امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147818
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 72
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه اینترنتی کنگره آمریکا امروز (پنج‌شنبه) خطاب به مخالفان مذاکرات ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه اینترنتی کنگره آمریکا امروز (پنج‌شنبه) خطاب به مخالفان مذاکرات هسته‌ ای ایران و 1+5 نوشت «جلوی مذاکره با ایران را نگیرید.»

پایگاه اینترنتی کنگره آمریکا امروز در یادداشتی مدعی شد، مخالفان مذاکرات هسته‌ای ایران به تهدید ایران مسلح به تسلیحات هسته‌ای علیه اسراییل و جرقه جنگ‌های هسته‌ای در خاورمیانه، توجه ندارند.

در ادامه این یادداشت نویسنده مدعی شده است، تنها آن‌چه ما درباره این مذاکرات می‌شنویم تعداد سانتریفیوژهایی است که ایران اجازه خواهد داشت، در اختیار داشته باشد ولی از آن‌جایی که مذاکرات محرمانه است، هیچ‌کس تعداد این سانتریفیوژها را نمی‌داند و تا زمانی که توافق در همه موارد حاصل نشود، هیچ توافقی صورت نمی‌گیرد. اما اگر شمار سانتریفیوژها 10 هزار یا 6 هزار و پانصد یا 20 هزار باشد، بدون دانستن نوع سانتریفیوژها و بقیه مواردی که در توافق وجود دارد، دانستن تعداد سانتریفیوژها بی‌ربط است. سانتریفیوژها مهم هستند اما به تنهایی شاخصی برای قابلیت هسته‌ای نیستند.

در این یادداشت نویسنده ادامه می‌دهد، آن‌چه ما می‌شنویم این است که هر توافقی صورت بگیرد تنها به مدت ده سال ادامه خواهد داشت. درادامه نویسنده این سوال را مطرح می‌کند که جایگزین توافق چیست. نویسنده مدعی شده است، اقدام نظامی ایران را به جایگاه دو، سه سال پیش بازمی‌گرداند و در ادامه ادعاهایش می‌گوید، اما تا زمانی که آماده حمله و تصرف ایران نباشیم – که هنوز آماده نیستیم – اقدام نظامی علیه ایران می‌تواند برای ایران و اقدامات نظامی و هسته‌ای قانع کننده باشد که به سلاح هسته‌ای برای دفاع از خود نیاز دارد.

نویسنده هم‌چنین مدعی شد، با این‌که می‌شنویم باید تحریم‌های علیه ایران را سخت‌تر کنیم اما با وجود رژیم سخت تحریم‌ها در دوره 6 ماهه توافق ژنو، ایران توانست هزاران سانتریفیوژ بسازد و با سرعت تمام به سوی سلاح هسته‌ای پیش برود. این یادداشت مدعی است، بعد از توافق ژنو، پیشرفت هسته‌ای ایران کمی متوقف شد و ایران با بازرسی‌های سرزده بیشتری در مقابل رفع بعضی از تحریم‌ها موافقت کرد.

پایگاه کنگره ادامه می‌دهد، گرچه گفته می‌شود اوباما توجه زیادی به اسراییل ندارد اما آن‌چه از عملکرد 6 سال گذشته اوباما در دست است –با وجود مشکل شخصی اوباما و نتانیاهو – سطح کمک‌های ثبت شده آمریکا به اسراییل، سطح تامین بودجه کامل گنبد آهنین اسراییل توسط آمریکا، سطح بی‌سابقه‌ای از همکاری‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا و اسراییل و هم‌چنین حمایت‌های تمام و کمال آمریکا از اسراییل در سازمان ملل، در دوره ریاست جمهوری اوباما بیش از هر رییس جمهور دموکرات دیگری در آمریکا بوده است.

نویسنده این یادداشت می‌افزاید، آن‌چه از اوباما می‌شونیم این است که وی خواهان حصول توافق هسته‌ای با ایران است تا میراث خود را محکم کند. به نظر نویسنده این یادداشت، «این مهم نیست که اوباما تکرار می‌کند، عدم توافق بهتر از توافق بد است»، مهم نیست که اوباما تکرار می‌کند «هدف ما جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است» یا این‌که «هدف ما این است که ایران هسته‌ای نباشد. این را بپذیریم که تمام آن‌چه برای اوباما اهمیت دارد، جایگاه خودش در تاریخ است.»

در ادامه ادعاها نویسنده این مطلب می‌نویسد، یک توافق خوب هم نمی‌تواند توافق کاملی باشد. ایران همیشه 12 تا 18 ماه تا ساخت مواد شکاف‌پذیر برای ساخت بمب هسته‌ای فاصله دارد و زمان بیشتری هم برای تسلیحاتی کردن این مواد نیاز دارد. «در این صورت این بهتر نبود که توافقی با ایران صورت می‌گرفت تا ایران را از ساخت مواد شکاف‌پذیر تا چند نسل منع کند؟ قطعا چنین توافقی بهتر بود اما ایران هرگز با این شرایط توافق نمی‌کرد.»

پایگاه کنگره امریکا ادامه داد «نمی‌توانیم دانشی که ایران کسب کرده را از بین ببریم. تنها دو سال طول می‌کشد تا ایران موادهسته‌ای شکاف‌پذیر را تولید کند چرا که به همین سرعت می‌تواند سانتریفیوژ بسازد.» این پایگاه در ادامه مدعی شد، حتی با یک توافق کامل هم ایران ظرف دو سال می‌تواند سلاح هسته‌ای بسازد به همین خاطر حتی در همین شرایط به همین سطح از بازرسی‌ها نیاز داریم.

نویسنده این یادداشت در ادامه ادعاهایش نوشت، «تنها در طی چند روز آینده به این خواهیم رسید که آیا ایران حرکت به سوی گریز هسته‌ای را آغاز کرده است و در نتیجه آن برای یک سال بعد فرصت اقدام نظامی یا اقتصادی علیه ایران را خواهیم داشت.» [گریز هسته‌ای از نگاه غربی‌ها به مدت زمان لازم برای به دست آوردن اورانیوم غنی‌شده کافی جهت استفاده در یک بمب هسته‌ای گفته می‌شود.]

در نظر وی، یک توافق خوب، توافقی با بازرسی‌های سرزده، محدودیت واقعی بر قابلیت‌های ایران و به طول حداقل 10 سال است که به ادعای وی چنین توافقی بهترین و واقعی‌ترین فرصتی است برای طرف غربی در جهت جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح هسته‌‌ای است.

یادداشت کنگره هم‌چنین مدعی است، تحریم‌ها به تنهایی نمی‌تواند جلوی ایران را بگیرد؛ اقدام نظامی هم تنها ‌می‌تواند ایران را به مدت دو سال عقب بیاندازد اما امکان کلیه بازرسی‌ها را از طرف غربی می‌گیرد و این تضمین را می‌دهد که ایران با قدرتی که در دست دارد هر آن‌چه لازم باشد برای دستیابی به سلاح اتمی انجام خواهد داد.

پایگاه کنگره آمریکا ادامه می‌دهد، دولت اوباما هم از ابتدای مذاکرات هسته‌ای به وضوح اعلام کرده بود، شانس رسیدن به توافق قابل قبول، کمتر از 50 درصد است «و اگر به توافقی دست نیابیم، به همان جایگاه اول خود بازمی‌گردیم با این تفاوت که به دلیل بازرسی‌ها، اطلاعاتی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به دست آورده‌ایم.»

درانتهای نویسنده یادداشت افزود «در طول چند هفته آینده خواهیم دید که توافقی حاصل می‌شود یا نه و اگر توافق حاصل شود می‌توانیم درباره آن به قضاوت بنشینیم؛» و هم‌چنین توصیه کرد که کنگره نباید جلوی یک توافق ممکن را با اعمال موانع و به رای گذاشتن تحریم‌های بیشتر، بگیرد. وی مدعی شد «اگر مذاکرات به نتیجه نرسند، دلیل آن دخالت‌های بی‌جای کنگره نبوده بلکه ناسازگاری ایران است.»

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها