امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147882
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۱۹
تعداد بازدید: 225
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - وحید صمدی ؛  ماه می سال 2012 (اردیبهشت 91) دوَل اروپایی مثل فرانسه، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا + آلمان ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - وحید صمدی ؛  ماه می سال 2012 (اردیبهشت 91) دوَل اروپایی مثل فرانسه، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا + آلمان تصمیمی مشترک گرفتند تا مناسبات دیپلماتیک خود با سوریه را به دلیل اینکه بشار اسد دارد مردم خودش را می‌کشد، قطع کنند و قطع کردند.

نزدیک به سه سال از آن زمان می‌گذرد. این دولتها به تبعیت از کدخدایشان آمریکا، همتای سوری و اسد را فاقد مشروعیت خواندند. از همه گروه‌های مسلحی که در سوریه شکل دادند و شکل گرفت حمایت کردند. اما بسیاری از سران سیاسی دنیا رفتند و اسد ماند؛ آن سیاستمداران یا دوره مسئولیتشان تمام شد و رفتند (سارکوزی، ژوپه، کلینتون)، یا مُردند (شاه عربستان) یا برکنار شدند (بندر بن سلطان) یا کلا یکجا برچیده شدند (امیر قطر و دولتش) یا به تناسب وضعیت و رفع فشار، موضع عوض کردند (منصف مرزوقی و دولت تونس) یا اینکه خودشان ساقط شدند (محمد مرسی) اما اسد به گفته خودش مانده و چطور ممکن است کسی که «غرب و عرب» علیه‌ش توطئه می‌کنند همچنان باقی بماند و در انتخابات رأی اکثریت قاطع را بیاورد؟ مگر اینکه این اکثریت همچنان از او حمایت می‌کند؛ حال به هر دلیلی.

سرانجام زمزمه‌ها آغاز شد. وزرای خارجه اتحادیه اروپا در جلسه 11 دسامبر 2014 (20 آذر 93) به این نتیجه رسیدند که سیاست حذف اسد اشتباه بود و این را در میان خودشان گفتند (جزئیات بیشتر).

اکنون بعد از آنکه تونس و ایتالیا و کویت گفته‌اند که قصد دارند سفارت سوریه در خاک خود را بازگشایی کردند و کویت این کار را کرد، یک هیئت پارلمانی از فرانسه سه‌شنبه (دیروز) وارد دمشق شد تا با سران سوریه دیدار کند.

وزارت خارجه فرانسه بسرعت خود را از این مسئله جدا دانست و «الکساندر ژورژینی» سخنگوی آن گفت: «این نماینده‌های پارلمان حامل پیام رسمی ما نیستند. ابتکار خودشان است و طبق اصل استقلال قوا، بدون مشورت، خودشان به سوریه سفر کردند».

سرانجام حرف بشار اسد راست از آب در آمد وقتی که گفت، چرخش اروپایی‌ها در قبال دمشق آغاز شده و مسئولان اروپایی در سطوح مختلف اطلاعاتی و دیپلماتیک به دمشق می‌آیند و می‌روند و تماس‌ها ادامه دارد اما این چرخش در سطح رسمی بسیار کُند است (جزئیات بیشتر).

حقیقت این است که فرانسه در سوریه شترسواری می‌کند اما دولا دولا. وزارت خارجه فرانسه می‌گوید نمایندگان پارلمان سفرشان به دولت ربطی ندارد. همین نمایندگان هم که شامل «ژرار بابت» (اکثریت سوسیالیست)، «ژان پی‌یر ویال» (سناتور مخالف راستگرای جنبش اتحاد مردمی) و «فرانسوا زوکتو» (راستگرای میانه عضو سنا) هست، می‌گویند سفر با هزینه دولت نیست و برای اطلاع شخصی از وضعیت سوریه به دیدار بشار اسد رفته‌اند.

نماینده فرانسوی با پول شخصی برای مأمویت شخصی و صرفا جهت اطلاع از آخرین اوضاع سوریه، به دمشق می‌رود و با مقامات سوریه دیدار می‌کند. با مقامات دولت بشار اسدی که مشروعیتش را از دید همین دولت فرانسه از دست داده و نباید با او گفت‌وگو کرد. شترسواری پاریسی‌ها در دمشق دولا دولا نمی‌شود.

سوریه این روزها کانون رایزنی‌ها دیپلماتیک شده است. تحرکات کشورهای غربی و عربی برای حل آبرومندانه بحران سوریه (+)، تنها یک راه را مقابل آن‌ها قرار داده و آن هم بازگشت دوباره به بشار اسد و دولت قانونی سوریه است.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار