدیریت ناصحیح آب در کشور افزود: باید روش‌های نوین استفاده از آب را در بین مردم ترویج داده و همچنین حق‎آبه‌های کشاورزی را نیز تأمین کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه سخنان خود به زیستگاه‌های مختلف کشور و همچنین تنوع گیاهی در ایران اشاره کرد و افزود: ایران با داشتن یک چنین فضاهایی می‌تواند از لحاظ داشتن محیط های زیستی سالم در اولویت باشد.

وی تأکید کرد: در این راستا به عنوان مثال در حوزه مرکزی فلات ایران زیستگاه‌های حساسی از پرندگان، چهارپایان و خزندگان وجود دارد که بسیار ارزشمند بوده که باید آن را حفظ کنیم.

انتهای پیام/2302/ک30/ف4004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها