امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148247
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۳۷
تعداد بازدید: 182
«نبیل الجعفری»، تحلیلگر سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان مــوعـــود درباره اختلاف دیپلماتیک بین عربستان و سوئد اظهار داشت: ...

«نبیل الجعفری»، تحلیلگر سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان مــوعـــود درباره اختلاف دیپلماتیک بین عربستان و سوئد اظهار داشت: سوئد روز سه شنبه اعلام کرد که توافقنامه همکاری دفاعی درازمدت خود را با عربستان سعودی در پی تصمیم ریاض برای جلوگیری از سخنرانی والستروم، وزیر خارجه سوئد در نشست چند روز پیش نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب، لغو خواهد کرد و ساعاتی پس از این تصمیم سوئد، عربستان سفیر خود در استکهلم را فراخواند.
وی افزود: وزیر خارجه سوئد اخیراً طی نطقی در پارلمان این کشور ضمن انتقاد از نقض گسترده حقوق زنان در عربستان حکام این کشور را دیکتاتور توصیف کرده بود.

کارشناس عراقی تصریح کرد: خنجر مسموم سعودی که نبیل العربی بر سوئد وارد کرد، به انتقام موضع سوئد در قبال قضیه فلسطین و اسرائیل بود و عربستان با این اقدام به لطف رژیم صهیونیستی و شخص بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم پاسخ داد که رهبری تلاش‌های خرابکارانه صهیونیست‌ها و عرب های مرتجع علیه مذاکرات هسته‌ای را برعهده دارد، بخصوص پس از سخنرانی اخیر نتانیاهو در برابر کنگره و پیامدهای آن که نامه جمهوری خواهان علیه مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بود.

الجعفری گفت: لغو همکاری نظامی سوئد با عربستان و درخواست توضیح اتحادیه اروپا از اتحادیه عرب به خاطر منع سخنرانی وزیر خارجه سوئد در نشست نمایندگان اتحادیه عرب می‌تواند انگیزه‌ای برای کشورهای عربی باشد که کورکورانه دنباله رو عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس شده‌اند تا بدین شکل در برابر حکام سعودی بایستند و با صدای بلند بگویند که بس است هر چقدر کشورها و ملت‌های عرب و منافع آنها را برای راضی کردن دل آمریکا و اسرائیل به بازی گرفتید.

سوئد در اعتراض به وضع بد حقوق بشر در عربستان سعودی سه شنبه گذشته اعلام کرد که همکاری نظامی خود را با این کشور قطع کرده است.
سوئد سومین کشور بزرگ صادر کننده سلاح به عربستان سعودی است اما دیگر این کشور نمی‌تواند تسلیحات سوئدی خریداری کند؛ قراداد همکاری نظامی میان دو کشور در سال 2005 امضا شد ولی دیگر این قراداد تمدید نمی شود چرا که استیفان لوفن نخست وزیر سوئد از عدم تمدید این قرارداد خبر داده بود.

سوئد همیشه از وضع حقوق بشر در عربستان سعودی انتقاد می کند و این انتقادها باعث نارضایتی مقامات عربستانی شده است.

انتهای پیام

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها