امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۶:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147638
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه خبری «مک‌کلاچی» روز چهارشنبه با انتشار گزارشی، از تغییر ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه خبری «مک‌کلاچی» روز چهارشنبه با انتشار گزارشی، از تغییر موضع « رابرت فورد» آخرین سفیر آمریکا در سوریه خبر داده و نوشته است که وی که زمانی از حامیان اصلی تسلیح مخالفان سوری بود، حالا منتقد جدی این گروه‌ها شده است.

مک‌کلاچی که فورد را «یکی طرفداران مشهور شورشیان سوری» و حامی تسلیح این گروه‌ها توصیف کرده، نوشته است: «اما در هفته‌های اخیر، فورد سفیر سابق ایالات متحده در سوریه که یک سال قبل با ترک مشاغل دولتی و انتقاد تند از سیاست‌های دولت (باراک) اوباما، خبرساز شد، از خواسته‌اش برای تسلیح شورشیان دست برداشته است. او حالا هر روز به صورتی فزاینده منتقد آن‌ها شده و این گروه‌ها را به واسطه همکاری با جهادی‌ها، از هم پاشیده و غیرقابل‌اعتماد می‌خواند.»

این پایگاه در ادامه تصریح کرده است که واشنگتن اکنون باید میان دولت سوریه و تروریست‌ها یکی را انتخاب کند و گزینه اتکا بر مخالفان میانه‌رو عملا از میان رفته است.

فورد این هفته در مصاحبه با مک‌کلاچی توضیح داده است که در نبود یک واحد فرماندهی قدرتمند و حتی عدم اتفاق نظر میان قدرت‌های منطقه‌ای مبنی بر اینکه جبهه‌النصره یک دشمن است، مخالفان میانه‌رو شانس اندکی برای تبدیل به یک نیروی قابل اعتنا دارند. وی همچنین ارزیابی می‌کند که تعداد این نیروها اکنون کمتر از 20 هزار نفر است، آن هم نیروهایی که قادر به حمله نیستند و در حال حاضر «به میزان بسیار زیادی درگیر نبردهای دفاعی هستند.»

به نوشته مک‌کلاچی، منظور فورد به طور خلاصه این است که «هیچ دلیلی برای ارسال کمک به طرف بازنده وجود ندارد.»

فورد که در حال حاضر در موسسه خاورمیانه در واشنگتن فعال است، می‌گوید: «ما باید با واقعیت آنطور که هست روبرو شویم. کسانی که ما از آن‌ها حمایت کردیم، به اندازه کافی قدرتمند نبودند که میدان را در برابر جبهه النصره حفظ کنند.»

مک‌کلاچی سپس به یادداشت 6 ماه قبل فورد در نشریه فارین پالیسی اشاره کرده و نوشته است که وی دیگر مانند آن زمان خوش‌بین نیست. در بخشی از آن یادداشت فورد آمده بود: «هرچیزی که در رسانه‌ها می‌خوانید را باور نکنید: شورشیان میانه‌رو در سوریه به آخر خط نرسیده‌اند. آن‌ها در بخش‌های مختلف کشور پیشروی‌هایی داشته‌اند و علنا هم از وابستگان به القاعده و هم جهادی‌های داعش اعلام برائت کرده‌اند.»

اما حالا، فورد در مناظرات و سخنرانی‌ها به شدت از مخالفان سوری به دلیل همکاری با جبهه‌النصره انتقاد می‌کند. وی اذعان می‌کند که اکنون این افراط‌گرایان هستند که کنترل را در بخش اعظم نواحی تحت تصرف مخالفان، در اختیار دارند.

به گفته فورد، بخشی از مشکل ناشی از آن است که بسیاری از شورشیان و همچنین حامیان آن‌ها در ترکیه و قطر، تأکید دارند که النصره گروهی داخلی و مخالف اسد است. واشنگتن پیش از این هم شاهد آن بوده که تسلیحات ارسالی برای مخالفان، نهایتا در اختیار این گروه قرار می‌گیرد.

فورد در این رابطه می‌گوید: «جبهه النصره گروهی خطرناک است، اما همچنان تلاش می‌کند تا اینطور وانمود کند که آن‌ها افرادی خوب و اهل سوریه هستند. مسئله دوم این است که برخی از چیزهایی که داشتیم، به آن‌ها منتقل شده است.»

مک‌کلاچی با اشاره به اظهارات فورد در نشست ماه گذشته با حضور معارضان سوری، که به انتقاد از روابط با جبهه النصره پرداخت، به نقل از وی نوشته است: «برای مدتی طولانی، در حالی که جبهه النصره و گروه‌های مسلح که برخی از آن‌ها از ما کمک می‌گرفتند، در اقداماتشان علیه رژیم، با یکدیگر هماهنگ بودند، ما بی‌توجه بودیم. فکر می‌کنیم دوره بی‌توجهی ما به پایان رسیده است.»

فورد که از سوی بسیاری اولین مقام ارشد آمریکایی شناخته می‌شود که علنا به انتقاد از سیاست‌های اوباما در سوریه پرداخت، هنوز هم منتقد است و سیاست واشنگتن در سوریه را «به طرزی استثنایی ناموفق» و «یک شکست بزرگ» بزرگ می‌خواند، اما می‌گوید مقصر بخشی از این شکست مخالفان هستند. وی در این رابطه می‌گوید: «وقتی هیچ‌کس حتی نمی‌داند دشمن که یا چه کسی است، ایجاد یک نیروی معارض کارآمد، غیرممکن است.»

وی با این حال باز هم دست از سیاست جنگ‌طلبانه برنداشته و می‌گوید شاید زمان اقدام نظامی زمینی فرا رسیده باشد، هرچند نیازی نیست که نیروها آمریکایی باشند. با این وجود فورد می‌گوید اگر این ایده هم کارگر نباشد، «آنوقت ما باید بازگردیم و بگوییم که نمی‌توانیم کاری برای سوریه انجام دهیم.»

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها