امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147751
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۲:۳۰
تعداد بازدید: 128
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (پنج‌شنبه) با همتای

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (پنج‌شنبه) با همتای تاجیکستانی خود سرلشکر رمضان رحیمی‌زاده دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزرای 2 کشور پس از مذاکرات 2 جانبه در جمع خبرنگاران، حاضر شده و درباره این تفاهم‌نامه توضیح دادند.

رحمانی‌فضلی اظهار کرد: به دنبال سفر رئیس‌جمهور و هیأت همراه به کشور تاجیکستان در خلال اجلاس شانگ‌های در آن کشور، تفاهم نامه مشترک با محور اصلی گسترش همکاری‌های مشترک امضا شد.

وزیر کشور تصریح کرد: تفاهمنامه‌ای با وزیر کشور تاجیکستان آقای رحیم‌زاده داشتیم که محورهای تفاهم نامه بحث همکاری‌های مشترک در حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر بود چرا که ایران و تاجیکستان با افغانستان مرز مشترک دارند و موضوع مواد مخدر در تاجیکستان جزء موضوعات خاص است و پیگیری جدی می‌شود و با تجربه ایران و تاجیکستان می‌توانیم کمک‌های خوبی به صورت دو جانبه و چهار جانبه با افغانستان و پاکستان داشته باشیم.

رحمانی فضلی با اشاره به محور بعدی خاطرنشان کرد: بحث بعدی همکاری برای امنیت مرز است، با توجه به تجربیات ایران در این حوزه، همکاری با تاجیکستان برای تقویت مرزی، برای هر 2 کشور موثر است.

وزیر کشور با بیان اینکه ایران به تنهایی آمادگی دارد افغانستان را در بحث معیشت و تغییر کشت خشخاش یاری دهد، گفت: ما پیشنهادات خود را در این زمینه مطرح و برای اجرای آن نیز مصر هستیم. به شرطی که سازمان ملل و کشورهای غربی نیز همکاری‌های خود را در این زمینه داشته باشند.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای بعدی همکاری درباره موضوع تروریست، افراطی‌گری و برخورد با قاچاق انسان است، یادآور شد: این موضوعات به عنوان یکی از معضلات مصیبت‌بار در منطقه به شمار می‌رود.

وزیر کشور در ادامه افزود: با توجه به برخی حمایت‌هایی که از طرف آمریکا و برخی از کشورهای منطقه به جریان‌های افراطی و فرقه‌های انحرافی درون منطقه می‌شود باید برای یک امنیت پایدار با کشور تاجیکستان و سایر کشورهای منطقه همکاری داشت که تاجیکستان استقبال و همکاری خوبی با بقیه کشورهای منطقه داشته است.

وی با اشاره به محورهای دیگر این تفاهم نامه اظهار داشت: بحث بعدی موضوع انتقال تجربیات، آموزش و همکاری‌های مشترک در حوزه آموزش پلیس، امنیت داخلی، فنون عملیاتی، فنون انتظامی، مبارزه با مواد مخدر و حوزه مرزبانی است.

وی همچنین گفت: تجربه ایران در این حوزه‌ها و تجهیزات و فنون عملیاتی در قالب پلیس امنیت داخلی، انتظامی و مرز می‌تواند مبنای خوبی برای همکاری باشد.

وزیر کشور تصریح کرد: حوزه بعدی در این تفاهم نامه بحث ثبت احوال بود، در حوزه ثبت احوال افزایش ضریب امنیتی اسناد و اوراق هویتی از دیگر مسائلی است که به صورت جدی پیگیری می‌شود.

رحمانی فضلی ادامه داد: بحث همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین استان‌های نزدیک مرز با کشور تاجیکستان مثل خراسان و گلستان می‌تواند زمینه همکاری و تبادل کالا و خدمات فنی داشته باشند که مورد علاقه هر 2 کشور بوده است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم با فعال کردن اتاق بازرگانی و تجار هر 2 کشور سطح معاملات و تجارت در هر دو کشور افزایش پیدا کند.

رحمانی‌فضلی همچنین از تشکیل کارگروه مرزی با حضور معاونین وزرای ایران و تاجیکستان خبر داد و گفت: بر این اساس ما بحث‌های امنیتی مرزها را دنبال خواهیم کرد و امیدواریم به یک نکته قابل قبولی در این زمینه برسیم.

رحمانی فضلی در پایان از وزیر کشور تاجیکستان و رئیس جمهور آن تشکر و اظهار امیدواری کرد که این دیدارها و همکاری‌ها ادامه یابد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها