امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147875
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۱۹
تعداد بازدید: 294
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، پیش از ظهر امروز بیست و یکمین کنفرانس ملی هسته‌ای ایران با حضور بیش از 350 دانشمند و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، پیش از ظهر امروز بیست و یکمین کنفرانس ملی هسته‌ای ایران با حضور بیش از 350 دانشمند و استاد برجسته هسته& zwnj;ای کشوری به مدت دو روز در دانشگاه اصفهان آغاز به کار کرد.
فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی هسته‌ای در این کنفراس بیان کرد: دانشگاه‌های کشور قبل از انقلاب اسلامی و در رژیم گذشته هم در زمینه رشته فیزیک هسته‌ای فعالیت کرده و حتی دانشجویانی را به منظور تحصیل مقاطع بالا، به خارج از کشور بورسیه کرده بود.
عباسی تصریح کرد: انجمن هسته‌ای ایران انجمنی است که در سال 56 نخستین پایه‌‌های آن توسط اساتید و دانشجویان فیزیک هسته‌ای بنا نهاده شد.
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تحمیل جنگ تحمیلی و بروز مشکلات فراوان از سوی نظام سلطه اندک فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه تولید انرژی هسته‌ای و بهره‌برداری از آن چون توقف رآکتور بوشهر نیز تعلیق و توقف پیدا کرد.
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ابراز کرد: ترک کشور توسط شرکت‌های آلمانی و فرانسوی در آن زمان موجب یک وقفه 10 ساله شد که در نهایت در دهه 60 نیز باز نگاه‌های محافل علمی و دانشگاهی به سمت و سوی مهندسی هسته‌ای و انرژی هسته‌ای نیز معطوف گشت.
وی بیان کرد: در سال 76 عده‌ای از فیزیکدانان کشور در دانشگاه فردوسی مشهد به دور هم جمع شدند و به همت افرادی چون مرحوم دکتر کوهی موسس انجمن هسته‌ای ایران پس از انقلاب، متخصصین و دانشجویان برجسته چون شهید دکتر شهریاری، ایده تشکیل کمیته‌ای مطرح شد.
عباسی اضافه کرد: خوش فکری متخصصین هسته‌ای کشور در آن جلسه، منجر به تشکیل کمیته‌ای به نام کمیته هماهنگ کننده فیزیکدانان و متخصصان هسته‌ای کشور شد.
وی اذعان کرد: توجه به ترویج دانش هسته‌ای و بحث آموزش‌های پایه در بخش نرم‌افزاری و فعالیت‌های اندازه‌گیری در زمینه تجربه‌ای، از جمله اقدامات این کمیته از زمان تشکیل بود.
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در سال 80 این کمیته با ابعاد بزرگ‌تر و جذب اساتید و متخصصین هسته‌ای بیشتر از سراسر کشور، تصمیم گرفت فعالیت خود را با کسب مجوزهای لازم تحت نام «انجمن هسته‌ای ایران» ادامه دهد.
وی در توضیح اهم فعالیت‌های صورت گرفته از سوی انجمن هسته‌ای ایران تاکنون گفت: نظارت بر آموزش هسته‌ای کشور، فراهم کردن زمینه‌های پژوهشی برای نسل جدید کشور که با برگزاری کارگاه‌های آموزشی در فضاهای دانشگاهی، فراهم‌سازی بستر لازم برای آموزش عملی به دانشجویان با فراهم کردن لوازم و تجهیزات لازم از جمله کارهای صورت گرفته توسط انجمن هسته‌ای ایران است.
عباسی در تشریح برنامه‌های و اولویت‌های انجمن هسته‌ای ایران برای سال آتی اظهار کرد: حمایت و بها دادن بیشتر به کمیته‌های تخصصی و به اشتراک گذاشتن تجارب یکدیگر، فراهم‌سازی زمینه آشنایی بیشتر دانشجویان هسته‌ای و دعوت و حضور اساتید و متخصصین هسته‌ای برای ایجاد پیوند با نسل جوان از جمله برنامه‌های انجمن هسته‌ای ایران است.
وی از عضویت بیش از یک‌هزار نفر از اساتید، دانشجویان و متخصصین هسته‌ای سازمان‌های کشور در انجمن هسته‌ای ایران خبر داد.
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در پایان برگزاری چنین کنفرانس‌ها و انتشار مجلات علمی در زمینه هسته‌ای را در ایران راهبردی مؤثر در برابر تحریم علمی دانشمندان هسته‌ای ایران از سوی غربیان دانست.
انتهای پیام/63030/صا40/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها