امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147758
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۲:۳۰
تعداد بازدید: 575
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، رضا صالحی‌امیری رئیس کتابخانه ملی ایران امروز در جریان سفر به قم با آیت‌الله عبدالله ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، رضا صالحی‌امیری رئیس کتابخانه ملی ایران امروز در جریان سفر به قم با آیت‌الله عبدالله جوادی‌

آملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در این دیدار رشد ملت‌ها را در گرو شناسنامه‌دار بودن آنها دانست و اظهار کرد: در این بین برخی کشورها مانند ایران اسلامی دارای شناسنامه‌ای کهن شامل دانشمندان و فضلا و همچنین کتابخانه‌های بزرگ بوده‌ است ولی کشوری مانند آمریکا شناسنامه چندانی ندارد و به همین دلیل شناسنامه جعلی برای خود می‌سازد و حقیقت آن است که داشتن یک پیشینه فرهنگی می‌تواند یکی از اصلی‌ترین عوامل رشد ملت‌ها محسوب شود.

آیت‌‌الله جوادی‌آملی با بیان اینکه اگر قدرت به دست بی‌عقل‌ها بیفتد موجب می‌شود خساراتی همچون آتش زدن کتابخانه اسکندریه را متحمل شویم خاطرنشان کرد: به همین دلیل نباید اجازه داد هیچگاه شمشیر به دست این افراد باشد و ننگ‌هایی مانند این‌ که در تاریخ پاک نخواهند شد روی دهد.

وی ادامه داد: استفاده از ابزارهای روز مانند اسکن کردن و تبدیل کتاب‌ها به نسخه‌های دیجیتال یکی از راهکارهای حفظ مفاهیمی است که در این کتاب‌ها وجود دارد.

آیت‌الله جوادی‌آملی با بیان اینکه به مصلحت نیست همه نسخه‌های خطی و غیرخطی را در یک کتابخانه تجمیع کنیم گفت: شاید حادثه‌ای برای یک مکان رخ دهد و آنگاه همه میراث ادبی و فرهنگی خود را از دست بدهیم.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به ضرورت وجود تفکر واحد در استفاده و نگهداری از کتاب‌ها خاطرنشان کرد: البته نباید از نظر فیزیکی همه کتاب‌ها در یک جا جمع شوند.

وی به سرقت‌های فرهنگی گسترده‌ای که در طول سالیان گذشته از سوی غربی‌ها از ممالک اسلامی صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: امروزه در موزه‌های بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی،  آثاری از دوره‌های اسلامی به ویژه کتاب‌ها و تولیدات فرهنگی قابل مشاهده است.

آیت‌الله جوادی‌آملی افزود: ایرانیان در طول تاریخ به باهوشی شهره بوده‌اند و پس از ورود اسلام به ایران، چون حقانیتش را دیدند این دین الهی را پذیرفتند و این میراثی کهن برای ماست.

مفسر قرآن کریم خواستار تهیه نسخه‌های دیجیتال از تمام نسخه‌های خطی موجود در ایران شد و گفت: تفکر داعشی و تکفیری که همه آثار اسلامی و فرهنگی را نابود می‌کند در خارج از کشور به تخریب اماکن مقدس و همچنین از بین بردن کتاب‌ها می‌پردازد و آنها دستشان به مکه و مدینه نمی‌رسد وگرنه آنها را هم خراب می‌کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تا پیش از پیروزی انقلاب، ایران کشوری وابسته به مستشاران خارجی بود عنوان کرد: اما پس از انقلاب شاهد بوده‌ایم که دانشمندان ایرانی توانستند در بسیاری از علوم به پیشرفت برسند و استقلال ایجاد کنند.

آیت‌الله جوادی‌آملی افزود: اسلام دینی است که سعادت‌آفرین است؛ مردم شتربان در عربستان را به شمس‌بان و مشاهده‌گر افلاک و محاسبه‌گر گردش کرات مبدل می‌کند و این میراثی است که باید در حفظ آن بکوشیم.

این استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر تجلیل از دانشمندان و نویسندگان و کسانی که بر میراث فرهنگی و علمی کشور می‌افزایند تصریح کرد: کتابخانه‌ها به عنوان نهادی غیرسیاسی می‌توانند در این زمینه پیشگام باشند و همچنین باید همایش‌هایی علمی و کاربردی برای حفظ میراث فرهنگی کشور با محوریت کتابخانه‌ها برگزار کرد.

انتهای پیام/78004/ج40/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها