امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148408
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۵۳
تعداد بازدید: 244
گروه بین الملل پیروان مــوعـــود؛ سید عمار حسینی: در شرایطی که منابع موثق و رسمی عراقی از کشف تسلیحاتی آمریکایی واسرائیلی در مناطق آزاد شده خبر می ...

گروه بین الملل پیروان مــوعـــود؛ سید عمار حسینی: در شرایطی که منابع موثق و رسمی عراقی از کشف تسلیحاتی آمریکایی واسرائیلی در مناطق آزاد شده خبر می دهند ، مسئولین آمریکایی وبه ویژه سفیر آمریکا در عراق تکاپوی شدیدی برای نشان دادن همسویی با موج خروشان مردم عراق از خود نشان می دهند وحتی تلاش کرد تا از نجف اشرف که فتوای جهاد علیه داعش از آنجا خارج شد  حمایت خود را از سرکوب داعش اعلام کند.چرا آمریکا از داعش حمایت کرد؟ به تعبیری واضحتر دلایل تاسیس گروه داعش توسط جریان غربی صهیونیستی چیست؟ وچرا اکنون به دنبال از بین بردن آن است ؟ و از آن مهمتر برنامه های بعدی محور غربی - صهیونیستی برای منطقه کدامند؟  واگر داعش جانشین القاعده شده چه گروهی جانشین داعش خواهد شد؟

گروه بین الملل پیروان مــوعـــود تلاش می کند در چارچوب سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت‌ایت الله خامنه ای(دام ظله) در 14 خرداد 93 که تاکید کردند «در شناخت دشمن اشتباه نکنیم تکفیری ها دشمن فرعی هستند، دشمن اصلی کسی است که تکفیری ها را تحریک می‌کند وبه آنها پول وسلاح می دهد» کنکاشی در سیر تحول گروه های تکفیری ـ سلفی در منطقه خاورمیانه طی چند دهه گذشته و جایگزین های احتمالی القاعده و داعش داشته باشد.

مهمترین اهدافی که داعش محقق ساخت!

سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد ، تمامی اقدامات داعش در راستای اهداف رژیم صهیونیستی بوده واین گروه در واقع اهدافی که این رژیم سال ها به دنبال تحقق آن بود را طی چند سال گذشته محقق کرده است.

دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی 16 فوریه خود تاکید کرد «اقدامات داعش درراستای اهداف اسرائیل وآمریکا بوده وبه همین دلیل  تهدیدی برای امنیت منطقه محسوب می شود».
با استناد به این سخن و سخنان بسیاری از مسئولان وشخصیت های جهان اسلام وحتی غربی و با نگاهی به عملکرد گروه داعش طی 3 سال گذشته شاهد آن هستیم که داعش تقریبا تمامی دغدغه های اسرائیل را از طریق جنگ ها وبحران های به وجود آمده در منطقه بر طرف کرده است.

فرسوده کردن ارتش سوریه به عنوان بزرگترین چالش جنگ کلاسیک  ارتش رژیم صهیونیستی ، گرفتار کردن بخشی از توانمندی های حزب الله در سوریه ، مشغول کردن ارتش در حال بازسازی شدن عراق به یک جنگ بزرگ ، از بین بردن توانمندی ارتش اردن  به عنوان یکی از پتانسیل های تبدیل شدن به یک خطر برای امنیت رژیم صهیونیستی واز همه مهمتر به چالش کشیدن ارتش مصر وگرفتار کردنش در جنگی فرسایشی در صحرای سینا از یک سو ولیبی  از سوی دیگر با وجود آنکه هر یک بازتاب ونتایج خاص به خود را دارند اما همگی یک  هدف مشترک مبنی بر باقی ماندن برتری قدرت برای اسرائیل در منطقه را محقق می سازند.

راهکار اصولی در برخورد با جریانات مشابه در آینده

همچنین نباید فراموش کرد کشتار مسلمانان توسط کسانی که داعیه اسلامگرایی دارند ، تخریب مساجد و بارگاه های مقدس اسلامی توسط این گروه به طور حتم سطح واکنش احساسی مسلمانان را نسبت به تخریب دیگر مراکز مقدس اسلامی از جمله مسجد الاقصی و کشتار مسلمانان در نقاط مختلف جهان از جمله فلسطین اشغالی را به شدت پایین خواهد آورد. از همین رو بسیاری از ناظران سیاسی و نظامی معتقدند فلسطین و قدس شریف از همین زاویه می توانند عامل وحدت بخشی برای جهان اسلام در رویارویی با جریانات دست ساز تکفیری و تروریستی باشند.

این در حالی است که به شهادت تحلیلگران از جمله تحلیلگران فلسطینی اصولا از روز اجرایی شدن فاز جدید جریان تکفیری در منطقه نگاه به مسئله فلسطین و پیگیری این مسئله به شدت کمرنگ شده است.

در کنار آن نابودی آثار باستانی به جای مانده از تمدن های بشری در منطقه خاور میانه سوای انکه می تواند پوششی برای چپاول وبه یغما رفتن آنها باشد می تواند کمک شایانی به نظریه پردازان صهیونیست  که با دست خالی در مورد حضور ودیرینه ی یهودیان در این منطقه سخن می گویند بنماید.

این مسئله به وضوح در همکاری بین رژیم صهیونیستی وگروه های تکفیری کاملا قابل لمس  است علاوه برتصاویر حضور مجروحان گروه های تکفیری در بیمارستان های رژیم صهیونیستی از چندی پیش رسانه ها عربی تصاویری از حضور جنگجویان تکفیری در چند متری نظامیان صهیونیست در منطقه جولان سوریه منتشر کردند.

روزنامه عبری زبان اسرائیل هیوم هم در شماره 6 مارس 2015 خود  با اعتراف به این همکاری به نقل از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم می نویسد : داعش به طور اخص و تروریسم اسلامی به طور اعم خدمات شایانی را به "اسرائیل" داشته است زیرا از این پس جهان مجبور است در کنار سرکوب داعش، حماس را هم مورد حمله قرار دهد.

در این چارچوب چارلز لستر تحلیلگر مرکز پژوهش های بروکینگز (Foreign policy at Brookings) معتقد است گروه داعش که از آن با نام " دولت اسلامی" یاد می شود تلاش های خود را برای ادامه بسط تسلط خود بر بقیه مناطق سنی نشین عراق به بهانه عدم محقق شدن  حقوق اهل سنت در دولت حیدر العبادی وگسترش هرچه بیشتر جنگ طایفه ای از طریق  معرفی  خود به عنوان نماینده ومدافع اهل تسنن ادامه خواهد داد وبا به تصویر  کشیدن حملات صورت گرفته علیه خود به عنوان هدف قرار گرفتن اهل تسنن ، به نوعی منطقه را به سوی تنش طایفه ای مذهبی بیشتر پیش ببرد.

به اعتقاد کارشناسان گرچه  آمریکا و به اعتراف بسیاری از مسئولان این کشور از جمله هیلاری کلینتون گروه داعش را برای از بین بردن دولت  بشار اسد  تاسیس وتجهیز  کرده وبا هزاران نیروی چند ملیتی آنرا تقویت نمود اما بعد از شکست این پروسه در سوریه راهکار دیگری را برای تحقق اهداف خود یا حداقل جلوگیری از شکست کامل در پیش گرفت.

ژنرال امین حطیط تحلیلگر لبنانی امور نظامی در گفتگویی که روز 11 مارس 2015 با شبکه المیادین داشت، ضمن اشاره به این مسئله افزود: بعد از آنکه تصمیم به انتقال فعالیت داعش از سوریه به عراق گرفته شد وپس از آنکه شهر موصل به طور کامل به دست این گروه افتاد، دولت آمریکا با وجود تواققنامه چندین میلیون دلاری خود با بغداد حتی از ارائه یک فشنگ هم به نیروهای عراقی امتناع نمود تا زمینه استقرار وقدرت گرفتن این گروه در این منطقه به طور کامل محقق گرد.

در این چارچوب این پرسش مطرح می شود که چرا آمریکا دشوار ترین راه یعنی حملات هوایی را برای مبارزه با این گروه برگزیده است؟ استراتژی جدید آمریکا در قبال آنها به ویژه بعد از به نتیجه رسیدن نسبی عملیات ارتش عراق ونیروهای حشد شعبی چگونه خواهد بود؟

تحلیل این مسئله را در قسمت بعد پیگیری کنید.

انتهای پیام/

 

 

 

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها