امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۲۲:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147789
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سومین نشست از سلسله نشست‌های مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی صبح امروز در محل ...

به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سومین نشست از سلسله نشست‌های مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی صبح امروز در محل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: اولاً، هیچ افتخاری بالاتر از مشارکت زنان و دختران ایرانی در شکل گیری، پیروزی و تداوم انقلاب نیست، واقعیت این است که حضور قوی و موثر زنان و دختران ایرانی در عرصه انقلاب، نشان داد اسلام ناب نه تنها با مشارکت اجتماعی زنان مشکل ندارد، بلکه با تأمین امنیت و شخصیت زن، زمینه لازم را برای یک حضور حقیقی و غیر تصنعی فراهم می کند.

وی ادامه داد: باید توجه داشت، ارتقاء جهشی موقعیت زنان ایرانی پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، نه فقط در تاریخ معاصر ایران بلکه با موقعیت اجتماعی زنان در هیچیک از کشورهای منطقه قابل مقایسه نیست.

رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا افزود: تردید نکنیم، هیچگاه زنان ایرانی به اندازه امروز عزت‌مند نبوده‌اند هرچند دشمن به روش های گوناگون، همواره مانع از به وجود آمدن حس عزتمندی در بخشی از زنان ایرانی است لکن این اقدامات، قادر به تغییر دادن واقعیت نیست.

حجت الاسلام و المسلمین غلامی اظهار داشت: نکته دوم بنده این است، تا زمانیکه زنان از اسباب بازی و عروسک شدن، افتادن در دام هوسبازی مردان لاابالی و یا تبدیل شدن به ابزاری برای پر کردن جیب سرمایه داران خدانشناس خلاص نشوند، ادعای پیگیری حقوق آنها بیشتر به یک شوخی شباهت دارد.

وی تصریح کرد: هیچ منصفی نمی تواند انکار کند، رفتار تحقیر آمیز غرب با زن، و به بردگی گرفتن او برای کسب منافع اقتصادی، یکی از بزرگ‌ترین توهین ها و ظلم ها به زن در طول تاریخ محسوب می‌شود. بنابراین، اینکه غرب و غربزده ها خصوصا در ایران بخواهند مدافع و پیگیر حقوق زنان ایرانی یا زنان مسلمان باشند، از عجایب روزگار است. در حقیقت، قبول کردن غرب و غربزده ها به عنوان محور پاسداری از حقوق زن، مثل این است که در کشوری، یک مشت جنایتکار را مسئول مبارزه با جنایت کنند! تا این حد نامعقول است!

رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: البته ما به هیچ وجه نباید اجازه دهیم افکار مرتجعین غرب زده درباره زن دوباره در سطح وسیع به ایران برگردد. زنان فهیم و آگاه باید دست کسانی را که به اسم احقاق حقوق زنان، به دنبال اسیر کردن مجدد زنان هستند را رو کنند و ماسک طرفداری از حقوق زنان را از چهره آنان بردارند تا صورت زشت و ضد زن آنها دیده شود.

وی تصریح کرد: نکته سوم این است که، دشمن می‌خواهد با سرگرم ساختن زنان و دختران ایرانی به مسائل پوچ، و فلج کردن قدرت فکری آنان، نقش ممتاز زنان و دختران ایرانی در حرکت انقلاب اسلامی را به صفر برساند. آنها می دانند تا زمانیکه زنان ایرانی پای انقلاب و ارزش ها بایستند، امکان از پا درآوردن این انقلاب نیست. پس، مسئله اصلی خیمه زدن غربی ها در ایران بر روی موضوع زن این است و مسائل دیگر پوششی است برای دنبال کردن این مقصود.

رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: نکته بعدی این است که، نمی‌توان منکر شد، زنان ایرانی با مجموعه ای از مسائل روبه‌رو هستند که اتفاقاً بخش مهمی از این مسائل محصول تمدن منحط غربی است، لکن امروز در داخل کشور، عده‌ای با تقلیل مسائل زنان به خوانندگی، حضور در استادیوم های فوتبال و غیره، در صدد پنهان ساختن مسائل اساسی زنان ایرانی هستند. لذا عرض بنده این است که در مسئله شناسی، منفعل نشویم و اولا بدانیم مسائل مهم چیست و ثانیا این مسائل از کجا و در چه فرایندی متولد شده است.

حجت الاسلام والمسلمین غلامی ادامه داد: واقعیت این است که گرفتاری اصلی زنان- نه فقط در ایران، بلکه کل جهان- سلب کردن کرامت آنها و تبدیل کردن آنها به برده و آلت دست مستکبرین است لذا مهم‌ترین برنامه اسلام در حوزه زن، برگرداندن و حفظ کرامت انسانی زن و باز کردن غل و زنجیر اسارت از پاهای اوست.

البته ما معمولا در فهم جامع خاستگاه اصلی اسلام ناب درباره زن ناتوانیم، و دریافت‌های ناقص یا کاریکاتوری خود از اسلام درباره زن را به نام اسلام ترویج می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در واقع، ما هنوز فرصت نکرده ایم تا دیدگاه‌های مترقی اسلام ناب درباره زن را به درستی و به شکل عمیق تبیین کنیم ضمن اینکه جریان غرب زده، همواره با فیلتر کردن سخنان ما در این زمینه، مانع از شنیدن آن از سوی بخش مهمی از زنان شده است؛ اما امروز روزی است که باید فیلترها را شکست و زمینه رسیدن حرف های اسلام ناب به گوش اکثریت زنان و دختران ایرانی را مهیا کرد.

رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: به عنوان نکته بعدی، باز هم تأکید می کنم، منشأ و سرچشمه بخش مهمی از مسائل زنان ایران، تبعات فرهنگ منحط غربی است، البته ما مشکلات درون‌زا هم داریم کسی نمی تواند این گرفتاری ها را انکار کند؛ لکن عمده مشکلات منشأ درونی ندارد لذا عرض بنده این است که باید برای حل ریشه‌ای مسائل زنان سرچشمه را شناخت و سپس آن را خشکاند.

حجت الاسلام و المسلمین غلامی افزود: حقیقت این است که غرب زده ها در ایران ضمن نادیده گرفتن عامدانه گرایشات حقیقی اکثریت زنان و دختران ایرانی، به دنبال تحمیل دیکتاتورمآبانه خواست اقلیت به اکثریت هستند و مهم‌ترین رسالت زنان فرهیخته و نخبه در عصر حاضر، بیدار کردن زنان و دختران از خواب غفلت، ایجاد کردن فضای آزاداندیشی و به خود آوردن آنهاست.

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه، مهم‌ترین نقش را چه در روشنگری، و چه مبارزه برای رفع ظلم از زنان، تشکل‌های مردمی مستقل، متعهد و  هوشمند به عهده دارند. امروز تشکل های انقلابی زنان، از یک مسئولیت تاریخی برخوردارند. نگویند بودجه و امکانات برای کار نداریم؛ بله بودجه و امکانات نیست، اما ما باید از شهدا که جان خود را برای حفظ و اعتلای اسلام پای کار آوردند درس بیاموزیم و از خودمان مایه بگذاریم. ما امروز زنان غیرتمندی را سراغ داریم که در زیرزمین خانه خود و با فروش النگو و انگشتر خود، بی منت کار فرهنگی می‌کنند.

رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا تصریح کرد: البته تشکل های مردمی انقلابی در حوزه زنان امروز بیش از هر زمان نیازمند هماهنگی، همکاری و هم افزایی هستند و باید مجامعی مخلص و انقلابی برای بوجود آوردن بستر هماهنگی و تعامل میان تشکل‌ها به وجود آیند.

حجت الاسلام و المسلمین غلامی افزود: توجه داشته باشیم که برکت و اثر، در کار جمعی است و اختلاف سلایق نیز مانع از فعالیت جمعی بر اساس اصول و گفتمان انقلاب نیست. لذا تشکل های انقلابی در حوزه زنان می بایست از تک روی به بهانه اختلاف سلیقه پرهیز کنند.

وی اظهار داشت:  بنده به سهم خود از خواهران محترم که زمینه ایجاد یک مجمع و شبه اتحادیه برای تشکل های حزب اللهی نخبگانی در عرضه زنان را فراهم کردند، تشکر می کنم. البته چند مورد تاکید دارم، اولا این مجمع به هیچ وجه یک مجموعه سیاسی-جناحی نیست و نباید باشد. هدف اصلی را باید یک کار ممتاز فکری و فرهنگی آن هم برای قشر فرهیخته و نخبه منظور کرد.

وی ادامه داد: ثانیا، در عین اصرار و پافشاری بر روی مبانی و اصول اسلامی و انقلابی و حرکت مستمر در بزرگراه ولایت، اختلاف سلیقه و تنوع ذائقه را باید محترم شمرد. بدون تنگ نظری، درهای این مجمع را باید به روی همه آنهایی که قلبشان برای انقلاب می تپد و به اصول آن صد در صد پایبندند، باز کرد.

رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا اظهار داشت: ثالثا، مهم این است که متناسب با توان و طاقت، قدم به قدم و با کیفیت حرکت شود و رابعا از رمز توفیق در این امور که قصد قربت و اخلاص است، غافل نشویم. بدون اخلاص و بدون عنایت الهی، هیچ کاری به سرانجام درست نخواهد رسید. انشاءالله خداوند رحمت و برکت خودش را شامل این حرکت بکند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها