امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147609
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رضا کارخانه دبیر علمی اولین همایش کشوری رتینوپاتی ایران در نشست خبری این همایش اظهار کرد: نابینایی در نوزادان ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رضا کارخانه دبیر علمی اولین همایش کشوری رتینوپاتی ایران در نشست خبری این همایش اظهار کرد: نابینایی در نوزادان با نابینایی در بزرگسالان تفاوت‌های اساسی دارد چرا که نابینایی در نوزادان باعث می‌شود فردی به مدت 60 تا 70 سال نابینا زندگی کند که هزینه سنگینی را به خود فرد و جامعه تحمیل می‌کند.

وی تصریح کرد:‌ رتینوپاتی زمانی به وجود می‌آید که نوزاد به شکل نارس به دنیا می‌آید و عروق شبکیه چشمش تکامل نیافته است بنابر این اکسیژن‌رسانی و خون‌رسانی به شبکیه دچار اختلال می‌شود و به عبارت دیگر از آنجا که محیط بیرون ار رحم مادر اکسیژن بیشتری دارد رگ‌های سطح چشم تنگ می‌شوند که این عامل ترشح یک فاکتور رگ‌ساز می‌شود که نتیجه آن عروق جدید و اضافی در شبکیه ایجاد می‌شود.

کارخانه افزود: این رگ‌های اضافه مانند علف هرز رشد کرده و سبب کشیدگی و جدایی شبکیه می‌شود که در نهایت در صورت عدم درمان به موقع کودک نابینا می‌شود.

دبیر علمی اولین همایش کشوری رتینوپاتی ایران گفت:‌ زمانی تصور می‌شد که اکسیژن عامل بروز این بیماری در نوزادان است اما اکنون اثبات شده است که این تصور اشتباه است اما هنوز پدر و مادران هنگامی که کودکشان به علت این بیماری نابینا می‌شود پزشکان را به استفاده زیاد از اکسیژن برای کودک خود متهم می‌کنند.

وی تاکید کرد: امروزه اثبات شده است که بیماری رتینوپاتی عامل نابینایی نوزادان نارس است هر چند که اکسیژن نیز به بروز این بیماری در صورت زیاد بودن کمک می‌کند.

کارخانه گفت‌: کشورهای توسعه یافته با تنظیم سطح اکسیژن نوزادان تا حد زیادی کنترل کرده‌اند برای مثال نابینایی ناشی از رتینوپاتی در سوئد 3 درصد است اما در آرژانتین این رقم 44 درصد است و به نظر می‌رسد ایران نیز در حدود کشور آرژانتین باشد.

دبیر علمی اولین همایش کشوری رتینوپاتی ایران علت درصد بالای رتینوپاتی در کشورهای در حال توسعه را افزایش مراقبت‌ها از نوزادان نارس دانست و گفت: در کشورهای در حال توسعه با تجهیزات مختلف نوزادان نارس را زنده نگه می‌دارند اما مراقبت‌های جنبی مناسب نیست و نوزادان نارس را از نظر بیماری‌هایی نظیر رتینوپاتی معاینه نمی‌کنند بنابر این شمار نوزادان مبتلا افزایش می‌یابد.

کارخانه خاطرنشان کرد: بیماری رتینوپاتی در کشورهای صحرای آفریقا وجود ندارد، چرا که در این کشورها نوزادان نارس جان خود را از دست می‌دهند، بنابراین زنده نمی‌مانند تا نابینایی خود را در آنها نشان دهد.

وی گفت: سازمان بهداشت جهانی در نظر دارد تا سال 2020 بیماری‌هایی قابل پیشگیری مانند رتینوپاتی را به صفر برساند و در این راه ایران نیز تلاش می‌کند تا حدی به این شعار سازمان جهانی بهداشت نزدیک شود؛ یعنی تا سال 2020 هیچ فرد نابینایی به دلیل مشکلات قابل پیشگیری وجود نداشته باشد.

کارخانه گفت: پدر و مادر نوزاد نارس باید بدانند چه زمانی به پزشک مراجعه کنند و علاوه بر پدر و مادر، متخصصان اطفال نیز باید در این راستا آموزش ببینند و بر همین اساس تاکنون 40 گروه از متخصصین در بیمارستان فارابی آموزش دیده‌اند.

دبیر علمی اولین همایش کشوری رتینوپاتی نوزادان نارس خاطرنشان کرد: طول زمان حاملگی چهل هفته است و هر نوزادی که زیر 37 هفته متولد شود نارس محسوب می‌شود که این نارس بودن نیز درجات مختلفی دارد.

وی گفت: ما برای نوزاد سن جنینی و سن نوزادی داریم که سن جنینی، سن کودک قبل از زایمان است و سن نوزادی، سن نوزاد پس از زایمان، حال چنانچه این دو را با هم جمع کنیم، به آن سن اصلاح شده می‌گویند.

کارخانه تأکید کرد: چنانچه این سن اصلاح‌شده به 31 هفته برسد، بالاترین خطر، نوزاد را تهدید می‌کند و در این زمان باید تشخیص و درمان انجام شود و حتی تأخیر 2 تا 3 هفته‌ای می‌تواند به نابینایی نوزاد منجر شود.

وی مشکل اصلی در رتینوپاتی را بروز و پیشرفت سریع این بیماری دانست و گفت: این بیماری باید هر چه زودتر تشخیص داده و درمان شود، چرا که در غیر این صورت فردی باید به علت چند هفته غفلت، ده‌ها سال نابینایی را تحمل کند.

کارخانه خاطرنشان کرد: از آنجا که در این بیماری، شبکیه چشم آسیب می‌بیند امکان درمان وجود ندارد، چرا که هنوز در مرحله پیوند شبکیه به موفقیت‌های زیادی دست نیافته‌ایم و برای رسیدن به آن مرحله کار زیادی باید صورت گیرد.

دبیر علمی اولین همایش کشوری رتینوپاتی نوزادان نارس در رابطه با شیوع این بیماری گفت: ما اطلاعات دقیقی از شیوع این بیماری در کشور نداریم اما از شیوع این بیماری در مراجعه‌کنندگان به بیمارستان فارابی می‌توان گفت 34 بیمار از 100 بیمار مراجعه‌شده به این بیمارستان، به ریتنوپاتی مبتلا هستند که از این میان 8 درصدی مشکلات جدی دارند و مشکل بینایی پیدا می‌کنند و برخی نیز نیاز به درمان نداشته و تنها باید تحت نظر قرار گیرند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها