امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148142
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۶
تعداد بازدید: 267
به گزارش خبرنگار پیروان مــوعـــود در عشق‌آباد، «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران که برای یک سفر 2 روزه به عشق آباد سفر کرده بود، عصر ...

به گزارش خبرنگار پیروان مــوعـــود در عشق‌آباد، «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران که برای یک سفر 2 روزه به عشق آباد سفر کرده بود، عصر امروز با بدرقه مقامات عالی رتبه ترکمنستان این کشور را به قصد تهران ترک کرد.

این سفر که از غروب روز گذشته آغاز شده بود، از صبح امروز با دیدار روسای 2 کشور با یکدیگر و مذاکرات در زمینه های مختلف ادامه پیدا کرد.

در این سفر که تعدادی از وزرا جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهور را همراهی می‌کردند، 17 سند همکاری در عرصه‌های مختلف توسط مقامات عالی رتبه 2 کشور به امضاء رسید.

شرکت در کنفرانس خبری و همایش تجاری بین 2 کشور از جمله برنامه های روحانی در ترکمنستان بود.

ترکمنستان کشوری است در شمال شرق ایران که با داشتن بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک خشکی و آبی، تمامی مرز ایران در شمال‌شرق را پوشش می‌دهد. این کشور با داشتن 480 هزار کیلومتر وسعت و حدود 5 میلیون نفر جمعیت در سال 1991 (1370) پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به استقلال رسید و به‌عنوان یک کشور مستقل جدیدالتاسیس به عضویت سازمان ملل درآمد و به یکی از کشورهای منطقه آسیای مرکزی تبدیل شد.
جمهوری اسلامی ایران با حمایت از به استقلال رسیدن ترکمنستان در سال 1370، اولین کشوری بود که استقلال این کشور را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک با عشق‌آباد برقرار و با ارائه کمک‌های فراوان به دولت و ملت ترکمن، آنان را در حفظ و تداوم استقلال یاری کرد. از آن زمان تاکنون روابط 2 کشور همسایه همواره دوستانه بوده و 2 کشور با داشتن روابط خوب و کاملا مناسب در تمامی سطوح به توسعه روابط همت گماشته‌اند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها