امروز : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - 2019 December 10
۱۵:۰۵
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147767
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۲:۳۰
تعداد بازدید: 1073
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شبکه خبری آمریکایی«بلومبرگ» طی گزارشی تحلیلی تحت عنوان «قدرت ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شبکه خبری آمریکایی«بلومبرگ» طی گزارشی تحلیلی تحت عنوان «قدرت نمایی ایران

از سوریه تا خلیج عدن  و هشدار به رقبای منطقه‌ای» که در وبگاه خود منتشر ساخته است، نوشت:نفوذ ایران به طور ملموسی از خلیج عدن تا دریای مدیترانه قابل رویت است  و کشورهایی چون عربستان سعودی که در نبرد نیابتی با این کشور مشغول هستند، نسبت به این موضوع مضطرب می‌باشند.

بر اساس این گزارش، «جمال خاشفجی» تحلیلگر امور منطقه  و از مشاوران «ترکی الفیصل» وزیر اسبق اطلاعات عربستان سعودی در این باره گفت: «تهدید ایران رو به فزونی است. خواه این کشور موفق باشد و یا موفقیتش مرتبط با خطاهای ما باشد بهرحال ایران درحال نفوذ است.»

این تحلیلگر ارشد سعودی در ادامه افزود: «ایران در سوریه موفق به حفظ "بشار اسد" رییس جمهور این کشور شده است. در عراق نیز موفق شده شیعیان این کشور را به دور خود گرد آورد و در یمن نیز در پی افزایش حضور خود می‌باشد.»

بلومبرگ در تحلیلی نوشت: مبارزان حوثی که در ماه جاری موفق شدند رییس جمهور تحت حمایت عربستان سعودی را در یمن برکنار کنند از پیروان شاخه زیدی که گروهی شیعه‌مسلک هستند، می‌باشند و تحلیلگران بر این باورند که ایران حامی حوثی‌های یمن است.

این در حالی است که  ایران نیز حمایت خود را از حوثی‌ها اعلام داشته و حتی «علی اکبر ولایتی» مشاور ارشد مقام رهبری ایران پیش‌تر طی سخنانی خواهان قدرت گرفتن حوثی‌ها در یمن همانند حزب‌الله در لبنان شد.

این شبکه خبری در ادامه به نقل از یک تحلیلگر ایرانی نوشت که جمهوری اسلامی هم اینک موقعیتی مستحکمتر در منطقه دارد و ریاض چاره‌ای جز برقراری گفت‌وگو با ایران ندارد.

«آلکس وطنخواه» تحلیلگر اندیشکده «خاورمیانه» در واشنگتن دی سی نیز برتری ایران را در منطقه به مثابه «هژمونی خوش خیم» نام نهاد.

این شبکه خبری آمریکایی در خاتمه با اشاره به احتمال عادی‌سازی روابط بین ریاض و تهران به نقل از «عبدالرحمان الراشد» تحلیلگر امور سیاسی سعودی نوشت: «مادامی که نیروهای ایرانی در عراق و سوریه حضور دارند همکاری بین دو طرف تا حدودی مشکل است.»

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها