امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۲:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147868
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 126
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی عصر امروز در دیدار رئیس کتابخانه ملی با بیان اینکه در سال‌های پیش ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی عصر امروز در دیدار رئیس کتابخانه ملی با بیان اینکه در سال‌های پیش از انقلاب گاهی شایعاتی مبنی بر دستور دولت برای ریختن همه کتاب‌های قدیمی به دریا منتشر می‌شد اظهار کرد: همین امر سبب می‌شد مردم کتاب‌های خطی را به قیمت اندک به دلال‌هایی بفروشند که آنها آن آثار مکتوب را به خارج از کشور بفرستند.

وی افزود: گفته می‌شود طی قرون 6 و 7 هجری هم این جریان وجود داشته و دلال‌های یهودی، کتاب‌های ایرانی و اسلامی را می‌خریدند و به کلیسای روم می‌فرستادند و به این ترتیب بخش مهمی از میراث فرهنگی و علمی ما را به غارت بردند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه می‌بینیم مکتوبات خطی و غیر خطی ایران در موزه‌های خارجی نگهداری می‌شوند گفت: زمانی در آمریکا مشاهده کردم حتی نشریات ایرانی را هم در آنجا آرشیو می‌کنند.

وی ادامه داد: لازم است در شرایط کنونی اگر نمی‌توانیم اصل کتاب‌های خطی و قدیمی را به ایران بازگردانیم، حداقل نسخه‌های دیجیتال از آنها تهیه کنیم.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به اینکه روزگاری زبان فارسی در هند و شبه قاره رواج داشت خاطرنشان کرد: حتی گفته می‌شود زبان اردو از فارسی مشتق شده است و این به دلیل کتاب‌های فراوانی است که به زبان فارسی در این کشور وجود داشته است.

استاد حوزه علمیه قم گفت: احیای کتابخانه‌‌های قدیمی و شخصی که دارای نسخه‌های خطی نفیسی هستند یکی از کارهای ضروری است زیرا این کتابخانه‌ها در شهرهای مختلف پراکنده هستند و محل نگهداری کتاب‌هایشان هم مناسب نیست و امکان از بین رفتن آثار مکتوب وجود دارد.

وی با بیان اینکه خریداری نسخه‌های خطی از وارثان کسانی که صاحب این کتاب‌های بوده‌اند باید با مذاکره و تخفیف گرفتن جریان داشته باشد تصریح کرد: اگر این کار را انجام ندهیم احتمال دارد روزی همین نسخه‌ها سر از خارج کشور در بیاورند.

آیت‌الله سبحانی در پایان خواستار جمع‌آوری میراث گذشتگان در زمینه صنعت چاپ و نشر در ایران شد و افزود: باید حتی لوازمی که در چاپ سنگی مورد استفاده قرار می‌گرفتند را جمع‌آوری و نگهداری کنیم زیرا این موارد جزو میراث فرهنگی ما به شمار می‌روند.

انتهای پیام/78004/ذ30/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها