امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148302
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۱۹
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پیروان مــوعـــود، در سال 1380 خورشیدی جمعی از شاعران مقیم قم تصمیم گرفتند فعالیت‌های ادبی خود را در چارچوب یک ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پیروان مــوعـــود، در سال 1380 خورشیدی جمعی از شاعران مقیم قم تصمیم گرفتند فعالیت‌های ادبی خود را در چارچوب یک تشکیلات ادبی نظم و سامان بدهند. بنابراین براساس یک آیین‌نامه، «کانون ادبی فرهنگی کلمه» تأسیس و نشریه‌ای را با نام «ماهنامه ادبی‌فرهنگی کلمه» منتشر کردند.

تاریخچه تشکیل کانون ادبی فرهنگی کلمه به دهه شصت برمی‌گردد که در آن زمان شاعران مهاجر افغانستانی مقیم شهر قم از سال‌های پایانی دهه شصت خورشیدی به برگزاری منظم نشست‌های هفتگی شعرخوانی، داستان‌خوانی و نیز نقد شعر و داستان آغاز کردند. این نشست‌ها به‌دلیل نبود حداقل امکانات، مانند مکان برگزاری نشست‌ها، به‌طور افتان‌وخیزان تا دهه 80 ادامه داشت. 

نشست «حلقه ماه»

 کانون ادبی‌فرهنگی کلمه در حال حاضر، افزون بر نشست‌های ادبی هفتگی که روزهای پنج‌شنبه برگزار می‌شود، هر ماه یک نشست تخصصی و ویژه شعر یا داستان با عنوان «حلقه ماه» برگزار می‌کند. این نشست‌ها به بازخوانی و نقد آثار مکتوب یکی از داستان‌نویسان یا شاعران اختصاص داده شده است. تاکنون بیش از بیست حلقه ماه برگزار شده است.

استقبال مهاجرین و فرهنگیان از همایش‌ها و شب شعرهای کانون

علاوه براین، این کانون تاکنون چندین همایش ادبی و شب شعر با عنوان‌های «پیامبر آیینه‌ها، صبح امید، تبسم صبح و تسبیح ثانیه‌ها و...» برگزار کرده که با استقبال خوب مهاجران و فرهنگیان روبه‌رو شده است.

تاکنون بیش از بیست مجموعه شعر و داستان اعضای کانون چاپ شده است و چندین مجموعه شعر و داستان زیر چاپ و در آستانه چاپ‌اند. افزون بر این‌ها اعضای کانون، اکثر اوقات با شرکت در همایش‌ها، میزگردها و گفت‌وگوهای ادبی بارسانه‌ها وضعیت فرهنگی و ادبی کشور افغانستان را تحلیل و بررسی می‌کنند.

 تاکنون شانزده شماره ماهنامه ادبی فرهنگی کلمه منتشر و سپس به علت نبود امکانات، متوقف شد. از سال 1390 خورشیدی دوباره بخش داستان، با حضور داستان‌نویسان در این کانون افزوده شده است و حضور داستان‌نویسان با برنامه‌های گوناگون آموزشی، داستان‌خوانی و نقد داستان، بسیار قابل توجه است.   

یکی از وی‍ژگی‌های کانون این است که بیشتر اعضای آن در رشته‌های علوم انسانی، دارای تحصیلات عالی و دانش آموخته سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

افزون بر آن‌چه یاد شد،  شماری از اعضای قدیمی کانون ادبی‌فرهنگی کلمه،چون«شریف سعیدی» و «بشیر رحیمی» به سوئد و کانادا مهاجرت و تعداد دیگری مانند «موحد بلخی»، «شکور نظری»، «محمود جعفری»، «سرور تقوی»، «قنبر علی تابش» و... به افغانستان بازگشته‌ و مشغول کارهای ادبی، فرهنگی و علمی هستند.

انتهای پیام/و

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار