امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۹:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14835
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۲۹
تعداد بازدید: 156
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه لبنانی «السفیر» در مقاله‌ای به قلم «مصطفى اللباد» با عنوان «ایران بعد از پیروزی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه لبنانی «السفیر» در مقاله‌ای به قلم «مصطفى اللباد» با عنوان «ایران بعد از پیروزی روحانی: تجدید نه انقلاب» می‌نویسد: جامعه بین المللی از پیروزی «حسن روحانی» در انتخابات ریاست جمهوری ایران استقبال بسیاری به عمل آورد و واکنش‌های بین المللی اثبات کننده این مدعاست. 

پیروزی «حسن روحانی» در دور اول انتخابات ریاست جمهوری برای بسیاری غافلگیری بزرگی بود، چون این پیروزی تنها معنای یک موفقیت را به همراه نداشت، بلکه به معنای تایید وی بود.

نتایج انتخابات ایران به این حقیقت نیز اشاره می‌کند که پیش بینی‌ها و برآوردهای غربی و بین المللی درباره ایران پس از انقلاب هیچ‌گاه درست و یا حتی نزدیک به درست و دقیق نبوده و دلیل این امر پیش بینی‌های مراکز تحقیقاتی و رسانه‌های بزرگ آمریکا پیش از آغاز رقابت‌های انتخاباتی بود که نشان می داد یکی از نامزدهای اصولگرایان پیروز این دور از انتخابات ریاست جمهوری است.

اما پس از آنکه «حسن روحانی» توانست نگاه‌ها را به خود جلب کند، رسانه‌های غربی پیش بینی کردند که پیروزی «حسن روحانی» در انتخابات ریاست جمهوری «انقلابی» علیه جمهوری اسلامی و اصول و مبادی آن خواهد بود. در حالی‌که این برآورد و پیش بینی این واقعیت را نادیده می‌گیرد که نتیجه این انتخابات بیانگر کثرت گرایی در جامعه ایرانی است و حدود نیمی از آرا نیز به صندوق اصولگرایان ریخته شده است.

همچنین این پیش بینی و برآورد این موضوع را هم نادیده می‌گیرد که «حسن روحانی» نیز نماینده آیت الله«علی خامنه‌ای» در شورای عالی امنیت ملی ایران است و در همان حال عضو تشخیص مصلحت نظام و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک وابسته به این شورا است.

همچنین برکسی پوشیده نیست که «حسن روحانی» از سوی «شورای نگهبان» برای کاندیداتوری در انتخابات مورد تایید قرار گرفت و این موضوعی است که بار دیگر بر عدم دقت پیش بینی‌ها و برآوردهای غربی تاکید می‌کند.

روحانی و سیاست خارجی

«حسن روحانی» از جمله کاندیداهایی بود که در رقابت‌های انتخاباتی خود وعده تغییر خط مشی اداره پرونده‌های خارجی را داده بود و این موضوعی است که باید به آن دقت بسیار داشت.

بدون تردید «حسن روحانی» تغییر و تحولاتی را در ایران پیاده خواهد کرد که تضمین کننده منافع و مصالح ایران باشد و در همان حال ایران را در موضع برخورد کمتری قرار خواهد داد که این به معنای کاهش فشارهای منطقه‌ای و بین المللی بر ایران است.

به سخن دیگر اگرچه «حسن روحانی» تلاش خواهد کرد، عملکرد خارجی ایران را تغییر دهد و گفتمان و ادبیات آن را اصلاح و تعدیل کند، اما این بدین معنا نیست که از اهداف ملی خود عدول کند.

بنابراین اگرچه «حسن روحانی» تمایل خود را به گشایش به روی نیروهای منطقه‌ای برای کاستن از تنش‌های موجود اعلام کرده، اما در عین حال تلاش خواهد کرد وجهه بسیار مقبول‌تر و پذیرفته‌تری از ایران در غرب و منطقه ارائه دهد و در این بین نمی‌توان خرسندی عربستان سعودی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را از پیروزی «حسن روحانی» نادیده گرفت.

«حسن روحانی» اگرچه سیمایی خوش‌ برخورد و خندان دارد و فردی نشان می‌دهد که می‌توان با وی به راحتی گفت‌وگو و مذاکره کرد، اما در عین حال وی هیچ‌گاه از اهدافش چشم پوشی نمی‌کند و در این میان به نظر می‌رسد که «اسرائیل» بزرگ‌ترین بازنده از پیروزی «حسن روحانی» است، چون توانایی و قدرت وی بی‌تردید وجهه ایران را در عرصه بین المللی تغییر خواهد داد و این چیزی نیست که اسرائیل خواهان آن باشد.

ایران محوری منطقه‌ای را هدایت و رهبری می‌کند و تحلیل‌های موجود از رفتارها و عملکردهای «حسن روحانی» در منطقه نشان می‌دهد که وی از هم پیمانی‌ها و همکاری‌های منطقه‌ای ایران چشم پوشی نخواهد کرد، چون این ائتلاف‌ها و هم پیمانی‌ها خط اول دفاعی ایران را تشکیل می‌دهند. اما در عین حال وی تلاش خواهد کرد تا از فشارها و تنش‌های منطقه‌ای بکاهد.

هم اکنون حدود چهل روز باقی است تا «حسن روحانی» به صورت رسمی کار خود را به صورت رسمی در منصب ریاست جمهوری ایران آغاز کند و تا آن زمان پیش بینی‌ها درباره ایران جدید – قدیم و به ویژه سیاست خارجی آن ادامه خواهد یافت.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار