امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۹:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148122
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۶
تعداد بازدید: 396
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعـــود، حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی در گفتگوی اختصاصی با برنامه «من طهران» شبکه خبری العالم ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعـــود، حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی در گفتگوی اختصاصی با برنامه «من طهران» شبکه خبری العالم با بیان اینکه، ایران هیچگاه به دنبال توسعه طلبی و تجاوز و تعدی و جنگ طلبی نبوده است ، اظهار داشت: امروز هم ایران به فکر هیچ جنگ و تعدی نیست، و همانطور که رئیس جمهوری ما گفت، ما اگر لازم باشد دفاع کنیم با قدرت دفاع می کنیم ولی هیچوقت به فکر توسعه طلبی نیستیم و مرزهای منطقه قانونی است و ما به تمامیت ارضی و استقلال همه کشورها احترام می گذاریم، و هرگز به فکر دخالت در کشورهای منطقه نیستیم.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص ابراز نگرانی برخی کشورهای منطقه از کمک‌های ایران به عراق و ادعای آنان در خصوص تبدیل شدن این کمکها به توسعه نفوذ ایران در منطقه، گفت: این بیان جدید از ایران هراسی را اسرائیل در منطقه به راه انداخته است که کشورهای منطقه به جای آنکه از اسرائیل و بمب اتم این رژیم و توسعه اشغالگری‌های آن و گسترش تروریسم نگران باشند، نگران این موضوع هستند که چرا در ایران ناامنی نیست، چرا در ایران ثبات و امنیت است و چرا ایران حاضر است به همه کشورهای منطقه کمک کند.
مشاور رئیس جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: ما تنها کشوری هستیم که به آن جنگ تحمیل شد و همه کشورها منطقه، یعنی همین کشورهایی که در منطقه اظهار نگرانی می‌کنند، به کمک صدام رفتند، ولی ایران توانست آن شرارت را خاموش کند و آن جنگ را به نفع خودش تمام کند.
ایران با کشورهای همسایه وحدت فرهنگی ، تاریخی و تمدنی دارد
وی درباره مسائل مطرح شده در رسانه‌ها به نقل از او در خصوص روابط ایران و عراق و وحدت و مشترکات دو کشور، بیان کرد: نه فقط ایران و عراق، بلکه ایران و افغانستان، ایران و آذربایجان و ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس وحدت فرهنگی، تاریخی و تمدنی دارد، ما معتقدیم که این کشورها در منطقه با اتحاد و نزدیک شدن و همکاری و هماهنگی می توانند در مقابله توسعه طلبی کشورهای خارج از منطقه مقابله کنند؛ این به معنای چشمداشت ایران به مرزهای سایر کشورها نیست.
مشاور رئیس جمهوری افزود: آنچه که من گفتم دقیقا این است که در گذشته در فلات ایران امپراتوری های بزرگی به نام ایران در زمان هخامنشیان، ساسانیان و اشکانیان بودند که کشورهای منطقه عضو آن امپراتوری بودند؛ ولی امروز نه بار دیگر دولت عثمانی باز می گردد، و نه امپراتوری عربی؛ و نه اینکه بنا است امپراتوری ایرانی بازگردد؛ امروز آنچه که می تواند جایگزین امپراتوری‌های گذشته باشد هماهنگی فرهنگی، اقتصادی و سیاسی کشورهای عضو فلات ایران است.
یونسی تاکید کرد: امروز ایران و عراق که بیشترین قرابت فرهنگی و هماهنگی مذهبی و دینی را دارند، و کشورهای آذربایجان و حوزه خلیج فارس و آسیای میانه، افغانستان، تاجیکستان و شبه قاره؛ از هماهنگی و شباهت فرهنگی و وحدت تاریخی و تمدنی خود باید برای توسعه کشورهای منطقه و حفظ وحدت و مقابله با دشمنان خارجی استفاده کنند.
یونسی وجود تروریستها در عراق و سوریه را تهدیدی جدی برای همه کشورهای منطقه دانست و تأکید کرد: امروز عراق و فردا ممکن است عربستان باشد.
با مهار نشدن تروریست ها، شرارت دامن همه کشورها را می گیرد
حجت الاسلام یونسی ادامه داد: امروز عراق و سوریه درگیر این هستند، و اگر چنانچه این شرارت امروز مهار نشود حتما همه کشورهای منطقه را درگیر خواهد کرد.
مشاور رئیس جمهوری اظهار داشت: امروز مردم عراق وارد عمل شدند و آنهاهستند که با داعش مبارزه می کنند و جمهوری اسلامی در حدی که درعراق احتیاج به مشورت دارند، و یا احیانا اگر به سلاحی نیاز داشتند که دیگران در اختیار آنان نمی گذارند، آن سلاح و مشورت را در اختیار آنان می گذارد.
یونسی تأکید کرد: درحالی که کشورهای غربی و منطقه شعار می‌دهند و در عمل هیچ کاری نمی کنند، ایران در حال مشورت و ارائه کمکهای تسلیحاتی درحد سلاح های جزئی است.

انتهای پیام/

 

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها