امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148329
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۲۶
تعداد بازدید: 279
به گزارش خبرنگار پیروان مــوعـــود در بیشکک، «تمیر ساریف» وزیر اقتصاد قرقیزستان در دیدار امروز خود با مقامات دولت و شرکت‌های تجاری ...

به گزارش خبرنگار پیروان مــوعـــود در بیشکک، «تمیر ساریف» وزیر اقتصاد قرقیزستان در دیدار امروز خود با مقامات دولت و شرکت‌های تجاری در استان «جلال‌آباد» مسائل مربوط به چشم‌انداز الحاق قرقیزستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا را مورد بررسی قرار داد.

وی در این جلسه از تصمیم سران کشورهای قرقیزستان، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و روسیه در هشتم می(خرداد‌ماه) سال جاری خبر داد و افزود: آنها قصد دارند تا در جلسه مذکور قراردادی را مبنی بر لغو کنترل کالا و وسایل نقلیه در مرز دولت قزاقستان و قرقیزستان امضا کنند.

ساریف خاطرنشان کرد: تا 9 می سال 2015 مرز گمرکی با کشور قزاقستان تقویت و در راستای پیمان الحاق جمهوری قرقیزستان اتحادیه اقتصاد اوراسیا مشغول به کار خواهد شد.

به گفته وزیر اقتصاد قرقیزستان اتحادیه اقتصادی اوراسیا قصد دارد در 4 مورد یعنی حرکت آزاد کالا، خدمات، سرمایه و نیروی کار فضای کافی را فراهم کند.

وی با اشاره به وضعیت جغرافیایی خاک کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصریح کرد: شکل‌گیری اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک فضای راحت برای کسب‌وکار و تجارت، فرهنگی و همکاری‌های بشردوستانه در فضایی مطلوب محسوب می‌شود.

با الحاق کشور قرقیزستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا بازارها، صادرات برای محصولات کشاورزی، صنعت برق باز خواهد شد و تولید برق این کشور به بازارهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا به علت مرزهای گمرکی دسترسی بیشتر خواهد داشت.

این در حالی است که الحاق قرقیزستان به اتحاد اقتصادی اوراسیا بسیاری از مشکلات مرتبط با اجرای مهاجرت نیروی کار را نیز حل خواهد کرد.

اتحادیه گمرکی میان روسیه، بلاروس و قزاقستان نهاد جدیدی در جغرافیای شوروی سابق است که در راستای اهداف جامعه اقتصادی اوراسیا در حال شکل‌گیری است. این طرح که به فعالیت‌های اقتصادی روسیه در منطقه تحرک تازه‌ای می‌بخشد، طی سال‌های اخیر با جدیت از جانب این کشور پیگیری شده است.

در مورد اهداف اتحادیه گمرکی اوراسیا که قرار است به صورت سکویی برای ورود کشورهای عضو به ساختار وسیع‌تری از همگرایی عمل کند، می‌توان گفت این اتحادیه به دنبال حذف تدریجی قوانین گمرکی داخلی این کشورها در داخل اتحادیه و قرار دادن تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ‌سازی روندهای گمرکی آن‌هاست.

همچنین ایجاد یک فضای اقتصادی مشترک با مجموع تولید ناخالص داخلی دو تریلیون دلار و جمعیتی 180 میلیونی از برنامه‌های این اتحادیه است. اقدامات انجام شده برای دستیابی به همگرایی و ایجاد شرایط مناسب جهت رشد اقتصاد ملی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و افزایش سطح همکاری متقابل بین آنها تاثیر مثبت داشته است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیایی اقدامی است که روسیه برای مقابله با اقدامات بروکسل برای اضافه کردن کشورهای مستقل شده از اتحاد جماهیر شوروی به اتحادیه اروپا انجام می‌دهد. در صورت شکل گرفتن این اتحادیه تبادلات تجاری میان کشورهای عضو با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

با توجه به اینکه برخی جمهوری‌های سابق شوروی عضویت در اتحادیه اروپا را درخواست کرده‌اند، در صورت عملی شدن می‌تواند تهدیدی برای منافع روسیه در مرزهای جنوبی‌اش باشد. به همین خاطر روسیه برای مقابله با چنین اقداماتی درصدد تشکیل اتحادیه اقتصادی با محوریت مسکو است تا بتواند دوباره جمهوری‌های سابق شوروی را در حوزه نفوذ خود جمع گرداند.

روسیه با تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا سعی دارد تا یک نوع رقیب جدی در مقابل اتحادیه اروپا و آمریکا ایجاد کند زیرا با توجه به وجود منابع عظیم نفت و گاز در کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز، روسیه با استفاده از این اتحادیه می‌تواند کشورهای اروپایی را با ابزار انرژی تحت فشار قرا دهد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها