امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۵:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148407
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۵۳
تعداد بازدید: 262
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پیروان مــوعـــود، نشست خبری کاروان بین‌المللی فعالان فرهنگی و رسانه‌ای کشورهای اسپانیا، ایتالیا، آلمان و ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پیروان مــوعـــود، نشست خبری کاروان بین‌المللی فعالان فرهنگی و رسانه‌ای کشورهای اسپانیا، ایتالیا، آلمان و سوئد به مناطق جنگی جنوب کشورمان، پیش از ظهر امروز (شنبه 23 اسفند ماه) با حضور هشت مهمان اروپایی و خبرنگاران ایرانی در حوزه ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 

 

ابتدای این نشست عباس هدایتی، فرمانده مرکز مقاومت بسیج سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درباره فعالیت‌های خود در این سازمان و اعزام کاروان مهمانان کشورهای غربی به جنوب کشور گفت: بحث بین‌الملل راهیان نور حرکت خود را از دو ماه پیش آغاز کرد و به عنوان یک ایده این طرح را با ریاست سازمان مطرح و پس از تأیید نهایی آماده‌سازی‌ها صورت گرفت. ما در سال‌های گذشته از کشورهای آفریقایی و آسیای میانه برای اعزام به اردوهای «راهیان نور» اقدام کردیم ولی از اهالی قلم اروپایی نخستین بار است که دعوت به عمل می‌آید.

وی با اشاره به این هشت نفری که از کشورهای آلمان، سوئد، اسپانیا و ایتالیا عازم جنوب شدند، توضیح داد: حرکت نوزدهم اسفند صورت گرفت و تا بیست و یکم ادامه یافت. صبح نوزدهم نشست هم‌اندیشی با اندیشکده یقین و سپس دیدار با ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام شد، بعد از ظهر نیز حرکت به سمت راهیان نور و دو روز اقامت و سپس بازگشت و بازدید از جماران و برج میلاد انجام شد.

هدایتی با تشریح دو هدف عمده خود از این برنامه‌ها گفت: نخست نشر فرهنگ دفاع مقدس و ارزش‌ها و سپس زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا مطرح است. از جمله مناطقی که در این چند روز بازدید شد، هویزه، شلمچه، مسجد خرمشهر و اروندرود بود از نکات مهم این سفر مهمان نوازی و استقبال خوب مردم جنوب کشور بود.

 

در ادامه این نشست مهمانان خارجی به معرفی خود پرداخته و هر یک صحبت‌هایی ایراد کردند.

ابتدا خانم زهیدا ممبراندو خبرنگار روزنامه الموندو اسپانیا عنوان کرد که بار چهارم است به ایران آمده و مرتبه گذشته انتخابات ریاست جمهوری بوده، البته همیشه در تهران بوده و این بار سفرش متفاوت شده، از نزدیک شاهد مناطق جنگی بوده و به اهمیت جنگ و دفاع مقدس ایرانیان پی برده است، در نهایت نیز از دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز تشکر کرد.

*همسرم با ازدواجمان اسلام آورد

سپس نسرین صادق‌زاده همسر ایرانی‌الاصل اکلیند کنت نویسنده سوئدی کتاب «ایران از گذشته تاکنون» نیز عنوان کرد: بنده خودم ایرانی هستم و 10 سال در ایران خدمت کردم ولی به دلیل مشکلاتی که اینجا به خاطر شرایط شغلی‌ام به عنوان یک پرستار صورت گرفت، ابتدا به انگلستان رفتم و بعد در سوئد اقامت گزیدم، سپس با همسرم آشنا شدم او هم اسلام آورد و کتابی نیز راجع به ایران نوشت. البته در این سفر به هزینه همسرم آمدم چرا که ایشان در این سفر دعوت شده بودند اما بسیار خوشحال هستم که توانستم مناطق جنگی ایران را ببینم تا به حال تصور نمی‌کردم بحث جنگ با عراق این اندازه مهم و سنگین بوده باشد!

آقای جیوانی سوربلو مدیر خبرگزاری «فانوسی بر روی دنیا» از ایتالیا گفت: من از جزیره سیسیل ایتالیا آمده‌ام و از مردم ایران به خاطر پذیرایی گرمشان تشکر می‌کنم، دیدار این چند روزه برای من بسیار جالب بود، چرا که بار نخست است به ایران می‌آیم. مناطق تاریخی و جنگی ایران اهمیت زیادی در منطقه دارد، من در این سفر شاهد فداکاری صدها هزار ایرانی بودم و دیدار از این مناطق به من احساس بسیار خوبی ‌داد و من را با واقعیت‌هایی آشنا ساخت.

وی در ادامه یادآور شد: برای یک غربی عجیب است که خودش را فدای کشورش کند، ارتباط مسائل سوریه و عراق با جنگ ایران و عراق بسیار زیاد است، مشابهت‌های زیادی میان جنگ گذشته ایران و عراق و شرایط کنونی سوریه و عراق دیده می‌شود،‌ الان صدها جوان در سوریه و عراق مشغول مبارزه با همان دشمن مداخله گری هستند که روزی در مسائل داخلی ایران دخالت کرد.

*خاطره قایقرانی یک سوئدی روی رود کارون

در ادامه این نشست آقای بیورن سورنه متخصص تاریخ تمبر ایران از سوئد گفت: بنده از دوستان قدیمی ایران هستم در زمان شاه نیز دو سال در ایران به دنبال ارتقا و افزایش تجارت بین دو کشور بودم و الان هم برایم مایه افتخار است که دراینجا هستم و از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز تشکر می‌کنم.

در پایان این معرفی نیز آقای اکلیند کنت نویسنده سوئدی کتاب «ایران از گذشته تاکنون» و ایران شناس گفت: من حقوق‌دان هستم و پنجمین بار است به ایران می‌آیم مقالات متعددی نوشتم، زمانی که مقاله‌ای درباره جنگ ایران و عراق نوشتم از من دعوت شد که به ایران بیایم، من در جنوب هم بودم و خاطره قایقرانی بر روی کارون را دارم متأسفانه اشتباهاتی درباره اروپا و آمریکا رخ داده است و این جنگ نابرابر صورت گرفت. من خود از غرب آمدم و باید بگویم که این یک اشتباه غرب بود.

وی در پایان گفت: مقوله شهدا بسیار جالب است ما این واژه را در غرب نداریم ولی در جنگ جهانی دوم بیش از 30 هزار کشته دادیم باید راجع به کسانی که از خون و زندگی خود برای وطن گذشتند بیشتر فکر کنیم ، بسیار از من سؤال شده که نظرم درباره مذاکرات ایران و آمریکا و مسائل هسته‌ای چیست، من هم می‌گویم که شاید از پاسخ من تعجب کنید اما خیلی ساده است از نقطه نظر یک سوئدی در حال حاضر در دنیا فقط دو کشور وجود دارد که شاید ما متوجه آنها نشویم یکی آمریکا و دیگری ایران که اینها را هرگز درک نخواهیم کرد!

در انتهای این نشست نیز خبرنگاران ایرانی حاضر در سالن خود را برای مهمانان اعزامی به ایران معرفی کردند.

انتهای پیام/ک

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها