امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۲:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148245
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۳۷
تعداد بازدید: 223
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، « دنیس راس» مشاور اسبق اوباما و از مقام‌های پیشین آمریکایی در گفت‌وگو با ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، « دنیس راس» مشاور اسبق اوباما و از مقام‌های پیشین آمریکایی در گفت‌وگو با روزنامه «تایمز اسرائیل» در زمینه آینده توافق هسته‌ای با ایران اظهار داشت که آمریکا و قدرت‌های جهانی  نیاز به تصمیم‌گیری دقیقی مبنی بر چگونگی واکنش به موجی از تخلف‌های احتمالی ایران در توافق هسته‌ای دارند  و دولت اوباما باید در این زمینه با کنگره موافقت کند.

بر اساس این گزارش، راس در این مصاحبه نگرانی‌های نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در زمینه توافق احتمالی با ایران و این که چنین توافقی آسیبی کمتر به روابط آمریکا و اسرائیل بزند را منطقی نامید.

دنیس راس دیپلمات کهنه کار آمریکایی که به بیت المقدس اشغالی رفته است  در زمینه توافق هسته‌ای با ایران گفت که دولت اوباما در پی آن نوع توافق با ایران است که حداقل این کشور را از زمان گریز هسته‌ای 1 سال دور نگه دارد.

راس در این باره گفت:« اگر شما واقعا می خواهید زمان یک ساله مناسبی برای گریز هسته‌ای در نظر بگیرید نیاز به شفاف سازی و تایید صحت کارهای ایران دارید . اگر  این چنین موردی اعتماد مورد نیاز را ایجاد نکند، یک سال وقت کارایی نخواهد داشت.»

راس در ادامه گفت:« دور نگه داشتن یک ساله ایران از ساخت بمب تنها به میزان سانتریفیوژها ، میزان بازدهی آن‌ها و اورانیوم غنی شده نیست بلکه بسته به بازرسی در هر زمان و مکان از سایت‌های اعلام نشده دارد.بنابر این نیاز به توافقنامه‌هایی جدید و بازرسان در این زمینه است.»

راس در بخشی دیگر از این گفت‌وگو افزود:« مذاکره کنندگان نیاز دارند تا تعابیر مختلفی از توافقنامه داشته و تصمیم بگیرند که  اگر ایرانیان قصد تخلف داشتند آن موقع چه باید کرد. مثلا اگر ایرانیان اجازه دسترسی به مکان های خود را ندهندچه اتفاقی خواهد افتاد؟من بر این باورم که باید نوع تخلف‌ها را مشخص کنیم و پیشتر نتایج احتمالی و عواقب آن را نیز در نظر گیریم.»

دنیس راس همچنین در ادامه با رد اختلاف بین کنگره و اوباما سرو صداهای اخیر را تنها جدیت دو طرف در قبال موضوع هسته‌ای ایران نامید.

راس در خاتمه به طور تلویحی گفت که روابط آمریکا و اسرائیل  آسیب دیده  اما خیلی جبران ناپذیر نیست.

انتهای پیام/م

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها