امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148424
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 187
حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پیروان مــوعـــود، درباره نامه 47 سناتور کنگره آمریکا ...

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پیروان مــوعـــود، درباره نامه 47 سناتور کنگره آمریکا مبنی بر لغو توافق هسته‌ای با ایران پس از پایان ریاست جمهوری اوباما گفت: بهترین و هوشمندانه‌ترین پاسخ را مقام معظم رهبری دادند که در حقیقت ترسیم سیاست‌های غیراصولی آمریکا در بین سایر ملت‌ها بود.

وی افزود: ارسال نامه از سوی 47 سناتور آمریکا به ایران نشان دهنده آن است که ایالات متحده نمی‌تواند تصمیم مستقلی خارج از لابی صهیونیست‌ها اتخاذ کند.

هانی‌زاده اظهار داشت:‌ این نامه نشان دهنده بی‌تدبیری و افراطی‌کاری نمایندگان مجلس سنای آمریکا تلقی می‌شود که دستورات خود را از اسرائیل و لابی صهیونیستی دریافت می‌کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: شأن و جایگاه آمریکا هم اکنون نزد افکار عمومی به شدت متزلزل شده و افکار عمومی دنیا به خوبی متوجه شده که ایالات متحده هیچ گاه به تعهدات خود پایبند نبوده و نیست.

وی افزود: رئیس‌جمهور آمریکا و حاکمیت فعلی آن در تلاش بودند تا مذاکرات مسئله هسته‌ای ایران به سرانجامی برسد اما ارسال این نامه نشان داد که اختلافات بین اوباما و برخی نمایندگان حزب جمهوری‌خواه در کنگره چقدر است. ضمن اینکه تاثیر فراوان لابی صهیونیستی در تصمیمات ایالات متحده را به خوبی روشن کرد.

هانی‌زاده گفت: نامه 47 سناتور کنگره نشان داد که جمهوری اسلامی ایران باید در صدد تعریف سازوکارهای جدیدی برای ادامه مذاکرات و احقاق حقوق خود باشند.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران باید از ابتدای آغاز مذاکرات، آژانس انرژی اتمی و سازمان ملل را به عنوان دو مرجع قابل قبول جهانی برای مذاکره انتخاب می‌کرد و ورود آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه به مذاکرات کاملاً اشتباه بود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد:‌ اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد و تحریم‌های علیه ایران نیز برداشته شود باید قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل به عنوان تضمین کننده حقوق ملت ایران صادر شود در غیر این صورت با توجه به ارسال نامه سناتورهای آمریکایی نمی‌توان به اجرایی شدن توافقات به عمل آمده خوشبین بود. لذا تنها سازوکاری که باقی می‌ماند این است که هم آژانس انرژی اتمی و هم شورای امنیت سازمان ملل باید پای توافقات احتمالی را امضا کنند تا تضمین کننده توافق باشد.

وی افزود: با توجه به اعتراف سناتورهای آمریکایی اگر دوره ریاست جمهوری آمریکا به پایان برسد با توجه به اینکه جمهوری‌خواهان قدرت را در دست خواهند گرفت توافقات انجام شده با ایران کان لم یکن تلقی خواهد شد لذا ایران نباید به این مذاکرات اعتماد کند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها