امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۰:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147817
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «ته‌لام»، گروهی از ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «ته‌لام»، گروهی از دادستان‌های آرژانتین، برخی از اعضای اپوزیسیون و شماری از مردم این کشور که اکثرا از طبقه متوسط بودند روز گذشته و یک ماه پس از مرگ «آلبرتو نیسمن» دادستان ویژه پرونده آمیا در بوینوس آیرس، تظاهرات سکوت برگزار کردند و اعتراض آنها به علت بارش باران شدید به تظاهرات چترها تبدیل شد.

تجمع معترضین حوالی ساعت 17 به وقت محلی در میدان «لوره‌آ» مقابل تئاتر «لیسئو» واقع در «بوینوس آیرس» آغاز شد و هر یک از دادستان‌های مدعو که به جمعیت می‌پیوست با تشویق مردم روبه‌رو می‌شد.

تظاهر کنندگان سپس به سمت میدان «مایو» محل استقرار کاخ «صورتی» مقر ریاست جمهوری آرژانتین رفتند؛ بخشی از قوه قضاییه این کشور آمریکای جنوبی نیز در سازمان‌دهی تظاهرات مشارکت داشت.

برخی از دادستان‌هایی که در این اعتراض حضور داشتند پیشتر به ایجاد مانع بر سر راه تحقیقات حادثه مرکز یهودیان آرژانتین موسوم به آمیا متهم شده بودند.

افراد حاضر در اعتراض اعلام کردند که این تجمع را علیه مصونیت از مجازات و برای رسیدن به حقیقت و عدالت برگزار می‌کنند، در حالی که دولت «کریستینا فرناندز کرشنر» نیز خواستار رسیدن به همین اهداف می‌باشد.  

علاوه بر این، روز گذشته «اُسکار پارریلی» وزیر اطلاعات آرژانتین طی جلسه مجلس نمایندگان برای بحث پیرامون اصلاح سرویس‌های اطلاعاتی تصریح کرد: دولت بیش از همه افراد خواستار روشن شدن حقیقت درباره شکایت «نیسمن» و مرگ وی می‌باشد.

جمعی از هنرمندان، نخبگان، روزنامه نگاران و اعضای قوه قضاییه سندی ارائه و در آن اعلام کردند که چنین تظاهراتی، مقاصد سیاسی روشنی دارد؛ آنها همچنین تلاش برای کودتای نرم علیه دولت و وجود یک لابی برای منحرف کردن «بیبیانا فئین» دادستان پرونده مرگ «نیسمن» را محکوم کردند.

«ممپو خیاردینلی» اذعان داشت که سند مذکور تنها طی 2 روز توانسته بیش از 25 هزار امضا از اشخاص مختلفی که مخالف این تظاهرات بودند را جمع کند.

از 2 روز پیش نیز روزنامه «کلارین» کمپینی جهت بی اعتبار ساختن این دادستان به راه انداخته و چنین اقدامی را با استفاده از یک جوان که توسط «فئین» به عنوان شاهد عینی معرفی شده بود انجام داده است.

به گزارش فارس، «نیسمن» کمی قبل از مرگ خود، رئیس‌جمهور و «هکتور تیمرمن» وزیر امور خارجه این کشور آمریکای جنوبی را به سرپوش گذاشتن روی اقدامات متهمین و مظنونین پرونده حمله به آمیا در سال 1994 میلادی محکوم کرده بود؛ این حادثه 85 کشته و بیش از 300 زخمی بر جای گذاشت.

در مقابل اتهامات وارد شده از سوی دادستان، دولت آرژانتین علاوه بر رد شکایت «نیسمن»، وی را دروغگو توصیف کرد و اقداماتش را به عملیاتی از سرویس‌های اطلاعاتی نسبت داد.

جسد بی‌جان دادستان ویژه پرونده آمیا شب 18 ژانویه (28 دی 93) به همراه یک تفنگ با کالیبر 22 در حمام محل سکونتش یافت شد.

مرگ «نیسمن» توسط مخالفین دولت و گروه‌های قدرتمند و برخی رسانه‌های ارتباط جمعی به ابزاری برای ارتباط دادن قوه مجریه با این اتفاق ناگوار تبدیل شده است.

رئیس‌جمهور آرژانتین در این خصوص اذعان داشت نسبت به این مسئله که مرگ «نیسمن» به عنوان عنصری در عملیات ضد دولتی این کشور مورد استفاده قرار گرفته متقاعد شده است.

دادستان ویژه پرونده آمیا نیز به داشتن ارتباطات مستقیم با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکایی متهم شده بود؛ اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس در سال 2010، ارتباطات وی را با کارمندان سفارت ایالات متحده آمریکا در «بوینوس آیرس» افشا کردند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها