امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148193
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۴۶
تعداد بازدید: 248
به گزارش پیروان مــوعـــود به نقل از مرکز خبر مجتمع آموزش عالی فقه، نشست علمی «قلمرو کاربرد قواعد اصولی» به همت انجمن علمی اصول فقه حوزه ...

به گزارش پیروان مــوعـــود به نقل از مرکز خبر مجتمع آموزش عالی فقه، نشست علمی «قلمرو کاربرد قواعد اصولی» به همت انجمن علمی اصول فقه حوزه علمیه قم و معاونت پژوهش و گروه فقه و اصول مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی مجتمع آموزش عالی فقه(حجتیه) در مسجد این مجتمع برگزار شد.

حجت­‌الاسلام سیدعلی حسینی در این نشست با اشاره به کارایی متنوع علم اصول در علوم دیگر، اظهار داشت: کلام، تفسیر، حدیث، اخلاق و فلسفه آن، تاریخ، درایه و رجال، فلسفه تحلیلی، کشاورزی، دامداری، دامپزشکی، تغذیه و محیط زیست از جمله علومی­ هستند که می­توان ردپای علم اصول در روش‌­ها و مبانی آن علوم را مشاهده کرد.

وی، با اشاره به چگونگی شکل­گیری سفره‌­های طبیعی زیرزمینی آب، تأکید کرد: علمای یونان می­‌گفتند که چون آب­‌های اعماق زمین دارای بخار است و خلأ در آن وجود دارد، به سمت بالا می­آید و در لایه­‌های بالایی زمین که خنک‌­تر است، آن بخار تبدیل به آب می­‌شود و تبدیل به سفره­‌های زیرزمینی می‌شود.

این استاد حوزه با بیان این که در علم اصول، قاعده‌­ای در حجیت ظهور داریم، به این معنا که هر ظاهری حجت است، مگر آن که قرینه­‌ای بر خلاف آن داشته باشیم، عنوان کرد: آیه‌های شریفه «الم تر ان الله انزل من السماء ماء فسلکه ینابیع فی الارض» (آیه 21 زمر) با استفاده از ظاهر لفظ «سلوک» دلالت دارد که نزول آب از آسمان آرام و تدریجی است که به زمین می­رود و در اعماق زمین جمع می­شود و سفره­های زیرزمینی را تشکیل می‌­دهد.

وی آیه «انما ولیکم الله ورسوله والذین آمنوا الذین یقیمون الصلاة ویوتون الزکاة وهم راکعون» در شأن امیرالمؤمین(ع) را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: تنها با قواعد اصول است که می­‌توان این آیه و بسیاری از آیه­‌های را منتسب به امام علی(ع) دانست، چرا که عموم آیه، مورد آیه را شامل می­شود، هرچند که باعث تخصیص آیه در مورد خاص نمی‌شود.

این محقق حوزه قلب علم ­مدیریت را تصمیم‌­گیری دانست و اضافه کرد: علم اصول است که معین می‌کند مدیران در هنگام تصمیم‌­گیری می‌­توانند به هر قطع شخصی اکتفا کنند یا این که قطع آنها به قید مشورت و کارشناسی  عینیت پیدا می­‌کند. به عبارت دیگر، مدیر به چه قطعی می­تواند تصمیم خود را عملیاتی سازد.

حجت­‌الاسلام حسینی اذعان کرد: علم اصول، بسیار گسترده‌­تر از گذشته شده و کارآیی بسیاری در ابعاد زندگی ما پیدا کرده است. اما باید توجه داشته باشیم که با توجه به نیازهای کنونی سیاست، فرهنگ، اقتصاد، حقوق و محیط­‌زیست، گستره کنونی اصول و فقه اکتفا نکنیم و پاسخگوی نیازهای موجود در این عرصه­‌ها باشیم.

 

در ادامه، حجت‌الاسلام علی‌اکبر سیفی، با اشاره به نگاه مرحوم مظفر به اصول، اظهار کرد: به عقیده این عالم اصولی، علم اصول فقه، نه تنها در منطق فهم قرآن و حدیث، بلکه در تفسیر قرآن کریم نیز لازم و ضروری است.  

وی، با اشاره به آیه «ولا تحسبن اللذین قتلو فی سببیل الله امواتا، بل احیاء»، افزود: در قاعده مشتق همه قبول دارند که اتصاف مشقت در حال نسبت به مبدأ اشتقال حقیقت است، ولی بحث دارند که در آینده و ماانقضی عنه نیز حقیقت است یا مجاز؛ در این آیه شریفه، اگر طبق نظر اکثر اصولیین مانند حضرت آیت‌­الله جوادی آملی، حقیقت در ماانقضی عنه ندانیم، و به مقتضای اصل به کار رفتن الفاظ در معنای حقیقی خود حکم کنیم، نتیجه آن می­­‌شود که «حیات» در آیه شریفه را به زندگی برزخی و حال اموات بدانیم.

این استاد حوزه اذعان کرد: بسیاری از قواعد اصولی دیگر نیز تأثیر مستقیمی در تفسیر قرآن کریم دارند که جای پژوهش جامع پژوهشگران اصولی در این عرصه را باقی گذاشته است.


انتهای پیام/ک

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها