امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148032
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۶
تعداد بازدید: 190
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، تحولات یمن به دنبال آغاز قیام مردمی علیه دولت غیرمردمی عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، تحولات یمن به دنبال آغاز قیام مردمی علیه دولت غیرمردمی عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور مستعفی،‌ سبب تحلیل‌های مختلف تحلیلگران و کارشناسان درباره آینده تحولات این کشور شده است.

به دنبال فرار رئیس‌جمهور مستعفی، شاهد تحرکات عربستان سعودی و دیگر کشورهای حامی عربی و غربی آن بوده‌ایم تا جایی که این کشورها سفارت خود را از صنعا به عدن منتقل کرده‌اند.

«علی  الاحمد» مدیر «بنیاد امور خلیج (فارس)» مستقر در واشنگتن و تحلیگر مسائل عربستان، منطقه و فعال حقوق بشر است که بارها در سخنرانی‌های مختلف و تظاهرات ضدسعودی شرکت داشته است. او ماه گذشته با همراهی دیگر فعالان حقوق بشر در مقابل سفارت ریاض در واشنگتن تظاهرات برپا کرد. او در گفت‌وگویی با گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، پیش‌بینی کرد که سیاست عربستان سعودی در دوره ملک سلمان، افراطی‌تر می‌شود.

متن گفت‌وگو؛

فارس- تحولات میدانی یمن را به ویژه به دنبال فرار منصور هادی از صنعا  به شهر عدن چطور ارزیابی می‌کنید؟

علی الاحمد: پتانسیل و احتمال بالایی برای یک جنگ داخلی در یمن و همچنین احتمال تقسیم این کشور به دو یا سه قسمت وجود دارد. سعودی‌ها قبلا هم این کار را کرده‌اند و در حال استفاده از همان طرح قدیمی تحریک خشونت و تقسیم کشور هستند. این موضوع مهم است که باید هر چه سریعتر مانع این طرح عربستان سعودی شد.

فارس- مرگ ملک عبدالله و آغاز پادشاهی ملک سلمان چه تاثیری بر سیاستهای داخلی و خارجی عربستان سعودی به ویژه در قبال ایران دارد؟ آیا شاهد همان سیاستهای قبلی خواهیم بود؟

علی الاحمد: پادشاه جدید در مقایسه با برادرش،‌ تندروتر و تجاوزکارتر است. شما سیاست تهاجمی‌تر و افراطی‌تر او را در خارج از این کشور و نیز سرکوب‌های بیشتر وی در داخل را شاهد خواهید بود. «محمد بن نایف» (پسر ولی‌عهد متوفی و جانشین کنونی ولی‌عهد) این سیاستها را به پیش خواهد برد.

«سیاستهای او به طور کلی تهاجمی و تجاوزکارانه است. نسل جدید پادشاهی آل سعود به نسبت پدرانشان افراطی‌تر هستند و این موضوع در سیاستهایشان هم متبلور خواهد شد».

فارس - درباره روابط عربستان سعودی و آمریکا آیا پادشاهی سعودی با اوباما و دموکرات‌ها احساس راحتی بیشتری می‌کند یا جمهوریخواهان؟ آنها آیا مثلا هیلاری کلینتون را به عنوان رئیس‌جمهور آینده می‌پسندند یا «جب بوش» را؟

علی الاحمد: معمولا سعودی‌ها یک رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه را ترجیح می‌دهند اما این به آن معنا نیست که آنها بوش را بیشتر از اوباما دوست دارند. برای مثال آنها بیل کلینتون را بیشتر از جرج بوش دوست داشتند. آل سعود و دیگر پادشاهای‌های خلیج (فارس) رئیس‌جمهوری را دوست دارند که از قدرت آمریکا در خدمت سیاستهای داخلی و منطقه‌ای آنها استفاده کند.

*   *   *

این فعال و تحلیلگر سیاسی در ادامه این مصاحبه به خبرهای منتشر شده درباره کمکهای مالی عربستان سعودی به وزیر خارجه سابق دولت آمریکا و بانوی اول اسبق این کشور هم اشاره کرد (جزئیات بیشتر).

علی الاحمد در این باره و با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 گفت: «هیلاری کلینتون در لیست کمکهای مالی سعودی‌ها قرار دارد. برای آنها شاید او اکنون بهترین انتخاب باشد چرا که فرصتها و شانس جب بوش برای پیروزی در انتخابات ضعیف است».

 

مصاحبه از مهدی عباس زاده

انتهای پیام/ص

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها