امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۰:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148149
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۸:۵۰
تعداد بازدید: 450
به گزارش حوزه دولت پیروان مــوعـــود به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و حسن روحانی چهارشنبه شب در فرودگاه مهرآباد و در ...

به گزارش حوزه دولت پیروان مــوعـــود به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و حسن روحانی چهارشنبه شب در فرودگاه مهرآباد و در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به نقش مهم کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در توسعه همکاریهای اقتصادی گفت: تردد آسانتر کارآفرینان و فعالان اقتصادی ایران به ترکمنستان و صدور کالاها و خدمات آنان به کشورهای همسایه برای ما مهم است و در همین ارتباط نشستی هم با فعالان اقتصادی و بازرگانان دو کشور در عشق‌آباد داشتیم.

روحانی اظهارداشت: در جریان این سفر با دولت ترکمنستان توافق کردیم تا حجم کالایی که سالیانه از مسیر ایران به بنادر جنوب منتقل می‌شود از ۲ میلیون تن فعلی به ۱۰ میلیون تن افزایش یافته و صدور روادید برای فعالان اقتصادی نیز تسهیل شود.
رییس جمهوری با اشاره به مذاکرات گسترده دو کشور در موضوع تبادل انرژی، اظهار داشت: تمایل خود را برای ترانزیت نفت و گاز ترکمنستان و خرید برق به هر میزان که آنها توان فروش داشته باشند را اعلام کردیم.
روحانی به سخنان رییس‌ جمهوری ترکمنستان در نشست مشترک فعالان اقتصادی و بازرگانان دو کشور اشاره و تصریح کرد: آقای قربانقلی بردی ‌محمداف لیست مفصلی از زمینه‌ها و عرصه‌هایی که فعالان اقتصادی ایران می‌توانند در ترکمنستان فعالیت کنند، ارایه داد و حتی اعلام کرد در آن بخش‌هایی که مناقصه برگزار شده، باز هم راه برای مشارکت ایرانیان باز است و در مجموع نسبت به مشارکت اقتصادی ایرانی‌ها و نیز خرید کالاهای ایرانی، اظهار علاقه و تمایل کرد.
رییس جمهوری با اشاره به برگزاری بازی‌های آسیایی ۲۰۱۷ در ترکمنستان خاطر نشان کرد: طبیعی است که ترکمنستانی‌ها حجم انبوهی از ساخت و ساز و برنامه‌های مفصلی برای آمادگی جهت اجرای موفق این بازی‌ها دارند که این فرصت مناسبی برای حضور فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران است، بویژه آنکه آنان کالاها و خدمات ایرانی را نسبت به رقبا ترجیح می‌دهند و به عنوان مثال رییس‌ جمهوری این کشور امروز در نشست تجار و بازرگانان دو کشور با اشاره به خرید اتوبوس از کشورهای دیگر اعلام کرد که ترجیح می‌دهم از ایران اتوبوس خریداری کنیم.
رییس جمهوری گفت: در مذاکرات و گفتگوهای خود توانمندی‌های کشورمان در عرصه‌های سلامت و پزشکی ،ساخت نیروگاه و مجتمع های پتروشیمی و صدور خدمات فنی و مهندسی در عرصه‌های دیگر را معرفی و مطرح کردیم و تفاهمات خوبی حاصل شد که می‌تواند مسیر مناسبی برای توسعه روابط باشد.
روحانی به اظهار تمایل طرف ترکمنستانی برای همکاری‌های علمی و فناوری با ایران نیز اشاره کرد و اظهارداشت: در این سفر همچنین برای دریای خزر، رژیمی حقوقی آن و منابع نفت و گاز احتمالی که در سواحل شرقی و جنوبی این دریا وجود دارد و امکان همکاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترک برای استخراج این منابع نیز گفتگو کردیم. همچنین برای فعال‌تر کردن بنادر دو کشور در دریای خزر و همکاری‌های مرزی دو کشور نیز تفاهماتی صورت گرفت.
رییس جمهوری با اشاره به امضای شمار زیادی سند همکاری بین دو کشور، تصریح کرد: این تعداد اسناد و همکاری گواه عزم مصمم دو کشور برای توسعه روابط است که با وجود ظرفیت‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و از همه مهم‌تر اراده سیاسی سطح بالا تحقق آنها کاملاً در دسترس است.
روحانی در پایان خاطر نشان کرد: ترکمنستان همواره از فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده و ما نیز از تفکر آنان در زمینه صلح و سیاست بی‌طرفی‌شان حمایت کرده‌ایم و امیدوارم روابط ما با همسایگان که از اصول سیاست‌ خارجی دولت تدبیر و امید است، بیش از پیش گسترش یابد تا مردم ایران و کشورهای همسایه و منطقه از منافع آن بهره‌‌مند گردند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار