امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148494
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۳۶
تعداد بازدید: 73
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، با حمایت دموکراتهای کنگره از تصویب طرح‌های فشار بر ایران، جمهوری‌خواهان در آستانه ضدوتو ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، با حمایت دموکراتهای کنگره از تصویب طرح‌های فشار بر ایران، جمهوری‌خواهان در آستانه ضدوتو کردن طرحی هستند که می‌تواند هر گونه توافق هسته‌ای با ایران را ملغی اعلام کند.

چندین سناتور دموکرات به پایگاه خبری «پولیتیکو» گفته‌اند از نامه همکاران جمهوری‌خواه خود آزرده خاطر شده‌اند اما هیچ‌یک از آنها نگفته این امر باعث کاهش حمایت آنها از طرح‌هایی که خواهد شد که خواستار تشدید تحریم‌ها علیه ایران یا اعطای مجوز به کنگره برای نظارت بر توافق هسته‌ای است.

نمایندگان سنای آمریکا، که از ابتدای سال جدید میلادی رسما کار خود را با اکثریت جمهوری‌خواه آغاز کرده، در حال حاضر دو طرح ضدایرانی را در نوبت معرفی دارند. طرح اول را «مارک کرک» و «رابرت منندز» در نظر دارند که خواهان تصویب تحریم‌های مشروط علیه ایران است. طرح دوم هم متعلق به «باب کورکر» و «لیندسی گراهام» است که خواهان تصویب هرگونه توافق با ایران، پیش از اجرایی شدن آن، در کنگره است.

بر اساس طرح کرک-منندز که گفته می‌شود حمایت بسیاری از سناتورها در هر دو حزب را به همراه خود دارد، تحریم‌هایی را به تصویب می‌رساند که در صورت «شکست مذاکرات یا عدم پایبندی ایران به توافق» اجرایی می‌شود. حامیان این طرح در تلاش هستند تا حد نصاب کافی برای «ضد-وتو» کردن آن را در میان نمایندگان سنا جلب کنند. بر اساس قوانین آمریکا، رئیس‌جمهور امکان وتوی مصوباتی که آرای دو سوم نمایندگان سنا را به دست آورده باشد، ندارد.

بر اساس طرح دیگر نیز که در سنای قبلی به صورت مشترک از سوی «باب کورکر» رئیس جدید کمیته روابط خارجی سنا و «لیندسی گراهام» دیگر سناتور جمهوری‌خواه به کنگره معرفی شده بود و پیش از این نتوانسته بود حمایت چندانی در میان دموکرات‌ها به دست آورد، هرگونه توافقی با ایران، پیش از اجرایی شدن، نیازمند تصویب از سوی قانونگذاران خواهد بود.

پایگاه خبری پولیتیکو می‌نویسد حمایت نمایندگان دموکرات از این طرح‌ها چالش دیگری برای دولت باراک اوباما در مذاکرات هسته‌ای، در آستانه فرارسیدن ضرب‌الاجل 24 مارس (4 فرودین ماه) است.

«هایدی هیتکمپ»، از ایالت «داکوتای شمالی»، «میشل بنت»، از ایالت کلورادو، «گری پیترز» از ایالت میشیگان، «بیل نلسون» از ایالت فلوریدا، «ریچارد بلومنثال»، از ایالت «کانکتیکات» نمایندگان دموکراتی هستند که به پولیتیکو گفته‌اند به رغم مخالفت با نامه 247 سناتور جمهوری‌خواه از طرح‌ نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند.

گروهی متشکل از 10 سناتور دموکرات نیز ماه جاری به باراک اوباما نامه نوشتند و حمایت خود را از طرح نظارت بر توافق هسته‌ای اعلام کردند.

علاوه بر این، پولیتیکو گزارش داده برخی از نمایندگان دموکرات پس از جنجال‌های ایجاد شده بر سر نامه ضدایرانی ۴۷ سناتورها مخفیانه حمایت خود را از طرح‌های مورد نظر حمایت کرده‌اند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار