امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۷:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14826
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۲۹
تعداد بازدید: 217
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «فرانکفورترآلگماینه» درباره انتقال ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «فرانکفورترآلگماینه» درباره انتقال سلاح برای معارضان، استفاده از سلاح‌های شیمیایی و نقش کشورهای خارجی در کنفرانس ژنو موضع کشورش را تبیین کرد.

خبرنگار این روزنامه نخست درباره از دست رفتن کنترل ارتش بر بخش‌هایی از سوریه و امکان هرج و مرج در این کشور از وی پرسید. اسد در پاسخ گفت: «ما خود را درگیر جنگی نمی‌دانیم که در آن کنترل بر بخش‌هایی از کشور را از دست بدهیم. به عبارتی این جنگ یک ارتش در برابر ارتشی دیگر نیست. ارتش ما علیه چند باند عمل می‌کند. درست این است که ارتش ما فقط در محلی نفوذ می‌کند که آنها وارد شوند. به این ترتیب ما در هر محلی که وارد می‌شویم، کنترل را هم در دست می‌گیریم. دستگیری تروریست‌ها بهای بالایی دارد. ما درباره اینکه تروریست‌ها را از خاک خود بیرون برانیم، تردید نداریم و مسئله ویرانی‌هایی است که برجای می‌ماند.»

اسد درباره اینکه آیا هر مخالفی را تروریست می‌داند گفت: «آیا در کشور شما مجاز است که (افراد) اسلحه حمل کنند و افراد بی‌گناه را بکشند، شهروندان را ترور کنند و خرابی به بار آورند؟ در هر کشوری آنهایی که سلاح حمل‌ می‌کنند منهای ارتش و پلیس تا دیگران را بترسانند و بکشند، تروریست هستند و در سوریه نیز آنهایی که سلاح حمل می‌کنند، همین وضعیت را دارند و اینکه انگیزه افراط‌گرایانه و یا جنایی داشته باشند به آنها تروریست گفته می‌شود. ما بین تروریست‌ها و مخالفانی که برنامه‌ای سیاسی دارند، فرق می‌گذاریم.»

اینکه تا چه زمانی جنگ در سوریه ادامه خواهد داشت، دیگر پرسش خبرنگار روزنامه آلمانی بود. رئیس‌جمهور سوریه گفت: «از روزهای آغازین این پرسش از من پرسیده می‌شد که جنگ تا کی ادامه خواهد داشت و من پاسخ می‌دادم که بحران می‌تواند تا مدت زمانی طولانی ادامه داشته باشد. البته عامل خارجی در این مورد آشکار است. یک بحران داخلی در نهایت یا حل و فصل می‌شود و یا به جنگی داخلی منجر می‌شود که وضعیت کنونی هیچکدام نیست. دلیل این {وضعیت} عامل خارجی است که تلاش می‌کند این بحران هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ نظامی طولانی‌ شود.»

اسد درباره اقداماتی که دولتش در راستای اصلاحات انجام داده است نیز گفت: «از آغاز بحران و حتی از چندین سال پیش از ناآرامی‌ها ما اصلاحات را آغاز کرده بودیم. ما بسیاری از قوانین را که مربوط به وضعیت اظطراری می‌شوند را لغو کردیم. قانون اساسی را تغییر دادیم و در این زمینه اصلاحات انجام دادیم. شاید غرب بداند و شاید هم از این موضوع اطلاعی نداشته باشد. آنچه غرب نمی‌خواهد ببیند این است که در اولین هفته‌های تظاهرات‌، پلیس کشته داد {و نیروها} شهید شدند. چطور در پی برگزاری تظاهراتی آرام پلیس کشته می‌شود. در میان تظاهرات‌کنندگان افراد مسلحی بودند که به نیروهای پلیس شلیک کردند. در برخی موارد آنها در میادین در میان تظاهرات‌کنندگان به مردم و پلیس شلیک می‌کردند.»
اسد هر گونه اقدام در مناطق مرزی را به معنای طراحی مجدد نقشه منطقه دانست و گفت: «این اقدام مانند دومینو است که هیچ کس کنترلی بر آن نخواهد داشت. یکی از قدرت‌های بزرگ این روند را آغاز می‌کند و هیچ کس جلودار آن نیست. هم ‌اکنون در خاورمیانه جدید مرزهای تازه اجتماعی از قبیل مرزهای مذهبی و ملی در کنار مرزهای سیاسی به وجود آمده‌اند که شرایط را پیچیده می‌کنند. از این رو هیچ کس نمی‌تواند منطقه را با مرزهای جدید تصور کند چرا که این نقشه‌ای خواهد بود که در آن جنگ‌هایی بدون حد و مرز جریان خواهد داشت و هیچ کس هم نمی‌تواند آن را متوقف کند.»
وی افزود: «اگز ما سناریوی سوریه بحران زده ویران را متوقف کنیم، من به سناریوی مثبت دیگری اعتقاد دارم. نخستین اقدام بازگرداندن امنیت و ثبات است. دومین گام بازسازی است. اما بزرگترین و مهمترین کاری که باید انجام شود، موضع‌گیری علیه افراط گرایان است. روشن شده که در برخی از جوامع منطقه‌ای جهت گیری به سمت افراط‌گرایی به ویژه از لحاظ مذهبی آغاز شده است. اکنون صحبت از این است که آیا ما می‌توانیم در این روند جایگاهی داشته باشیم. برخی صحبت از همزیستی می‌کنند و گروهی هم سخن از تحمل می‌کنند. اما کسی که تحمل می‌کند، امکان دارد روزی دیگر نتواند تحمل کند که این مربوط به همکاری بخشی از جامعه می‌شود.که امکان دارد در منطقه تحقق بگیرد. موضوع دیگر اصلاحات است که ما خواستار ان هستیم.اما سوال اینجاست که چه ساختار سیاسی می تواند جامعه ما را با هم پیوند دهد: نظام ریاست جمهوری، پارلمانی؟ نظام حزبی چگونه خواهد بود؟ ما اینجا نمی توانیم هیچ حزب مذهبی اعم از مسیحی یا مسلمان داشته باشیم.از دید ما مذهب بازتاب دیدگاه‌های شخصی است و جایگاهی در سیاست ندارد. مهمترین موضوع این است که دیگران این مسئله را بپذیرند و اگر این اقدام را انجام ندهیم، نمی‌توانیم دموکراسی ایجاد کنیم. غیر از اینکه درباره بهترین قانون‌اساسی و دیگر قوانین به توافق برسیم.»
رئیس جمهور سوریه مواضع کشورش درباره سکولاریسم را اینگونه تشریح کرد: « خاورمیانه منطقه‌ای نیست که ایده‌الوژی‌ها با هم ارتباط داشته باشند. جامعه عربی بر مبنای ۲ باور قرار دارد: عرب گرایی و اسلام و هر چیز دیگری بی‌معناست.برای ما در سوریه سکولاریسم به معنای آزادی مذهبی است؛ مسیحیان، مسلمانان و یهودیان و تمامی فرقه های مرتبط آنان. سکولاریسم برای وحدت جامعه و حس شهروندی ضروری است و غیر از این انتخاب دیگری وجود ندارد. اما هم‌زمان مذاهب در منطقه ما قوی هستند و این خوب است و مسئله بدی نیست.. نکته منفی تعصب به تروریسم است. از این رو من می‌گویم مفهوم جامعه سکولار ما این است که هر کسی در جامعه ما حق آزادی دینی دارد و با هیچ کس به دلیل دین، باور و نژاد رفتار متفاتی صورت نمی گیرد.»
ادامه دارد...
انتهای ‌پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها