امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148447
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 184
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، وبگاه خبری «النشره» در گزارشی به سخنان اخیر «تمیم بن حمد» امیر قطر در خصوص ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، وبگاه خبری «النشره» در گزارشی به سخنان اخیر «تمیم بن حمد» امیر قطر در خصوص رابطه با ایران پرداخت و نوشت قطر به دنبال بازکردن درهای خلیج فارس به روی ایران است.

در این گزارش آمده است: بر کسی پوشیده نیست که قطر همچنان و به ویژه در خلال دهه گذشته نزدیکترین دولت خلیج (فارس) به ایران است، اگر قطر اقدام به اخراج برخی شیعیان از کشورش کرد فقط به این دلیل بود که نمی‌خواست در این موضوع ساز مخالف با دیگر دولت‌های خلیجی بزند. تیره شدن روابط میان قطر و عربستان ، دوحه را بر آن داشت تا روابط بهتری با تهران برقرار کند و اینگونه عربستانی‌ها را نیز خشمگین می‌کرد. اما ایران از نزدیکی اخیر میان عربستان و قطر سود برد و به طبع آن در گام‌های بعدی مذاکرات هسته‌ای با غرب عموما و با آمریکا به شکل خاص نیز تأثیر خوب خواهد گذاشت.

النشره افزود: سخن امیر قطر در دیدار هفته گذشته با «علی لاریجانی» رئیس مجلس ایران یک سخن تصادفی نبود، زمانی که گفت: ایران از زمان انقلاب اسلامی تا کنون هیچ مشکلی برای ما ایجاد نکرده است. همانطور که دستیابی ایران به انرژی هسته‌ای با هدف استفاده صلح آمیز از آن را تایید کرد. در واقع سخن امیر قطر چند روز پس از سفر «جان کری» وزیر خارجه آمریکا به حاشیه خلیج فارس و در جریان قرار دادن آنها از برنامه هسته‌ای ایران بود به کلام دیگر کری اعراب حاشیه خلیج فارس را در جریان ضرورت پذیرش و سازگاری توافق هسته‌ای ایران و نقش جدید ایران در منطقه قرار دارد.

موضع عربستان سعودی در نزدیکی حاشیه خلیج فارس به ایران

اما نقش و موضع عربستان در این تحولات چیست؟ واقعیت آن است که اگر این تحولات اتفاق نمی‌افتاد اگر عربستان نمی‌خواست زیرا دولت‌های خلیجی در تمام امور ریز و درشت خود اول با عربستان هماهنگ می‌کنند. از آنجایی که عربستان نمی‌تواند درهایش را به این سرعت به روی ایران باز کند باید مقدمه چینی کند و از آنجایی که دیگر دولت‌های حاشیه خلیج به دنبال پیشرفت روابط خود با تهران هستند عربستان با این درخواست موافقت خواهد کرد اگر تهران عملا برخوردهای مثبت از خود نشان دهد.

اما دلیل که همچنان مانع از نزدیک شدن ریاض و تهران به صورت علنی می‌شود مسأله یمن است پس از آنکه حوثی‌ها کنترل صنعا را به دست گرفته‌اند؛ عربستان به دنبال آن است که تضمین‌های در خصوص حضور مستقیم شیعی در مرزهای خود به دست آورد.

اقدامات ایران برای تأمین دولت‌های منطقه از خطر تروریسم ضروری است

در خصوص سازمان‌های تروریستی ، لاریجانی تاکید کرد که اقدامات ایران در عراق (به ویژه تکریت در حال حاضر) در راستای نابودی این سازمان های تروریستی است و او اینگونه به دولت‌های خلیجی این پیام را فرستاد که اقدامات ایران برای تامیت امنیت این دولت‌ها ضروری است و آنچه ایران در صحنه میدانی انجام داده تا کنونی هیچ  یک از این دولت‌ها حاشیه خلیج فارس و ارتش آن انجام نداده اند.

النشره در نهایت اعلام کرد ایران برای نقش جدید خود در خاورمیانه آماده می‌شود و دولت‌های دیگر نیز برای تعامل با این نقش در حال آمادگی هستند و شاید سفر لاریجانی به حاشیه خلیج فارس اولین گام در این راستا بود و یک خاورمیانه جدید با نسخه پذیرش و تعامل بیشتر کشورهای آن در حال تولد است.

انتهای پیام/م

 

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها