امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147855
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 249
به گزارش خبرنگا‌ر آئین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی‌ اکبری در همایش ...

به گزارش خبرنگا‌ر آئین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی‌ اکبری در همایش «پرچمداران بهشت& raquo; که صبح امروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، گفت: جلسه امروز یک اجلاس متفاوت و بی‌سابقه‌ای است که به نام نماز صبح گرد هم جمع شده‌ایم. ما جلسات بسیاری داشته‌ایم اما جلسه‌ای برای نماز صبح، نداشته‌ایم.

وی اظهار داشت: نگرانی‌ها و دغدغه همه ما درباره نماز جماعت صبحگاهی فراوان است. هرچند رشد خوبی در برگزاری نماز صبح به لحاظ کمی و کیفی داشته‌ایم اما باز هم تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

* باید نماز صبح جذاب، باشکوه و متفاوت برگزار شود

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ابراز داشت: خداوند متعال در فرمان به نماز در اوقات گوناگون نسبت به نماز صبح تأکید بیشتری دارد و آن را با عنوان بسیار زیبا و دلنشین «قرآن الحجة» معرفی می‌کند.

وی عنوان کرد: در روایت درباره نماز تعبیر زیبایی است؛ تنها روایت فریقین مبنی بر اینکه نماز صبح علاوه بر مشهود مسلمین، مشهود فرشتگان شب و صبح است، آمده که ثواب دو برابر برای اقامه نماز صبح در کارنامه مؤمنین ثبت می‌شود و علاوه بر مشاهده فرشتگان، شهود خود حضرت رسول(ص) و سپس شهود مسلمین مورد تاکید قرار گرفته است، لذا باید نماز صبح جذاب، باشکوه و متفاوت برگزار شود.

حاج علی‌اکبری ابراز داشت: در روایات مربوط به نماز صبح آمده نمازگزاران به جماعت صبح «فی‌ ذمة‌الله» قرار می‌گیرند و از پشتیبانی خاص الهی بهره‌مند می‌شوند همچنین درجاتی که برای آنها هست با تدابیر بسیار دقیقی باید درباره آنها فکر کنیم.

وی ادامه داد: در بین نمازها، نمازی که منافقین را به خشم و غضب می‌آورد و نفس آنها را تنگ می‌کند، نماز صبح است و این مسئله جای بسی تأمل دارد.

* حضرت رسول(ص) برای نماز صبح حضور و غیاب می‌کردند

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد یادآور شد: نماز صبح تا جایی اهمیت دارد که حتی پیامبر اکرم(ص) برای آن حضور و غیاب می‌کردند و می‌فرمودند فلانی چرا نیامده است، لذا وقتی حضرت شنیدند که برخی از افراد خوابشان برده و نتوانستند در نماز صبح شرکت کنند، فرمودند نماز صبح سخت‌تر است برای منافقان؛ «انّ هذه الصلاة اشدّ علی المنافقین».

وی تصریح کرد: نماز صبح است که کمر منافقان و کمر نفاق را در جامعه مؤمنین می‌شکند و ما باید درباره این نماز، متفاوت فکر کنیم. ظاهرا طراحی‌های شیطان مؤثر افتاده که این وضعیت جامعه ما است و نشان می‌دهد نمازهای صبح ما به لحاظ کمی و کیفی مناسب ولایت، مناسب با نظام اسلامی،‌مناسب با روحانیت شیعه نیست و باید اقدامی در این خصوص انجام شود.

حاج علی‌اکبری خطاب به ائمه جماعات حاضر در جلسه، گفت: طی 3 سال اخیر، در هر جلسه‌ای نسبت به نماز صبح یادآوری کردیم که به این مسئله اهمیت لازم داده شود، درهای مساجد که درهای لطف و فیض و رحمت الهی است، صبحگاهان به روی مردم گشوده شود و این کار از خود ما شروع می‌شود و نباید منتظر فرد دیگری باشیم.

* قصه نفاق، کار هنری در تغییر سبک زندگی و ایجاد غفلت نسبت به پروردگار متعال است

وی با بیان اینکه قصه نفاق حساس‌تر از قصه کفر است، اظهار داشت: قصه نفاق، کار هنری در تغییر سبک زندگی، بیدار نگهداشتن مردم تا پاسی از شب، خواب نگه داشتن آنها در وقت سحر، ایجاد غفلت نسبت به پروردگار متعال است. اکنون که دشمن سواره و پیاده‌اش را به میدان آورده است، آیا راهی جز با استفاده از سنگر الهی می‌توان در مقابله این نفاق داشت؟!

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد عنوان کرد: امروز اعلام می‌شود ما از 560 مسجد به بیش از 900 مسجد در اقامه نماز صبح در تهران رسیده‌ایم و ما بر اساس اقبال و محبت علما و ائمه جماعات آمده‌ایم اعلام کنیم سرعت گسترش نماز صبح با باز شدن درب مساجد و رفع این عیب بزرگ می‌خواهیم تصمیم بگیریم که روزی خبر خوش و شیرین را به محضر مقام معظم رهبری اعلام کنیم که بیش از نیمی از مساجد ما نماز جماعت صبح برپا می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد ضعف انگیزشی میان مردم برای حضور در مسجد، عدم همت هیات امنا و کارگزاران مسجد، عدم استقبال برخی از خادمان مساجد و فاصله داشتن خانه امام جماعت تا مسجد از جمله عواملی است که رفع آنها می تواند در اشاعه اقامه نماز صبح و فراگیر شدن آن موثر باشد.

* نقش محوری تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و پیگیری امام جماعت در تشویق مردم برای اقامه نماز صبح

حاج علی‌اکبری با بیان این که ما بیش از 2400 امام جماعت در تهران داریم، ابراز داشت اگر ائمه جماعات نمی‌توانند برای اقامه نماز صبح به علت دوری مسیر در مساجد حضور یابند بهتر است فردی را از میان طلاب مشخص کنند لذا تصمیم‌گیرنده اصلی، امام جماعت است. که می‌تواند هیات امنا، خادمان و سایر افراد را برای حضور پرشور در مساجد تشویق کند.

وی تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و پیگیری امام جماعت را مهمتر از تمام عوامل برشمرد و گفت: امام جماعت می‌تواند تا حدود زیادی حجت را بر همگان تمام کند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد اظهار داشت: استفاه از خادمان افتخاری، گذاشتن قرار و خبر کردن سایر افراد برای آمدن به مسجد برای نماز صبح، برقراری ارتباط چهره به چهره، فرهنگ‌سازی و استفاده از ظرفیت نهادها و دستگاه‌های مختلف مانند حوزه‌های علمیه، بسیج، شهرداری از جمله برنامه‌های است که می‌تواند جاذبه نماز صبح را زیاد کند.

وی گفت: همچنان نماز صبح را در اولویت تبلیغی-ترویجی مرکز رسیدگی به امور مساجد خواهیم داشت و برای رفع موانع و برطرف شدن این عیب بزرگ کمک خواهیم گرفت تا نماز صبح نشاط و طراوت خاص خود را داشته باشد.

در پایان عنوان کرد: سال جدید با ایام فاطمیه همراه است و شایسته است ایام سوگواری حضرت زهرا (س) پررنگ و گسترده برگزار کنیم و تعطیلات باعث نشود عزاداری حضرت زهرا (س) کم فروغ برگزار شود که ائمه جماعات نقش ویژه‌ای در این راستا دارند.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها