امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۴:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147575
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج، سردار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در اختتامیه کنگره ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج، سردار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در اختتامیه کنگره ملی اقتصاد مقاومتی که در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد ضمن گرامی داشت یاد شهدای 29 بهمن تبریز گفت: اقتصاد مقاومتی همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند اقتصادی است که به ملت اجازه می دهد در شرایط فشار و تحریم شدید به پیشرفت و رشد خود ادامه دهد.

سردار نقدی تحقق اقتصاد آسیب‌ناپذیر و رو به رشد را منوط به تولید همه نیازهای کشور دانست و افزود: نیازهای کشور یا باید به صورت کامل در داخل تولید شود یا برای بخش غیر داخلی آن ظرفیت تولید نیز وجود داشته باشد یا مسیر مطمئن برای تامین ایجاد شود و یا اینکه در نیازها و تغییر آنها انعطاف ایجاد شود.

وی تولید ملی را ستون فقرات و رکن اصلی اقتصاد مقاومتی بیان کرده و ادامه داد: با تقویت تولید ملی اکثر مشکلات اساسی همچون تورم، بیکاری، فشارهای خارجی و ... برطرف خواهد شد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین وجود تمام مولفه‌های تولید پایدار در کشور را یادآور شد و تصریح کرد: تمام عناصر و مواد در کشور وجود دارد که بسیاری از مواد به صورت خام صادر می‌شود.

وی با اشاره به منابع عظیم انرژی در کشور به عنوان یکی از مولفه‌های تولید ادامه داد: نقدینگی و علم و دانش از مولفه‌های دیگر در این زمینه است که امروز سطح بسیار بالایی از آنها در کشور موجود است.

جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج، تعداد زیاد نیروی جوان بیکار در کشور را حاکی از تامین نیروی کار برای تولید دانست و اظهارداشت: بازار مصرف تولیدات ایران حداقل 400 میلیون نفر در داخل و هم مرز با کشور و در لایه بعد، بازار 2 میلیارد نفری است که تقریبا دسترسی به این بازار تحریم‌پذیر نیست.

وی با اشاره به سخن امام راحل(ره) و امام حاضر مبنی بر ظرفیت تولید مواد غذایی برای 200 تا 300 میلیون نفر جمعیت در کشور اظهار داشت: مدیریت جهادی و عزم ملی دو رکن اساسی و کمبود در زمینه تولید است که در شعار امسال آورده شده است.

سردار نقدی باور به توانایی تولید پایدار با جمع امکانات کم نظیر در ایران را مهم برشمرد و گفت: بسیاری از کشورها در تامین تمام مولفه‌های تولید دچار مشکل هستند که در ایران این گونه نیست و می‌توان با استفاده از این امکانات و نگاه به درون به جای توجه به بیرون، موفقیت کسب کرد.

وی سخن‌های استعماری برخی افراد در کشور مبنی بر عدم قابلیت رقابت بر خارج را یادآور شد و تصریح کرد: برخی می‌گویند چون آب در کشور کم است باید نکاشت در حالی که با اتکاء به توانایی ها باید بهتر کاشت چرا که بهره وری در کشور ایران بسیار پایین است و کشاورزان نمونه، بین 3 تا 18.5 برابر متوسط برداشت کشور تولید می کنند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه خاطرنشان کرد: بسیج با امکانات محدود خود طرح همگام با کشاورز را در این زمینه آغاز کرده که با ورود مدیریت کلان کشوری و استفاده از ظرفیت تمام دستگاه‌ها تحولی شگرف در کشاورزی رخ می‌دهد.

وی عدم وجود مراجع اطلاعاتی از خدماتی که در کشور وجود دارد را سبب توجه سریع به خارج دانست و اظهارداشت: برنامه ریزی و راهبرد از لازمه‌های مدیریتی است تا بتواند سیاست های کلی را به وسیله استراتژی‌های هدفمند عملیاتی کند.

جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج به تعطیلی حدود 6 هزار واحد تولیدی در شهرک های صنعتی کشور اشاره و بیان کرد: تولید بدون کارخانه در دنیا رایج شده همان طور که کشور چین بسیاری از محصولات خود را در واحد های کوچک و خانگی تولید می کند و با این روش به جای صرف سرمایه در ایجاد کارخانجات بزرگ می توان به تولید بیشتر پرداخت.

وی هماهنگی و ارتباط صنعت با دانشگاه و بازار را از دیگر لازمه های مدیریتی برای اقتصاد مقاومتی خوانده و گفت: پیشرفت ایران در صنایع دفاعی نه به خاطر سرمایه گذاری بیشتر، بلکه به خاطر تحریم های بسیار شدید بود که صنعت دفاعی برای حل آن به دانشگاه ها مراجعه کرد. مدیریت کلان با حل مشکلات بین صنعت دانشگاه و بازار می تواند هم افزایی کرده و در تولید و خودکفایی ایفای نقش کند.

سردار نقدی فساد اقتصادی را یکی از موانع تولید خوانده و تصریح کرد: فساد اقتصادی سبب می شود نقدینگی های مردم به جای اینکه در تولید استفاده شود به سمت کسب ثروت های بادآورده برود.وی با اشاره به پیام ها و دستورات رهبر معظم انقلاب از سال های پیش در خصوص مبارزه با فساد اقتصادی، ادامه داد: اگر مسوولان بخواهند با ابزار و امکانات موجود، می توان بسیاری از مفاسد در موضوعات مالی، قاچاق، ارز و ... را بر طرف نمود همان طور که می توان بسیاری از مقررات موانع تولید در کشور را رفع نمود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین عزم ملی را از دیگر لازمه های تقویت تولید ملی دانسته و خاطر نشان کرد: همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند مردم با ورود در دفاع مقدس سبب پیروزی شدند و این مشارکت مردمی در اقتصاد نیز شدنی است.

وی تقویت فرهنگ عمومی تولید در جامعه را نیازمند تحرک مدیران و استفاده از ابزارهای مدیریتی خوانده و گفت: امروز ورود به عرصه تولید؛ جهاد و عبادت است که باید در فرهنگ عمومی وارد شود.

جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج به پیشنهادات عملیاتی بسیج در زمینه اقتصاد مقاومتی به دولت های قبلی یا فعلی اشاره نموده و گفت: این کارهای اجرایی برای تحول در اقتصاد با مشارکت مردم به دولت پیشنهاد شده است که تاکنون هیچ جواب مثبتی از سوی دولت مردان داده نشده است.

وی در ورود عملیاتی به جای برگزاری نشست و گفتکو برای اقتصاد مقاومتی تاکید نموده و ابراز داشت: بسیج سازندگی با امکانات محدود توانسته با راه اندازی واحد های کوچک تولیدی تاکنون 100 هزار شغل ایجاد کند.

سردار نقدی در پایان سخنان خود مطالبه جدی دستگاه های علمی را از بخش های اجرایی فارغ از مسائل سیاسی یادآور شده و افزود: باید از ظرفیت عظیم ملت نه فقط در راهپیمایی و انتخابات بلکه در همه امور استفاده عملی کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها