امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147853
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 355
به گزارش خبرنگار موسیقی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کنسرت دستاس در دو بخش برگزار شد، بخش اول مختص اجرای تکنوازی تار پیام جهانمانی بود و بخش ...

به گزارش خبرنگار موسیقی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کنسرت دستاس در دو بخش برگزار شد، بخش اول مختص اجرای تکنوازی تار پیام جهانمانی بود و بخش دوم هم به سه& zwnj;نوازی این گروه اختصاص داده شده بود. بخش دوم سه نوازی تار؛ سکوت سالن را فرا گرفته است نور به سه نوازنده سه نوازی می‌تابد. رنگ پیراهن جهانمانی اندکی متفاوت‌تر است.

مضراب‌های به رقص می‌آیند و سه‌نوازی شروع می‌شود. موسیقی آشناست؛ آرام آرام صیاد صید دل را آغاز می‌کند.  «نه» من شنونده انتخاب می‌کنم صیاد فریب می‌دهد ماهیان گرسنه آبگیر را. نوازنده فریب نمی‌دهد، نوازنده می‌اندیشد، تمرین می‌کند تا راهی به دلها پیدا کند.

سه دست سه نوازی می‌کنند دستی آرام آرام از سوی نوازنده به سویم دراز می‌شود.

خسته‌ام. خسته‌ام از کار روزانه. سکوت آپارتمان کوچکم را فرا گرفته است. نوازنده به خانه‌ام می‌آید اجاق را روشن می‌کند تا چای را روشن کند. هنوز گیجم و خسته‌ام میهمان چهره‌ی آشنا ندارد اما از دستانش صدای تار می‌آید. نقش عوض می‌شود انگار به میهمانی آپارتمانم آمده‌ام صدا همچنان به گوش می‌رسد.

دستی مرا به نشستن دعوت می‌کند. می‌نشینم روی صندلی میز ناهارخوری، چای آماده است نوازنده اشاره می‌کند. چایت را بخور چای می‌خورم. زخمه بر تار دلم می‌زند. به دیوان حافظ اشاره می‌کند نیت می‌کنم بسم الله الرحمن الرحیم

چو امکان خلود ای دل در این فیروزه ایوان نیست

مجال عشق فرصت دان به فیرزوی بهروزی

آرام می‌شوم. چای می‌نوشم؛ تار بر جان دلم می‌نشیند. با من روایت می‌کند این تار خاطره گو و امکان تامل را برایم فراهم می‌کند چه فراهم کردنی در خود فرو می‌روم.  که ضربه بر کاسه تار مرا برمی‌گرداند. میهمان بی هیچ واژه‌ای با من گفت‌وگو می‌کند. خاطره روایت می‌کند مرا میهمانی آیینه ها و ابریشم‌ها می‌کند.

قسمت اول کنسرت تکنوازی پیام جهانمانی است به نام «بیگاه» که متوسط بود و حیران میان ردیف و نوازنده مدعی است شنیدن این قطعه دیگر گونه گوشی می‌خواهد.
پیام جهانمانی


شاید من دیگر گونه گوش ندارم اما می‌دانم دیگر گونه گوش نیز امکان تامل بر روی این قطعه را ندارد. شنیدن موسیقی ایرانی  نیاز به تامل دارد همانگونه که انگار در ماشین ساز و آواز یا قطعات تار حلاوت ندارد. باید خلوت کنی با خودت چای دم کنی و با تامل به موسیقی گوش کنید وقتی که امکان خلود در این دنیا وجود ندارد می‌توانی برای دقیقه‌ای، لحظه‌ای تامل کنی.

یادداشت از رحمت رمضانی

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها