امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148465
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 238
بنا بر گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست»، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا یکشنبه شب برای دور جدیدی از مذاکرات ...

بنا بر گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست»، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا یکشنبه شب برای دور جدیدی از مذاکرات هسته‌ای ایران عازم سوئیس می‌شود و احتمال زیادی وجود دارد که یک توافق تاریخی درباره موضوع هسته‌ای ایران قریب‌الوقوع باشد.

طبق این گزارش، در حالیکه مقامات هشدار می‌دهند که ممکن است توافقی حاصل نشود اما نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه مذاکره کنندگان ایران و ۱+۵ به زودی یک نوع توافق کلی را اعلام می‌کنند و کار بر روی جزئیات فنی نیز تا پایان مهلت ژوئن ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، نشانه‌های زیادی از جانب واشنگتن و تهران وجود دارد که نشان می‌دهد دولت‌هایی که در مذاکرات هسته‌ای حضور دارد، معتقندند که می‌توانند علیرغم مخالفت‌های داخلی، به یک تفاهم سیاسی در زمینه موضوع هسته‌ای ایران دست پیدا کنند.

واشنگتن‌پست در توضیح این مطلب ادامه داد که کری که تلاش‌های زیادی را در مذاکرات مستقیم با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران از خود نشان داده است، اخیراً سفری به منطقه خلیج‌فارس داشته است تا به کشورهای عربی نگران از توافق هسته‌ای، اطمینان دهد.

از طرف دیگر کری در مصاحبه با شبکه «سی بی اس» تصریح کرده است که تمدید مذاکرات غیرمتحتمل است زیرا این کار بسیار غیرسازنده خواهد بود.

دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) از روز یکشنبه (امروز) در شهر لوزان سوئیس در حالی از سر می‌گیرد که طرف غربی تأکید دارد که تا پایان مهلت مار س به تفاهم سیاسی درباره برنامه هسته‌ای ایران دست پیدا کنند و بعد از آن روی جزئیات این تفاهم کار کنند به امید آنکه بتوانند تا مهلت پایان ژوئن به توافق جامع نهایی دست پیدا کنند.

جمهوری‌خواهان آمریکا از حدود دوماه پیش که کنگره را تحت کنترل خود درآورده‌اند تلاش دارند با تصویب لایحه نظارت کنگره بر هرگونه توافق احتمالی ایران و ۱+۵، در مسیر مذاکرات مانع‌تراشی کند.

اوایل هفته گذشته، سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا در راستای این اهداف خود، نامه‌ای سرگشاده خطاب به ایران نوشتند و هشدار دادند که هرگونه توافق هسته‌ای ایران و آمریکا تنها تا پایان ریاست‌جمهوری آمریکا اعتبار دارد و بعد از آن لغو خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها