امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148233
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۱:۲۲
تعداد بازدید: 526
مراسم رونمایی از کتاب «تفسیر سوره حمد»
شخصیت آیت الله خزعلی که از اولین کسانی بود که درس تفسیر قرآن کریم را در حوزه علمیه قم برپا کرد، بهترین نمونه برای چنین رسالتی است.

مراسم رونمایی از کتاب «تفسیر سوره حمد»

به گزارش پایگاه خبری،مهدوی پیروان موعود به نقل از  شبستان، در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام محمدرضا زائری مدیرعامل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه هیئت قرانی احیا، رسالت خود را بر این اساس قرار داده که معارف قرآن را همراه با احیای شعائر حسینی بیان کند، گفت: شخصیت آیت الله خزعلی که از اولین کسانی بود که درس تفسیر قرآن کریم را در حوزه علمیه قم برپا کرد، بهترین نمونه برای چنین رسالتی است.

وی ادامه داد: ایشان بعد از قم در شهرهای مشهد،‌ اصفهان و دانشگاه امام صادق(ع) و .. تفسیر قرآن کریم را ادامه داد و به عنوان عالم تفسیری میان طلاب و علمای حوزه مشهور شدند.

حجت‌الاسلام زائری با اشاره به اینکه هر چند امروز کتاب مختصری از تفسیر سوره حمد که حجم اندکی دارد رونمایی می‌شود، اما این حجم اندک دارای آن چنان عظمتی است که گاهی مطالعه یک صفحه از آن، وقت زیادی می گیرد، خاطرنشان کرد: آیت‌الله خزعلی با کتاب «تفسیر سوره حمد» چکیده نگاه تفسیری خود را عرضه کرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از سؤالاتی که در برخورد با مسیحیان و نخبگان آن‌ها مطرح می ‌شد، این بود که چگونه ما با شما ارتباط داشته باشیم، در حالی که از اول مصحف، ما را به عنوان گمراه خطاب می‌کنید:«غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَلاَ الضَّالِّینَ» و چگونه ما می توانیم با شما دیالوگ برقرار کنیم، خاطرنشان کرد: مدت‌ها این سؤال ذهن مرا به خود مشغول کرده بود، زیرا در اکثر تفاسیر «مَغضُوبِ وَ الضَّالِّینَ» به معنای اهل کتاب یعنی مسیحیان و یهودیان تفسیر شده بود تا اینکه این سؤال را از آیت‌الله خزعلی جویا شدم. ایشان گفت این دو کلمه را صفت بگیرید، به این طریق مشکل حل میشود. دران جلسه علامه عسگری فرمودند با این تفسیر، باید تمام نمزاهای عمرم را دوباره بخوانم.

حجت الاسلام زائری افزود: آیت‌الله خزعلی حافظ قرآن و نهج‌البلاغه استو آنچه ارادت مرا نسبت به ایشان بیشتر می‌کند، این است که با عالمی مفسر، آگاه و خدوم روبرو هستیم که منبر را به عنوان رسالت و تعهد می‌داند و تا کنون از سهم امام استفاده نکرده است و حتی مدتی که در شورای نگهبان بود نیز از حقوق این شورا استفاده نکرد. و این درس بزرگی برای ما طلبه ها است.

وی با تأکید بر اینکه طلبه‌ها بعد از انقلاب از منبر فاصله گرفتند و به دچار روحیه کارمندی و اداری شدند، گفت: طلاب به منبر و مسجدداری توجه نمی‌کنند در حالی که استاد ما، مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی بارها به طلاب توصیه می‌کردند دو چیز را فراموش نکنید: منبر و مسجد داری؛ و آیت‌الله خزعلی، با وجود اینکه فقیه وارسته و مورد اعتماد حضرت امام(ره) و رهبری است، هیچ گاه منبر را فراموش نکرد.

مدیرعامل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی تصریح کرد: حضرت آیت الله خزعلی بارها فرمودند: من روضه‌خوان مجلس امام حسین(ع) هستم و از همین راه زندگی ام را می گذرانم.

وی با بیان اینکه آیت الله خزعلی با ارایه تفسیر قرآن به قرآن نشان دادند که این کتاب، با وجود گذشت 14 قرن همچنان حرف های تازه ای برای گفتن دارد، خاطرنشان کرد: یکی از مهترین ویژگی های ایشان، حفظ قرآن و نهج البلاغه است که متأسفانه در میان طلاب فارسی زبان کمتر دیده می شود.

در ادامه این مراسم آیت الله ابو القاسم خزعلی دبیر کل بنیاد غدیر خم گفت: خداوند رحمان و رحیم است و این با سخن افرادی که معتقدند همه انسان ها جهنم را تجربه می کنند، تناقض دارد.

وی خاطرنشان کرد: طبق گفته برخی مفسران که همه افراد جهنم را تجربه می کنند تا طعم حضور در بهشت برای آنان شیرین تر شود، حضرت علی و حضرت فاطمه (س) هم از این مورد مستثنی نیستند و وارد بهشت می شوند؛ و این سخن با رحیمیت خداوند هماهنگ نیست.

آیت الله خزعلی با بیان اینکه در سوره مریم آمده که هیچ کس از شما نیست مگر اینکه‌ در آن جهنم وارد مى‌‌شود و این امر همواره بر پروردگارت حکمى قطعى است، اظهار داشت: تعبیر مفسران چیز دیگری به غیر از آن چیزی است که برخی مفسران گفته اند؛ آنها معتقد هستند همه افراد جهنم را تجربه نمی کنند و هرچند بنده یکی از افرادی را که این مطلب را گفته اهل فکر و تعقل می دانم. در واقع بنده با وجود اینکه حرف او را قبول ندارم اما برای شخصیت علمی وی احترام قایل هستم.

وی ادامه داد: کتاب «تفسیر سوره حمد» حاصل عمر من و سالهای حضورم در مدارس است.

شایان ذکر است در پایان این مراسم با حضور حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران، محمد نبی حبیبی دبیر کل مؤتلفه اسلامی و تعدادی دیگر از شخصیت های قرآنی و فرهنگی کشور، از کتاب تفسیر سوره حمد تألیف آیت الله خزعلی رونمایی شد.

آخرین اخبار
پربازدید ها