امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۹:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147608
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، افسر دستجانی فراهانی عضو گروه رتینوپاتی بیمارستان فارابی در نشست خبری اولین همایش

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، افسر دستجانی فراهانی عضو گروه رتینوپاتی بیمارستان فارابی در نشست خبری اولین همایش کشوری رتینوپاتی نوزادان نارس اظهار کرد: با توجه به عوارض شدید بیماری رتینوپاتی بهترین راه تشخیص و درمان به موقع است که اتفاقاً به هیچ وجه سخت نیست.

وی تصریح کرد: تشخیص اصلی نوزادان مبتلا به رتینوپاتی باید در بخش‌های مراقبت ویژه نوزادان انجام شود و در همین راستا وب‌سایتی ایجاد کردیم که NICU های کشور در آن عضو می‌شوند و به محض اینکه کودکی وارد NICU می‌شود و نام وی توسط مسئولان NICU در وب‌سایت ثبت می‌شود زمان معاینه و ساعت دقیق آن توسط وب‌سایت اعلام می‌شود.

فراهانی خاطرنشان کرد: از این زمان معاینه دو نسخه تهیه می‌شود که یکی به مسئولین NICU و دیگری به والدین نوزاد ارائه می‌شود تا در صورتی که مسئولان NICU زمان معاینه را فراموش کردند والدین این زمان را به خاطر داشته باشند.

این عضو گروه رتینوپاتی بیمارستان فارابی تأکید کرد: در این روش ما اپراتوری را پیش‌بینی کرده‌ایم که چنانچه مسئولان NICU و والدین نوزاد زمان معاینه را فراموش کنند با والدین تماس گرفته و زمان معاینه را به آنان گوشزد می‌کند و وقت مجددی تعیین می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما در این عرصه آن است که اهرم قانونی برای مجبور کردن والدین به معاینه نوزادشان ندهیم و گاهی باعث می‌شود تا نوزاد معاینه و در نتیجه مورد تشخیص و درمان قرار نگیرد و تا پایان عمر نابینا شود.

فراهانی گفت: دیروز دو نوزاد دوقلو را از کردستان به بیمارستان آورده بودند که متأسفانه پس از معاینه مشخص شد که این دو نوزاد با وجود آنکه در 40 هفته و 3 روز جنینی قرار داشتند از هر دو چشم نابینا شده بودند یعنی دو کودک که هنوز چشم باز نکرده‌اند تا پایان عمر نابینا خواهند بود در صورت تشخیص به موقع این دو کودک تا پایان عمر دید طبیعی می‌داشتند.

این عضو گروه رتینوپاتی بیمارستان فارابی تصریح کرد: این اتفاق برای این دو نوزاد در حالی است که به والدین این دو کودک گفته شده بود که برای معاینه مراجعه کنند ولی والدین به پزشک مراجعه نکرده بودند بنابراین اگر سیستم خوب اجرا شود و این سیستم گسترش پیدا کند ان‌شاءالله کودکی نابینا نخواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها