امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۱:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147593
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
عبدالله امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وسواس را نوعی فکر، تصویر ذهنی یا تکانه‌ای عنوان کرد ...

عبدالله امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وسواس را نوعی فکر، تصویر ذهنی یا تکانه‌ای عنوان کرد و اظهار داشت: این افکار مزاحم معمولاً به زور وارد ذهن فرد می‌شود و برای فرد ایجاد مزاحمت می‌کند با اینکه فرد مبتلا می‌داند که افکارش غیرمنطقی است اما توان مقاومت در برابر آن را ندارد و وقتی می‌خواهد مقاومت کند مزاحمت افکار بیشتر می‌شود.

وی افزود: وسواس فرد را وادار به راههای می‌کند تا از ‌آن خلاص شود گاهی افراد درصددند تا این افکار مزاحم را خنثی کنند و در پی آن به دنبال ایجاد آرامش هستند همچنین ممکن است به رفتارهایی مبادرت ورزند که هدف آنها کاهش اضطراب و پریشانی ناشی از آن فکر مزاحم است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: این رفتارها جبری هستند و فرد را به وسواس فکری و عملی مبتلا می‌کند و تا وقتی که فرد دست به رفتارهای تکراری نزده است و فقط افکار مزاحم دارد وسواس او فکری است و وقتی که دست به رفتارهای تکراری می‌زند علاوه بر وسواس فکری به وسواس عملی نیز مبتلا است.

* علایم وسواس فکری و عملی

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: ممکن است فردی پس از مراجعه به دندانپزشک دچار این فکر شود که بر اثر وسایل آلوده دچار هپاتیت یا ایدز شده است یا ممکن است در صورت خونریزی لثه این فکر در ذهن او شکل بگیرد که دچار سرطان لثه شده است. همچنین برخی افراد موقع خروج از خانه اشتغال ذهنی نسبت به باز ماندن شیر گاز دارند و چندین بار باز می‌گردند و شیر گاز را چک می‌کنند.

* علل وسواس

امیدی گفت: ژنتیک نقش مؤثری در ابتلا به وسواس دارد همچنین نقش یادگیری در ابتلا به این اختلال مهم است و هر دوی این علل نشان می‌دهد که امکان وجود افراد مبتلای دیگری در خانواده فرد مبتلا به وسواس وجود دارد.

* درمان وسواس

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: رفتار درمانی و دارو درمانی جزو درمان‌های رایج اختلال وسواس هستند چنانچه وسواس شدید باشد دارو درمانی خط اول درمان است.

وی خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود افراد در صورت وجود افکار مزاحم و تکراری و به تبع آن رفتارهای تکراری به متخصصان حوزه بهداشت روان شامل روانشناسان بالینی و روانپزشکان مراجعه کنند تا در صورت ابتلا به وسواس تحت درمان قرار گیرند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها