امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147610
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس محمد ریاضی رئیس مرکز تحقیقات بیمارستان فارابی در نشست خبری اولین همایش کشوری رتینوپاتی نوزادان نارس اظهار کرد: ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس محمد ریاضی رئیس مرکز تحقیقات بیمارستان فارابی در نشست خبری اولین همایش کشوری رتینوپاتی نوزادان نارس اظهار کرد: بیماری رتینوپاتی نابینا کننده است یعنی در صورتی که بیماری به موقع تشخیص داده نشود و درمان صورت نگیرد نوزاد تا پایان عمر نابینا می‌شود. بنابراین این بیماری ارزش آن را دارد که برایش هزینه کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای این کار طرحی اجرا شده است که بر اساس آن نوزادان نارس تمام کشور تحت معاینه و غربالگری قرار می‌گیرند.

رئیس مرکز تحقیقات بیمارستان فارابی تاکید کرد: این بیماری در صورت تشخیص به موقع درمان‌هایی شامل دارودرمانی، لیزر‌تراپی و نهایتا جراحی دارد.

ریاضی تاکید کرد: لیزر‌تراپی یکی از اثر‌بخش‌ترین روش‌هاست چرا که از رشد رگ‌های اضافه پیشگیری می‌کند و با اکسیژن‌رسانی به موقع به رگ‌ها باعث از بین رفتن رگ‌های اضافه می‌شود و در نتیجه بیماری درمان می‌شود.

وی در رابطه با دارودرمانی نیز گفت: داروهایی وجود دارد که با تزریق آنها به چشم رگ‌های اضافه پسرفت می‌کند و بدین‌وسیله فشار از شبکیه برداشته می‌شود و دیگر امکان جدا شدن آن وجود ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات بیمارستان فارابی گفت: در صورتی که شبکیه از چشم جدا شده باشد می‌توان جراحی استفاده کرد اما اگر کار به جراحی کشیده شود در بهترین حالت نیز نباید انتظار دید خوب از آن چشم داشت بلکه این کار بیشتر بیماری را کنترل می‌کند.

وی گفت: در کشورهای پیشرفته درصد بیمارانی که به مراحل انتهایی برسند بسیار ناچیز است چرا که شبکه بیمار‌یابی و ارجاع بسیار قوی است و عملا بیماران به مراحل پیشرفته نمی‌رسند و ما نیز تلاش می‌کنیم به این موفقیت در کشور دست یابیم.

ریاضی تاکید کرد: برخی نوزادان مشکلات تنفسی و قلبی نیز دارند که مجبور نیستیم از این کودکان مراقبت بیشتری به عمل آوریم و در سنین بالاتر نیز آنان را تحت نظر داشته باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات بیمارستان فارابی گفت: پزشکان تمایل زیادی برای ورود به عرصه درمان رتینوپاتی ندارند چرا که انجام لیزر بر چشم کودکان بسیار سخت و وقت‌گیر است و پزشک می‌تواند به جای درمان بیماری رتینو‌پاتی در همان زمان 4 بیمار را درمان کند. بنابراین منفعت مالی ندارد ولی در بیمارستان فارابی دکتر جبار‌وند حق‌الزحمه 4 عمل لیزر را به پزشکان پرداخت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: مطالعه‌ای در آمریکا نشان داد که تنها 30 درصد پزشکان آمریکایی حاضر به درمان کودکان رتینو‌پاتی هستند چرا که درمان بسیار سخت است. درآمد پایین است و ریسک خطر وجود دارد یعنی ممکن است بیمار در آینده از پزشک شکایت کند که کار را مناسب انجام نداده است و وی نابینا شده است.

ریاضی گفت: وزارت بهداشت باید اقداماتی در پیش گیرد که شرایط به نحوی باشد تا جایی که دکتر جبار‌وند نیز حضور ندارند پرداختی مناسب به پزشکان صورت گیرد تا پزشکان دیگر وارد این حوزه شوند.

وی در رابطه با تشخیص این بیماری نیز گفت: چنانچه پزشک مهارت و تجربه کافی داشته باشد با تجهیزات معمولی نیز می‌توان این بیماری را در نوزاد تشخیص داد.

رئیس مرکز تحقیقات بیمارستان فارابی تاکید کرد: کشورهای موفق در کنترل رتینوپاتی از سیستم تله‌اسکرین استفاده کردند چرا که در کشورهای پهناور مانند ایران نمی‌توان پزشکان را در سطح کشور تقسیم کرد بنابراین اطلاعات بیماران را متمرکز می‌کنیم و کار تشخیص را به افراد باتجربه می‌سپاریم.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها