امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148501
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۸
تعداد بازدید: 315
به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، برخی مقامات و منابع نزدیک به مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 در گفت‌وگو با ...

به گزارش گروه بین‌الملل پیروان مــوعـــود، برخی مقامات و منابع نزدیک به مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 در گفت‌وگو با «رویترز» مدعی شده‌اند قدرتهای غربی امیدوارند امتیازاتی از تهران دریافت کنند که می‌تواند مسیر توافق هسته‌ای بین دو طرف در مذاکرات را هموار کند.

«جان کری»، وزیر خارجه آمریکا و «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران قرار است در چارچوب رایزنی هایی که هدف آنها پایان دادن به یک دهه تنش بر سر درباره برنامه هسته‌ای ایران است در «لوزان»، از شهرهای سوئیس دیدار کنند.

  طبق ادعای رویترز، «کری» از ایران خواسته تصمیماتی برای رسیدن به توافق بر اساس یک چارچوب سیاسی بگیرد که تحریم‌ها علیه تهران را در ازای برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای این کشور برمی‌دارد. طرفین موعد 30 ژوئن (9 تیر) را برای رسیدن به توافق نهایی انتخاب کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته گزارش داده بود آمریکا و گروه موسوم به 1+5، رایزنی‌ها درباره قطعنامه‌ای احتمالی در شورای امنیت را آغاز کرده‌اند که ضمن تأیید هر گونه توافق هسته‌ای در این نهاد بین المللی برداشتن تحریم‌های وضع شده در آن را مورد بحث قرار می‌دهد.

مقامات غربی می‌گویند تحریم‌های سازمان ملل در صورت رسیدن به توافق می‌توانند به سرعت کاهش یابند. خبرگزاری رویترز همچنین از قول منابعی که «مقامات نزدیک به مذاکرات» خوانده شده اند، موضوع یادشده را «امتیازی عمده و جدید از طرف آمریکایی‌هایی» توصیف کرده و افزوده مقامات این کشور از مدتها پیش، به رغم تصریح بر رفع سریعتر تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا تأکید می کردند که تحریم‌های سازمان ملل تا سالها پس از توافق هسته‌ای احتمالی پابرجا خواهند ماند.

رویترز از قول یک مقام غربی مدعی شده است: «این یک تغییر سریع در موضع آمریکا بود و ما امیدواریم که ایرانی‌ها هم از طرف خودشان امتیاز بدهند.»

وی افزود: «تا کنون، امتیازهای آنها اکثراً یکجانبه بوده، اگرچه اخیراً پیشرفت‌های محدودی هم حاصل شده است.»

رویترز همچنین مدعی شده مقامات ایرانی در محافل خصوصی از موضع جدید فرانسه و آمریکا در گفت‌وگوهای هسته‌ای درباره تحریم‌های سازمان ملل استقبال کرده‌اند. دیپلمات‌ها می‌گویند سایر اعضای این گروه شش عضوی نیز از ایده تعلیق فوری تحریم‌های سازمان ملل حمایت می‌کنند، اگرچه آنها گفته‌اند که بسیاری از محدودیت‌های سازمان ملل پابرجا خواهند ماند.

یک مقام ایرانی به رویترز گفت: «ایران می‌داند که این اتفاق یک شبه رخ نخواهد داد، اما همینکه درباره این موضوع و داشتن قطعنامه در پایتخت‌ها (6 کشور) گفت‌وگو می‌شود، نشانه تمایل آنها برای حل این موضوع است.»

«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران پیش‌تر گفته بود که توافق احتمالی قدرت‌های جهانی و ایران بر سر برنامه اتمی این کشور «در یک قطعنامه فصل هفتمی منشور ملل متحد مورد تأیید قرار می‌گیرد و در نتیجه به یک توافق بین‌المللی و الزام آور برای همه دولت‌ها تبدیل می‌شود.»

ایران و کشورهای «پنج به علاوه یک» بر اساس توافق قبلی باید تا پایان ماه مارس (اوایل فروردین سال آینده) به توافق کلی برسند تا مذاکرات بر سر جزییات را تا آخر ژوئن (دهم تیر 1394) ادامه دهند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هشت قطعنامه علیه ایران دارد که در چهار قطعنامه آن تحریم‌های شدیدی بر مبادلات تکنولوژی، خرید و فروش سلاح و تجهیزات هسته‌ای وضع شده است.

ایران خواهان لغو تحریم‌های شورای امنیت است با این استدلال که این تحریم‌ها که با ادعاهای بی پایه بر سر برنامه هسته‌ای وضع شده اند، سنگ‌بنای تحریم‌های وضع شده اروپا و آمریکا علیه تهران است.

 کشورهای غربی به رهبری آمریکا ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای این کشور متهم می کنند اما ایران همواره این اتهامات را رد کرده و بر مصارف صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود تأکید کرده است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار