امروز : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148170
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۰۸
تعداد بازدید: 375
به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعـــود، «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه با بیان اینکه بحران در روابط تهران و واشنگتن ...

به گزارش گروه بین الملل پیروان مــوعـــود، «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه با بیان اینکه بحران در روابط تهران و واشنگتن «هنوز حل نشده است» وضعیت اضطرار ملی آمریکا در ارتباط با ایران بار دیگر تمدید کرد. 

وضعیت رسمی روابط تهران و واشنگتن از 15 مارس سال 1995 در حالت اضطراری است. در آن هنگام، «بیل کلینتون»، با صدور فرمان اجرایی 12957، متعاقب تصویب قانونی موسوم به «قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی» روابط ایران و آمریکا را در شرایط اضطرار اعلام کرد.

  از لحاظ فنی، دو فرمان اجرایی (حکم ریاست جمهوری) در آمریکا، وضعیت رابطه با ایران را در حالت اضطراری اعلام کرده اند: «فرمان 12957» و «فرمان 12170»؛ حکم دوم را «جیمی کارتر»، یکی دیگر از روسای جمهور آمریکا صادر کرده است.

این دو حکم ریاست جمهوری روی هم رفته دارایی های ایران در آمریکا را مصادره و انجام برخی مبادلات مالی در بخش محصولات نفت ایران را ممنوع اعلام کرده اند.

آقای اوباما در نامه ای که خطاب به «جان بینر»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای تمدید این قانون نوشته به پایبندی ایران به تعهداتش در توافق موقت ژنو اذعان کرده است. رئیس جمهور آمریکا یادآور شده است: «این اولین بار در طول یک دهه است که ایران موافقت کرده که اقدامات معینی انجام دهد که پیشرفت برنامه هسته ای این کشور را متوقف می کنند و بخش های کلیدی آن را به عقب برمی گردانند.»

رئیس جمهور آمریکا به رغم این ادامه می دهد: «با این وجود، برخی از اقدامات و سیاست های دولت ایران با اهداف ایالات متحده در منطقه مغایرت دارند و تهدیدی غیرعادی و غیرمعمول برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا ایجاد می کنند.»

رئیس جمهور آمریکا در پایان خاطرنشان کرده: «به این دلایل من تصمیم گرفته ام که وضعیت اضطرار ملی اعلام شده ادامه یابد و تحریم های وضع شده علیه ایران برای مقابله با این تهدیدات کماکان اجرا شوند.»

انتهای پیام/ ا.

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها