امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۵:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148249
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۳۷
تعداد بازدید: 222
«سعد الفهداوی»، فعال سعودی در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان مــوعـــود، هدف تحرکات ریاض در سایه پادشاهی جدید سعودی برای بهبود روابط با ...

«سعد الفهداوی»، فعال سعودی در گفت‌وگو با خبرنگار پیروان مــوعـــود، هدف تحرکات ریاض در سایه پادشاهی جدید سعودی برای بهبود روابط با ترکیه و قطر و تغییر سیاست‌های تند علیه جماعت اخوان المسلمین را تضعیف ایران دانست.

وی افزود: عربستان برای رویارویی با گروه‌های تروریستی و نفوذ ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن به دنبال تشکیل ائتلافی با مصر، ترکیه و قطر است و به همین منظور مقامات مصری را به آشتی با ترکیه و قطر دعوت کرده است.

این فعال سعودی گفت: عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر که در پی برکناری محمد مرسی در سال 2013 روی کار آمد تاکنون با هر گونه آشتی با ترکیه و قطر که حامیان بزرگ دشمنان السیسی ( اخوانی‌ها) محسوب می‌شوند ، مخالف بود.

الفهداوی تاکید کرد: برکناری مرسی موجب شد که السیسی حملات سهمگینی را علیه اسلام‌گراها و بخصوص جماعت اخوان المسلمین مصر در پیش بگیرد و آن را سازمانی تروریستی بنامد و رسانه‌های مصری نیز ترکیه و قطر را به تلاش برای ناآرام کردن مصر از طریق حمایت از اخوانی‌ها متهم کردند.
وی افزود: این در حالی است که بسیاری از شخصیت‌های تندرو و افراطی خاندان سعودی که سیاست‌های تندی در قبال جماعت اخوان المسلمین داشتند، به موجب فرمان‌های اخیر شاه جدید سعودی از مناصب و پست‌های خود برکنار شدند و دستگاه دینی و مذهبی سعودی در دوره پادشاهی جدید سعودی از توجه بیشتری نسبت به دوره پادشاهی ملک عبد الله برخوردار است و این موجب می‌شود تا موضع عربستان سعودی را نسبت به بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین جنبش و جماعت اسلامی در جهان عرب و اسلام تغییر دهد و آن را به سمت نرمش و انعطاف بیشتر سوق دهد.

فعال سعودی تاکید کرد: پادشاه جدید عربستان گروه‌های تندرو دیگر مثل القاعده و داعش را خطر بزرگ‌تر می‌بیند و چون احساس می‌کند که شیوه‌های قدیمی برای مبارزه با این دشمنان بی فایده بوده به این نتیجه رسیده که ترکیه  و قطر می‌توانند ائتلاف را تقویت کنند.

عربستان و کشورهای عربی خلیج فارس میلیاردها دلار به اقتصاد از هم پاشیده مصر کمک کرده‌اند در حالی که هنوز بین مصر و عربستان بر سر مسائل متعددی و از جمله پرونده سوریه اختلاف وجود دارد، به گونه‌ای که عربستان درصدد سرنگونی نظام بشار اسد است و همین نیز یکی از دلایل نزدیکی عربستان به قطر و ترکیه است که از گروه‌های مسلح در دمشق حمایت می‌کنند.

انتهای پیام
 

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها