امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۰۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 147896
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۱۹
تعداد بازدید: 45
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وزیر دفاع اسبق آمریکا به همراه چند تحلیلگر و مقام سابق دولتی آمریکا در یادداشتی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وزیر دفاع اسبق آمریکا به همراه چند تحلیلگر و مقام سابق دولتی آمریکا در یادداشتی تاکید کردند که اکنون زمانی است که دولت اوباما باید با ایران به توافق برسد.

«شان اوکیف»،‌ منشی و دبیر اسبق نیروی دریایی و جانشین مدیر دفتر مدیریت و بودجه، «جیمز استاوریدیس» فرمانده ارشد پیشین ستاد مرکزی ناتو و «جو ریدر» عضو ارشد پیشین ارتش آمریکا در یادداشتی مشترک با عنوان «بیایید با ایران توافق کنید» به موضوع مذاکرات هسته‌ای تهران و گروه 5+1 پرداختند.

این مقامات پیشین در یادداشت مشترک در پایگاه «پولیتیکو» نوشتند: «آمریکا وقتی به بهترین حالت امن است که رهبران آن برای مقابله با چالشهای امنیت ملی و سیاست خارجی به طور موثری با هم کار و همکاری کنند. درگیری حزبی بهترین فرصت کشور ما را برای از بین بردن تهدید واقعی هسته‌ای ایران را تهدید می‌کند».

در یادداشت آمده است:‌ «آخرین دور مذاکرات ایران و آمریکا از حرکت به سمت توافق هسته‌ای 10 ساله حکایت دارد. رئیس‌جمهور اوباما می‌گوید که او(در توافق هسته‌ای) به تایید کنگره نیازی ندارد در حالی که نمایندگان کنگره به دقت در مفا توافق ملاحظه کرده و یا حتی آن را به رای‌ می‌گذارند. کنگره همچنین می‌تواند با رد برداشتن تحریم‌ها یا اضافه کردن آن علیه ایران، توافق را از بین ببرد».

مقامات سابق آمریکایی هشدار می‌دهند: «ما اکنون در لحظه حساسی هستیم. اگر رهبران ما اختلافات سیاسی داخلیشان را کنار نگذاشته و با هم در نگهداشتن مذاکرات هسته‌ای ایران در مسیر درست تلاش نکنند، آمریکا شاید فرصتی مهم را برای تقویت امنیت خود و اثرگذاری بر تاریخ جهانی بهتر از دست دهد».

در ادامه این نوشته درباره انجام اقداماتی توسط کنگره و دولت آمریکا که سبب کنار رفتن ایران از میز مذاکرات شود،‌این چنین هشدار داده می‌شود: «دور کردن ایران از میز مذاکره، تحولات خاورمیانه و فراتر از آن را بیشتر(از وضع کنونی) پیچیده می‌کند».

مقامات پیشین آمریکایی سه دلیل ارائه می‌کنند که چرا از دست دادن فرصت توافق با ایران برای آمریکا بد است: «اول- عقب نشینی از مذاکرات سبب کاهش اعتبار آمریکا و کم شدن همکاری ائتلافی می‌شود که به ما در توافق موقت(ژنو) کمک کرد. آمریکا، انگلیس، فرانسه،‌ آلمان، ‌روسیه و چین هر کدام نقش محوری در این فرایند داشتند. تغییر یکجانبه درخواستهایمان قبل از آنکه همه طرفها فرصت برای نتیجه گیری داشته و در داخل کشور خود به بررسی دقیق توافق بپردازند،‌ مطمئنا یک استراتژی بازنده خواهد بود».

 در یادداشت درباره دلیل دوم هم ذکر می‌شود که در صورت دور کردن ایران از میز مذاکرات ناشی از اقدامات غلط آمریکا، به تقویت حمایت مردم ایران از مواضع دولت و مخالفت آنها با مواضع واشنگتن خواهد شد.

در توضیح دلیل سوم هم اینطور آمده است: «از مسیر خارج کردن مذاکرات مانع از حمایت مردم آمریکا و دیگر کشورهایی خواهد شد که از فرایند مذاکرات حمایت کرده‌اند. ما باید از مذاکرات حمایت کنیم و از آن برای منافع امنیت ملی خود و متحدانمان بهره ببریم».

مقامات اسبق آمریکایی جدل علنی بین رهبران کنگره و رئیس‌جمهور بر سر حضور نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در نشست کنگره را تنها سبب انحراف افکار از موضوع مهمتر مفاد توافق مورد قبول با ایران ارزیابی کردند.

در پایان این یادداشت می‌خوانیم: «بیایید با هم و در کنار هم به جستجوی راه حل دیپلماتیک باشید. اگر توافق حاصل شده کاملا بررسی شده و نامناسب ارزیابی شد، آن زمان حمایت بیشتری برای اقدامات شدیدتر وجود خواهد داشت. اما هیچ کدام از چنین گزینه‌ها و اقداماتی در قیاس با راه حل مقبول و پذیرفتنی مبتنی بر مذاکره مطلوب و یا موثر نخواهد بود. نگذارید این فرصت فناپذیر و زودگذر از دست برود».

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها