امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147805
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 148
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، «کریستینا ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، «کریستینا فرناندز» رئیس‌جمهور آرژانتین روز گذشته طی مراسم فعال سازی کامل مرکز هسته‌ای «آتوچا 2» اطمینان داد که این کشور در جامعه بین‌الملل به عنوان یک کشور مقتدر به رسمیت شناخته شده، رهبران آن حافظ حقوق بشر می‌باشند و قانون در آن فرمانروایی می‌کند.

رئیس‌جمهور آرژانتین خاطرنشان کرد: می‌توانم به هر یک از کشورهای جهان بروم، حتی آن کشورهایی که زندان‌های مخفیانه دارند و افراد دستگیر شده بدون محاکمه در آن هستند؛ می‌توانم به کشورهایی بروم که علیه جمعیت غیر نظامی موشک پرتاب می‌کنند و کودکان، زنان و افراد سالمند کشته می‌شوند؛ می‌توانم به هر کدام از این کشورها بروم و در مقابل آنان بایستم و بگویم که در آرژانتین قانون فرمانروایی می‌کند و هیچ فرد آرژانتینی نمی‌تواند بدون دستور قضایی یا حکم نهایی زندانی شود.

«فرناندز» اذعان داشت که ریاست جمهوری بخشی از میراث کشور است زیرا اداره یک جامعه تنها میلیون‌ها جایگاه شغلی، بهترین دستمزد و تمام منفعت‌ها را شامل نمی‌شود، بلکه همچنین وقتی دولت بتواند با کسانی که جرایم شنیع را مرتکب می‌شوند برخوردی منصفانه داشته باشد مردم به آن احترام می‌گذارند.

وی از تمام مردم خواست که هر طور می‌خواهند فکر کند، هر جا می‌خواهند بروند و هر طور که دلشان می‌خواهد رای بدهند اما چشمان خود را باز کنند زیرا در دنیایی از منافع زندگی می‌کنند که در آن برخی کشورها می‌خواهند دیگران تحت تبعیت آنها باشند.

«فرناندز» سپس هشدار داد که دولت وی اجازه نمی‌دهد هیچ کس برایش تعیین تکلیف کند و به او دستور بدهد.

رئیس‌جمهور آرژانتین همچنین افزود: زمانی که آرژانتین پیشرفت کند و درهای خود را به روی بازارها و اتحادهای جدید باز کند، شهروندان خود را به سوی دروازه‌ای جدید رهنمون می‌کند و آنها این راه را خواهند رفت زیرا می‌دانند که دنیایی جدید با بازیگرانی جدید وجود دارد که اجازه می‌دهد شرکایی جدید و تازه داشته باشند و همیشه روی یک خط حرکت نکنند.

وی در ادامه گفت: به این علت است که ما به دنبال اتحادهای استراتژیک هستیم، و اگر دیگر کشورها و قدرت‌ها نیز بخواهند با همین شرایط با ما باشند، از تمامی جهان استقبال می‌کنیم اما هیچ تحمیلی را نمی‌پذیریم.

«فرناندز» ضمن اشاره به اینکه اجازه نمی‌دهند حملات رسانه‌ای بخواهند با آرژانتینی‌ها مقابله کنند تصریح کرد: برای اینکه به این نقطه برسیم خیلی تلاش کرده‌ایم، برای رسیدن به پیشرفت علمی و تحصیلی خیلی فعالیت کردیم؛ نمی‌توانیم بپذیریم که بخواهند با ما آرژانتینی‌ها مقابله کنند.

وی این سخنان را با اشاره به توطئه رسانه‌ای بعد از شکایت «آلبرتو نیسمن» دادستان ویژه پرونده آمیا علیه دولت آرژانتین و سپس مرگ او در محل سکونتش اظهار داشت.

استقلال تکنولوژی

«کریستینا فرناندز» طی فعال‌سازی 100 درصدی مرکز هسته‌ای «نستور کرشنر» (آتوچا 2) در شهر «لیما» واقع در بخش «زاراته» اعلام کرد که آرژانتین جزو 11 کشوری است که می‌توانند اورانیوم غنی شده تولید کنند و همچنین از تکنولوژی لازم برای انجام این روند با کم‌ترین سختی برخوردار هستند.

مجتمع هسته‌ای «آتوچا» که مرکز هسته‌ای «نستور کرشنر» (آتوچا 2) در آن قرار دارد، در 3 ژوئن 2014 (13 خرداد 93) راه‌اندازی شد تا به حداکثر ظرفیت خود برسد و با اورانیوم طبیعی و آب سنگین قدرتی برابر با 745 مگاوات به دست آورده است.

به گزارش فارس، «نیسمن» کمی قبل از مرگ خود، رئیس‌جمهور و «هکتور تیمرمن» وزیر امور خارجه این کشور آمریکای جنوبی را به سرپوش گذاشتن روی اقدامات متهمین و مظنونین پرونده حمله به آمیا در سال 1994 میلادی محکوم کرده بود؛ این حادثه 85 کشته و بیش از 300 زخمی بر جای گذاشت.

در مقابل اتهامات وارد شده از سوی دادستان، دولت آرژانتین علاوه بر رد شکایت «نیسمن»، وی را دروغگو توصیف کرد و اقداماتش را به عملیاتی از سرویس‌های اطلاعاتی نسبت داد.

جسد بی‌جان دادستان ویژه پرونده آمیا شب 18 ژانویه (28 دی 93) به همراه یک تفنگ با کالیبر 22 در حمام محل سکونتش یافت شد.

مرگ «نیسمن» توسط مخالفین دولت و گروه‌های قدرتمند و برخی رسانه‌های ارتباط جمعی به ابزاری برای ارتباط دادن قوه مجریه با این اتفاق ناگوار تبدیل شده است.

رئیس‌جمهور آرژانتین در این خصوص اذعان داشت نسبت به این مسئله که مرگ «نیسمن» به عنوان عنصری در عملیات ضد دولتی این کشور مورد استفاده قرار گرفته متقاعد شده است.

دادستان ویژه پرونده آمیا نیز به داشتن ارتباطات مستقیم با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکایی متهم شده بود؛ اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس در سال 2010، ارتباطات وی را با کارمندان سفارت ایالات متحده آمریکا در «بوینوس آیرس» افشا کردند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها