امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147595
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 79
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، غلامحسین اسماعیلی در همایش هم اندیشی مسائل ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، غلامحسین اسماعیلی در همایش هم اندیشی مسائل قانونی در حقوق وقف با بیان اینکه ارزش و آثار وقف در جامعه و نظام دینی مشهود است، اظهار داشت: بعد از توجه به این ارزش، به مدیریت، نظارت، حراست، حفاظت و پیشگیری از تصرف و تعدی به موقوفات باید توجه ویژه شود.

وی با اشاره به اینکه اگر امور مبنایی و پایه درست انجام شود، برخی از مشکلات حقوقی ایجاد نخواهد شد، افزود: به طور مثال درخصوص پرونده‌های خانوادگی طلاق، جزء مقدمات اولیه‌اش، تعیین حکم است تا منجر به صلح و سازش شود، اما این مورد تنها به صورت شکلی صورت می‌گیرد.

اسماعیلی با بیان اینکه اگر مبانی درست شود، بسیاری از مشکلات رفع می شود، افزود: در برخورد با تصرف و تعدی به موقوفات بصورت جدی وارد شده‌ایم و حفاظت کرده‌ایم.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اینکه، فصلی به عنوان مطالبه مدیریت، نظارت و حفاظت از موقوفات در معاونت اوقافی سازمان ایجاد کنید، تصریح کرد: به عنوان جامعه قضات و دادگستری وظیفه خود را احقاق حق می‌دانیم و حق با هر طرف پرونده باشد، بنای ما احقاق آن است.

وی با اعلام اینکه برای احقاق حق، باید اصل و صاحب حق را بشناسیم، گفت: بعد از این مرحله، نوع و میزان حق را شناسایی می‌کنیم، سپس زمانی که صاحب حق، بیت المال، موقوفات و یا بخش اعظمی از جامعه باشند، اهتمام بیشتری می‌گذاریم.

اسماعیلی با بیان اینکه بنا داریم در سال آینده برای رسیدگی به دعاوی حقوق بیت المال به خصوص در زمینه زمین و مسکن، مجتمع ویژه‌ای ایجاد کنیم، افزود: پرونده‌های مربوط به اوقاف، زمین شهری، راه و شهرسازی، وزارت نیرو و منابع طبیعی در این مجتمع ویژه پی‌گیری خواهد شد، تا بتوانیم به صورت تخصصی و با به کار گیری قضات ویژه، این پرونده‌ها را بررسی کنیم.

وی در پایان با بیان اینکه، این نکته باید در جامعه اصلاح شود که اگر زمینی وقف شود، ارزش آن کاهش نمی‌یابد، تصریح کرد: امروزه انتصاب ملک‌ها و یا کالاها به دورانی از تاریخ، ارزشی افزوده محسوب می‌شود، اما انتصاب به امور ارزشی و دینی همچون وقف، موجب کاهش ارزش می‌شود، در حالی که اگر زمین وقفی، ارزش بیشتری نداشته باشد، نباید موجب کاهش ارزش نیز شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها