امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147867
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 134
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، رضا صالحی امیری عصر امروز در دیدار با آیت‌الله جعفر سبحانی اظهار کرد: کتابخانه ملی در حقیقت ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، رضا صالحی امیری عصر امروز در دیدار با آیت‌الله جعفر سبحانی اظهار کرد: کتابخانه ملی در حقیقت همان کتابخانه مدرسه دارالفنون است و برخی کتاب‌های موجود هنوز مهر دارالفنون را دارند.

وی افزود: کتابخانه ملی ایران دارای سابقه‌ای 150 ساله است و از نظر اسناد و کتاب‌ها در سطح کشور بسیار غنی است.

رئیس کتابخانه ملی با بیان اینکه کتابخانه‌های ملی وظیفه دارند هر آنچه در آن کشور چاپ می‌شوند را گردآوری کنند گفت: در حال حاضر نزدیک به 2 میلیون و 700 هزار جلد کتاب در کتابخانه ملی ایران ذخیره شده است.

وی ادامه داد: 37 هزار جلد نسخه خطی و 34 هزار جلد کتاب چاپ سنگی در کتابخانه ملی نگهداری می‌شوند.

رئیس کتابخانه ملی با بیان اینکه مجموعه نشریات چاپ شده در ایران در طول دهه‌های مختلف در این کتابخانه نگهداری می‌شوند خاطرنشان کرد: حدود 5 میلیون نشریه در کتابخانه ملی وجود دارد.

وی عنوان کرد: در مرکز اسناد کتابخانه ملی حدود صدها هزار سند وجود دارد که طول همه آنها به 11 کیلومتر می‌رسد.

صالحی‌امیری با اشاره به شناسایی 320 هزار نسخه خطی در ایران گفت: البته پیش‌بینی می‌کنیم 500 هزار نسخه در ایران وجود داشته باشد، به همین میزان در آسیای میانه و دو برابر آن هم در شبه قاره وجود دارد؛ در مجموع سه چهارم آثار خطی ایران در خارج از کشور نگهداری می‌شود که لازم است یا به ایران بازگردانده شوند یا اینکه نسخه‌های دیجیتال از آنها تهیه شود.

رئیس کتابخانه ملی با بیان اینکه داعش کتاب‌های شیعی را آتش می‌زند، خاطرنشان کرد: در کردستان عراق نیز اخیراً نسخه‌ای خطی را به قیمت‌های گزاف می‌فروشند و این تاراج منابع مکتوب ایرانی و اسلامی نگران‌ کننده است و تبعات آن کمتر از خسارات نظامی نخواهد بود.

وی تصریح کرد: بخشی از کتاب‌های خطی و قدیمی ایرانی موجود در آسیای میانه و هند را می‌توان خریداری کرد و بقیه آن را نیز تصویربرداری کرد.

صالحی‌امیری گفت: درصدد هستیم یادمانی از مراجع تقلید و بزرگان دینی را در کتابخانه ملی ایجاد کنیم زیرا بسیاری از جوانان آگاه نیستند که مرزبانان تفکر شیعی چه سبکی از زندگی داشته‌اند و چگونه می‌زیسته‌اند؛ دست‌خط‌ها، اقلام شخصی مانند قلم و ... می تواند در این یادمان وجود داشته باشد.

رئیس کتابخانه ملی در پایان متذکر شد: دانشنامه بقیع شریف توسط این کتابخانه تدوین شده و به زودی چاپ خواهد شد، این دایرة‌المعارف در دو جلد به زیور طبع آراسته می‌شود که جلد دوم اعلام خواهد بود.

انتهای پیام/78004/ذ30/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار