امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147850
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 268
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین محفل بین المللی شعرخوانی جشنواره شعر فجر با همکاری کنسولگری ایران در بصره و رایزنی فرهنگی سفارت ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین محفل بین المللی شعرخوانی جشنواره شعر فجر با همکاری کنسولگری ایران در بصره و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق، در شهر بصره برگزار می‌شود.

در این محفل که به دبیری سیدمرتضی آل‌کثیر برگزار می‌شود، سید جاسم پژوهنده، قاسم بن رشید، سید شبر محسنی حسین‌پور، عبدالسلام جاسمی زرگانی، عباس حزباوی، علی یاری، فاضل محسنی، سید احمد نادمی، افشین علاء، سید فرج منصوری، فاضل مجدمی مقدم، به همراه تعدادی از شعرای عراقی به شعر خوانی خواهند پرداخت.

اولین محفل بین المللی شعرخوانی شعر فجر پیشتر در شهر کابل، در کشور افغانستان و به دبیری محمد حسین جعفریان برگزار شده بود که این جلسه شعرخوانی با استقبال خوب شاعران افغانی روبرو شد. محفل شهر بصره، دومین محفل از سری محافل شعرخوانی در جشنواره بین المللی شعر فجر است که در خارج از کشور برگزار می شود. گفتنی است پیش از این در هیچ یک از ادوار گذشته شاعران ایرانی در جشنواره فجر برای شعرخوانی به کشورهای دیگر اعزام نشده بودند.

از گسترش همکاری های فرهنگی بیشتر تا ابوذیه‌ای که رهبر انقلاب خوانده بودند

عصر روز چهارشنبه شاعران عراقی در محفلی دوستانه در محل اقامت شعرای ایرانی حضور یافتند و با آن ها دیدار داشتند.

در این نشست مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان ضمن تشریح اهداف این بنیاد از آوردن بزرگترین هیات شعری پس از انقلاب به عراق، گفت: زبان اغلب ایرانیان فارسی و زبان معیار عراقی ها عربی است اما این تفاوت زبان باعث نشده که حلقه اصلی یعنی ثقلین که ائمه اطهار و قرآن است از هم گسسته شود و همین موضوع است که ما را به یک امت تبدیل کرده است.

مهدی قزلی در ادامه افزود: امیدوارم این برنامه که اولین برنامه بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در عراق است در طول زمان استمرار پیدا کند و ما شاهد گسترش روابط فرهنگی بخصوص در حوزه ادبیات و شعر بین دو کشور باشیم.

همچنین هیثم البیضانی شاعر و فعال فرهنگی اهل بصره در این دیدار ضمن بیان این که  مشترکات فرهنگی بین دو کشور بسیار زیاد است گفت: توجه و کمک ایران به عراق در مبارزه با داعش درخور توجه است و این حمایت نشانه حسن نیت ایرانی هاست.

همچنین شاعران دیگر عراقی که به قصد خوش آمدگویی در محل اقامت هیات شعری ایران حضور یافته بودند مراتب خوشحالی و خرسندی خودشان را از حضور این هیات اعلام کردند.

در حاشیه این دیدار شاعران عراقی که متوجه حضور مرتضی حیدری آل کثیر شده بودند از او درباره ماجرای شعرخوانی در حضور رهبر انقلاب و همچنین تسلط ایشان به شعر عربی و ابوذیه سوال کردند که حیدری آل کثیر از آشنایی خوب رهبر انقلاب در حوزه شعر صحبت کرد.

نکته جالب توجه این بود که شاعران عراقی ابوذیه‌ای که رهبر انقلاب خوانده بود را از حفظ داشتند و اظهار می کردند که ویدئوی شعر خوانی رهبر ایران به زبان عربی به صورت وسیعی در کشورهای عربی منتشر شده است.

محفل شعر فجر بصره که دومین برنامه بین المللی نهمین دوره شعر فجر است امروز ساعت ۱۵ با عنوان «فجر المقاومه» در این شهر برگزار می شود.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها