امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148168
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۰۸
تعداد بازدید: 409
به گزارش پیروان مــوعـــود از قم، آیت‌الله محمد‌جواد فاضل‌لنکرانی چهارشنبه شب در همایش علمی اسلام و حقوق بشردوستانه بین المللی که در ...

به گزارش پیروان مــوعـــود از قم، آیت‌الله محمد‌جواد فاضل‌لنکرانی چهارشنبه شب در همایش علمی اسلام و حقوق بشردوستانه بین المللی که در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) برگزار شد، اظهار کرد: بحث اسلام و حقوق بشردوستانه مباحثی است که در مراکز علمی و تحقیقاتی مطرح شده ‌و ما نسبت به منشور بین‌المللی حقوق بشر از دیدگاه فقهی و دینی اشکالات اساسی داریم.

وی تصریح کرد: اسلام نسبت به حقوق بشر دوستانه که یک رشته‌ای از حقوق بین‌الملل و حقوق جنگ است مواضع روشن و محکمی دارد و لازم است این مواضع به صورت علمی و دینی بیان شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: در کتب فقهی و حدیثی و آیات قرآن کریم مباحث حقوق بشردوستانه بین‌المللی به خوبی اشاره شده و مراکز علمی غرب که به دنبال تکریم انسان و مراقبت از بشریت هستند باید از آموزه‌های روشن اسلام در ارتباط با حقوق بشر آگاه شوند.

وی با تاکید براینکه اسلام به دنبال تکریم انسان و مراقبت از انسان‌هاست و به دنبال آن است که از صدمات بشر جلوگیری شود بیان کرد: برای بیان و نشر این مهم لازم است گروه‌هایی در حوزه تشکیل شود که بحث‌های حقوق بشر اسلامی را به صورت صریح بررسی کنند.

آیت‌الله فاضل‌لنکرانی با اشاره به آیات سوره بقره که در ارتباط با جنگ نازل شده است، تصریح کرد: در ابتدای این آیه آمده ‌با کسانی که با شما وارد جنگ شده‌اند نجنگید و کاری به پیران و زنان و ضعفا نداشته باشید.

وی با بیان اینکه اسلام در ارتباط با جنگ دیدگاه‌های خاصی دارد، اظهار کرد: در دین اسلام جنگ و درگیری ممنوع است و در صورتی که مسلمانی بخواهد سلاحی را درست کند باید مراقب باشد با این سلاح موجب کشته شدن بی‌گناهان نباشد ولی این مسائل در هیچ قانونی در حقوق بین‌الملل به صورت ضابطه‌مند نیست.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) ادامه داد: اسلام قوانین مخصوصی در ارتباط با جنگ دارد که از جمله دستوارت اسلام در ارتباط با آداب جنگ این است که نباید در جنگ کسی را مثله کرد.

 وی با اشاره به رفتارهای غیر‌انسانی داعش

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها