امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۲:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147890
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۱۹
تعداد بازدید: 33
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سبزوار، محمد میرزابیگی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت روز پرستار که در محل تالار کاشفی این شهرستان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سبزوار، محمد میرزابیگی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت روز پرستار که در محل تالار کاشفی این شهرستان برگزار شد با بیان اینکه در حال حاضر 175 دانشکده پرستاری در سطح کشور در حال تربیت دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند اظهار داشت: از زمان آغاز به کار این دانشکده‌ها بیش از 120 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی، 400 دانشجوی مقطع دکترا، 4 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد از این مراکز فارغ‌التحصیل شده‌اند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اکنون نیز بیش از 400 دانشجو در مقطع دکترا، 2 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 50 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی در این دانشکده‌ها در حال تحصیل هستند، تصریح کرد: با توجه به نیازسنجی‌های صورت گرفته برای 10 سال آینده کشور 8 رشته در دوره PHD و سه رشته در مقطع ارشد اضافه شده است.

وی با بیان اینکه 850 مرکز درمانی و بیمارستانی و بیش از 140 هزار تخت بیمارستانی در سطح کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: برای پوشش این تخت‌ها و ارائه خدمات به بیماران فقط 120 هزار پرستار و کادر درمانی در بیمارستان‌ها وجود دارد که این مسئله نشان از کمبود پرستار در این عرصه هست.

میرزابیگی با بیان اینکه باید برای تامین کادر درمان در بیمارستان‌ها تا دو برابر نیروی پرستار تربیت کنیم، ادامه داد: برای جبران نیرو در این زمینه اقداماتی از جمله تدوین و تنظیم سند عرضه و تقاضا، افزایش دانشکده‌های پرستاری و بازنگری در ساختار بیمارستان‌ها به عنوان طرح‌های دراز مدت در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ما در برخی از نقاط کشور با کمبود جدی نیرو مواجه هستیم گفت: در برخی از نقاط محروم کشور در یک مرکز درمانی 25 بیمار توسط یک پرستار و پزشک خدمات‌دهی می‌شوند که این مسئله جای گله‌مندی جدی دارد و باید در زمینه به کارگیری نیروی پرستار اقدامات جدی صورت گیرد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه از ابتدای تشکیل معاونت پرستاری وزارت در یک سال گذشته بیش از 8 بخشنامه به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است، یادآور شد: از این تعداد 6 بخشنامه فقط برای ارائه خدمات به پرستاران صادر شده است.

وی با بیان اینکه در این مدت سعی شده تا از تمام ظرفیت‌های موجود برای ارائه خدمات پرستاران بهره گرفته شود ادامه داد: البته این ظرفیت‌ها را نمی‌توان یک مرتبه افزایش داد و در این زمینه به برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری نیازمندیم.

رئیس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه استفاده از نیروهای طرحی، جایگزینی نیرو به جای نیروهای در مرخصی زایمان، بهره‌گیری از نیروهای شرکتی و ... به عنوان طرح‌های کوتاه مدت برای جبران کمبود نیرو در دستور کار قرار گرفته است، گفت: دولت هنوز مجوز استخدام نیروی پرستار به وزارت بهداشت و درمان نداده و ما نیز برای جبران این کمبودها باید از این طرح‌ها استفاده کنیم که خوشبختانه با اجرای این طرح‌ها نیز امروز فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری در سطح کشور بیکار نیستند.

میرزابیگی با اشاره به نظام قبلی پرداخت کارانه‌ها به پرسنل وزارت بهداشت و درمان عنوان کرد: نظام پرداخت کارانه پرسنل وزارت که به نظام پرداخت نوین کارانه معروف شده بود از بدترین نوع نظام‌های پرداخت در این وزارتخانه است که تبعیض‌های زیادی را برای همکاران در پی داشت.

وی با بیان اینکه امروز نظام عملکردی پرداخت کارانه جایگزین این نظام پرداختی نوین کارانه شده است تصریح کرد: این طرح نیز به صورت آزمایشی تا پایان خردادماه سال آینده اجرا می‌شود تا بتوانیم ضعف‌ها و نقاط قوت آن را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه هدف ما از اجرای این طرح ایجاد عدالت در نظام پرداختی به همکاران است، افزود: امروز وزارت بهداشت و درمان توجه به پرسنل را در اولویت‌های ویژه خود قرار داده و معتقد است که نظام سلامت با حمایت پرسنل و پرستاران می‌تواند بهترین خدمات را به مردم ارائه کند.

میرزابیگی با بیان اینکه بیش از 32 برنامه برای شورای معاونین وزارت بهداشت برای ارائه خدمات به پرستاران تدوین شده است گفت: امروز تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در کشور به عنوان یک قانون مطرح شده است.
انتهای پیام/3138/ط40/پو3002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها