امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148198
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۴۶
تعداد بازدید: 250
به گزارش پیروان مــوعـــود، در این نشست که به منظور یافتن فکر اولیه برای نگارش داستان کوتاه با محوریت اطلاعات عملیات در 8 سال دفاع مقدس راه اندازی ...

به گزارش پیروان مــوعـــود، در این نشست که به منظور یافتن فکر اولیه برای نگارش داستان کوتاه با محوریت اطلاعات عملیات در 8 سال دفاع مقدس راه اندازی شده بود؛ آقای حجت فرمانده محور گیلان غرب در دوران دفاع مقدس با بیان این که خاطرات، در تمام جنگ ها و از سوی تمام افرادی که در جنگ ها حضور دارند، وجود داشته است، اظهار کرد:  آن چه خاطرات جنگ ما را ویژه می کند، دفاعی است که توسط ملت صورت گرفت و جنگی که توسط قدرت ها به ما تحمیل شد. و به این دلیل جنگ تحمیلی ما، تقدس دارد که مردم با خواست خود از کشورشان دفاع کردند.

وی ادامه داد: با بیان خاطرات دفاع مقدس، این امانت را باید به نسل بعد منتقل کنیم. خیلی ها از جنگ برای متاع خودشان برداشت می کنند، در حالی که در زمان جنگ حضور نداشتند و یا دفاع از کشور را در آن زمان در اولویت نمی دیدند و متاسفانه امروز می بینیم چنین افرادی با استخوان شهدا برای خود کاسبی راه می اندازند.
اراده ملت، فرمانده درست کرد و گروه و سازمان ها نمی توانند بگویند که فرماندهان جنگ را ساختند. نسل جدید باید این اراده را بر عهده بگیرد و توجه داشته باشد که ضرورت امروز چیست.

داوودی راسخ: از رزمندگان دفاع مقدس کلیشه ساخته‌ایم

مجتبی داوودی راسخ، فرمانده گردان کمیل در دوران دفاع مقدس نیز ضمن بیان خاطراتی از ایثارگری های رزمندگان و همچنین شوخی ها و فضای خاص و معنوی آن دوران، گفت: در روحیه رعایت بیت المال و حق الناس رزمندگان بسیار دقت داشتند و قابل مقایسه با امروز نیست.

وی خاطرنشان کرد: تمام قشرهای مردم که در قالب نیروهای حاضر در دفاع مقدس حضور داشتند و امروز متاسفانه یا راه افراط  و یا راه تفریط می رویم. کلیشه ای ساخته ایم که رزمنده کسی است که در خانواده ای مذهبی به دنیا آمده، در راهپیمایی های انقلاب شرکت کرده و بعد هم جبهه رفته و در فلان نقطه شهید شده است. شهدای بسیاری در جنگ داشته ایم که تک تک آن ها قابل مطالعه هستند و البته برخی از حرف ها و خاطرات رزمندگان در فیلم هایی هم چون آثار حاتمی کیا و یا فیلم شیار 143 نرگس آبیار گفته شد.
راسخ با بیان این که در آثار هنری و ادبی نمی توان تنها از یک زاویه نگاه، به رزمندگان پرداخت، عنوان کرد: در جنگ، دانشجو، پیرمرد، نوجوان، روستایی و ... داشتیم و این ها در کنار یکدیگر که قرار می گرفتند جو خوبی را می ساخت.

حجت الاسلام حسینی: دفاع مقدس نماد وحدت مردم بود

حجت الاسلام و المسلمین شیخ محسن حسینی از روحانیون حاضر در دفاع مقدس نیز با بیان این که مهربانی، درسی است که ما از قرآن و مکتب اهل بیت (ع) گرفته ایم، اظهار کرد: بچه های جبهه روحیه شان همین گونه بود، شعاری نبود و دوربین فیلمبرداری هم مهم نبود که از آن ها فیلم بگیرد و یا نگیرد. این روحیه وجود داشت.
وی افزود: رزمندگان را از یک بعد نمی توان نگاه کرد، آنها هم مانند دیگران، شادی داشتند، غم داشتند، گذشت داشتند و غضب هم داشتند. عده ای از رزمندگان را از گردان مالک اخراج کردند و جرم شان خنده زیاد و گریه زیاد بود. روزها؛ شلوغ کاری و شوخی و خنده داشتند و شب ها، دعا و گریه زیاد داشتند.
حسینی گفت: در اردوگاه کرخه که امروز به دلیل احداث سد زیر آب رفته است و البته به دوستانم گفتم که خوب شد زیر آب رفت تا خیلی از قدم ها به آن نرسد؛ خیلی از شب ها رزمندگان در قبرهایی که دور از سنگرها کنده بودند می رفتند و دعا می خواندند.

این رزمنده دوران دفاع مقدس با بیان این که ایثارگران و شهدای 8 سال دفاع مقدس احساس بدهی به کسی نمی کردند، گفت: به همین دلیل سبکبال بودند و وقتی می خواستند به استقبال شهادت بروند، شادی و سرور حقیقی و باطنی در وجودشان پیدا بود.

وی تاکید کرد: امیدواریم که میراث دار بچه های جبهه و جنگ باشیم، امروز متاسفانه میراث خواری است تا میراث داری و می خواهند از رفقای شهید ما برای دنیایشان بهره بگیرند و فکر می کنم این بزرگترین خیانت است. شهدا نماد اراده و ایثار و شجاعت و غیرت و از همه بالاتر نماد وحدت یک ملت هستند و از تمام قشرها، مذهب ها و نگرش ها در آن ها بودند و اگر بخواهیم برای یک طیف، یک جناح و گروه و دسته مصادره کنیم، باید در روز قیامت در مقابل شهدا پاسخگو باشیم.

رهبران: اگر حزب اللهی هستیم باید تنها به مردم خدمت کنیم

کیوان رهبران جانباز دفاع مقدس نیز در این مراسم ضمن بیان خاطراتی از چگونگی حضورش در جبهه، گفت: ما تنها رفته بودیم از کشورمان دفاع کنیم و امروز هم اگر راست می گوییم و حزب اللهی هستیم باید تنها به این مردم خدمت کنیم. برای ما رزمندگان دوران دفاع مقدس سخت ست که ببینیم پدری 3شیفت کار می کند و یا دختر و پسری را در خیابان می گیرند و برخورد بدی با آن ها انجام می دهند.

وی افزود: زمانی که می خواستم به جبهه بروم، پدرم به من گفت جبهه رفتن قطع عضو دارد، قطع نخاع دارد و اگر رفتی و این گونه برگشتی و نا شکری کردی، من از تو نمی گذرم. ما این گونه بوده ایم اما متاسفانه برخی لباس های ما را دزیده ند، پوشیده اند و به مردم خیانت می کنند. در حالی که این ما نبوده ایم و نیستیم.
حجت الاسلام و المسلمین عبدالله توانا نیز در پایان مراسم به ذکر خاطراتی از دوران دفاع مقدس پرداخت.
از حاشیه های این مراسم می توان به خاطره گویی های طنزآمیز فرماندهان و جانبازان دفاع مقدس اشاره کرد که باعث خنده حضار شد و همچنین خاطرات روحانیون نیز برای مخاطبان از جذابیت خاصی برخوردار بود.
شوخی هایی که خاطره گویان حاضر بر روی صحنه مراسم با یکدیگر داشتند نیز یادآور دوران پر شکوه دفاع مقدس و همان روحیه رزمندگان 8 سال جنگ تحمیلی بود و ذکر و توسل به حضرت اباعبدا... الحسین (ع) بر زینت این مراسم افزود.

هم چنین حاضران در نشست که به دنبال دریافت ایده هایی از خاطرات برای نگارش داستان های کوتاه بودند در طول برگزاری مراسم به ثبت نکات و سخنان رزمندگان می پرداختند تا در آینده در نگارش کتابی با عنوان گنج پنهان سهمی داشته باشند.

قرار است هنرمندان داستان نویس و هنرجویان کلاس های داستان نویس فرهنگ سرای سرو که زیر نظر ابوالفضل درخشنده فعالیت می کنند تا 20 اردیبهشت 94  داستان های خود را که برگرفته از ایده های این مراسم است تحویل تا در هفته دفاع مقدس به رشته تالیف در آمده و رونمایی شود.

انتهای پیام/و

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار