امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147678
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 229
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، این مراسم با حضور «نادر طالب‌زاده» منتقد سینما و فیلم‌ساز، «بهروز افخمی» از ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، این مراسم با حضور «نادر طالب‌زاده» منتقد سینما و فیلم‌ساز، «بهروز افخمی» از کارگردانان مشهور سینما، «نوید محمودی» تهیه کننده، «جمشید محمودی کارگردان»، «ساعد سهیلی» و «نادر فلاح» بازیگران فیلم چند متر مکعب عشق شب گذشته در سینما هویزه مشهد برگزار شد و ده‌ها تن از مهاجران افغانستانی نیز حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی دو کشور، یادی از شهدا و مجروحان افغانستانی دفاع مقدس شد و در این ارتباط ویدئویی درباره زندگی شهید رجب علی غلامی افغانستانی منتشر شد که در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده و مزار او اکنون در شهر «بجستان» میعادگاه عاشقان شده است.

پس از آن میزگردی به منظور بررسی پیوندهای فرهنگی دو ملت ایران و افغانستان و نقش رسانه و سینما در این راستا با حضور نادر طالب‌زاده، بهروز افخمی، «محمد کاظم کاظمی» شاعر و نویسنده افغانستانی، «سید جواد رفایی» رئیس حوزه هنری خراسان رضوی و «محمد صدیقی‌فر» مدیر دفتر منطقه‌ای آسیای مرکزی، افغانستان و شبه‌قاره پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و نوید محمودی برگزار گردید.

محمد کاظم کاظمی گرداننده این میزگرد دیدگاه هر یک از حاضران در میزگرد را متناسب با حوزه کاری آنان جویا شد.

در ادامه این مراسم از «زهرا بهرامی» بازیگر افغانستانی فیلم باران ساخته مجید مجیدی تقدیر شد. موضوع این فیلم که سال‌ها پیش ساخته و منتشر شده بود نیز مردم افغانستان بود. لوح تقدیری که از سوی ستاد برگزاری نشست «روایتی از همدلی همزبانان» تهیه شده بود توسط نادر طالب‌زاده به بازیگر افغانستانی فیلم باران اهدا شد. زهرا بهرامی در سخنان کوتاهی از این که پس از سال‌ها مردم او و فیلم باران را فراموش نکرده‌اند، سپاسگزاری کرد.

پس از آن فیلم چند متر مکعب عشق ساخته جمشید محمودی که به زندگی مهاجرین افغانستانی در ایران اختصاص یافته است به نمایش گذاشته شد.  

در انتهای این مراسم، از عوامل سازنده این فیلم و میهمانان مراسم تقدیر و لوح یادبودی به آنان اهدا شد. ساعد سهیلی و نادر فلاح از بازیگران این فیلم در سخنانی کوتاه به تاثیرات ایفای نقش در این فیلم بر زندگی آنان اشاره کردند. نادر فلاح که نقش یک افغانستانی را در این فیلم بازی می‌کند، اظهار داشت که پس از بازی در این فیلم احساس می‌کند که هموطنان او اکنون بیشتر شده است و مردم افغانستان هم در زمره هموطنان او محسوب می‌شود.

فلاح که به خوبی توانسته است لهجه افغانستانی را یاد بگیرد، از دشواری‌ها فراگیری این لهجه سخن گفت.

«زینب بیات» مجری افغانستانی این برنامه در سخنان پایانی خود از استقبال مهاجرین افغانستانی از این فیلم اشاره کرد و اظهار داشت با وجود این که اغلب مهاجرین مقیم مشهد این فیلم را تماشا کرده‌اند اما امشب باز هم برای دیدن آن متقاضی بودند.

در این مراسم برخی از مقامات استان خراسان رضوی از جمله محمد عجمی مدیر کل اداره اتباع و مهاجرین خارجی و محمدرضا امینی رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات نیز حضور داشتند. همچنین ده‌ها تن از چهره‌های برجسته افغانستانی از جمله دکتر هاشم عصمت‌اللهی استاد دانشگاه کابل و ابوطالب مظفری شاعر افغانستانی حضور داشتند.

روایتی از همدلی همزبانان با مشارکت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شورای فرهنگی افغانستانی‌های مقیم ایران، حوزه هنری خراسان رضوی و پردیس سنمایی هویزه برگزار شد.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها