امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۳:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148505
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۸
تعداد بازدید: 301
به گزارش پیروان مــوعـــود، محمدباقر قالیباف در یکصد و سی نهمین جلسه شورا قبل از بررسی لایحه اصلاح بودجه سال 94 و در جریان بررسی طرح دو فوریت بررسی ...

به گزارش پیروان مــوعـــود، محمدباقر قالیباف در یکصد و سی نهمین جلسه شورا قبل از بررسی لایحه اصلاح بودجه سال 94 و در جریان بررسی طرح دو فوریت بررسی راه های پیشگیری و مقابله با ریزگرد ها گفت: این موضوع امروزه دغدغه کشور و شهر تهران محسوب می شود حال آنکه پدیده ریز گرد ها در شهر تهران را می توان به سه بخش تقسیم کرد.

قالیباف گفت: در بخش نخست ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون می‌توان نام برد که تهدید اصلی شهر هستند که ترکیبات آن از عناصر شیمیایی خطرناک است.

شهردار تهران تصریح کرد: این در حالی است که 82 درصد ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون از وسایل نقلیه متحرک ناشی می‌شوند و تنها 18 درصد از وسایل گرمایشی و کارخانجات.

وی افزود: پر واضح است مطالعات در این زمینه صورت گرفته و بررسی‌های دقیق هم انجام شده است و باید هر چه سریعتر تصمیم گرفته شود و اقدامات عملی صورت گیرد.

شهردار تهران ادامه داد: در وهله دوم ریزگردهای بیش از 2.5 میکرون تا 10 میکرون مطرح هستند که بیشتر منشا طبیعی دارند. این ریزگردها دو منبع خارجی و داخلی کشور را تحت الشعاع قرار می‌دهند به گونه‌ای که ریزگرد‌های منابع خارجی از شمال غرب و جنوب غرب وارد کشور شده و تا تهران هم می‌رسند و متاسفانه امروزه رشته کوه‌های زاگرس و جنگل‌های آن را دچار لطمات جدی کرده است.

قالیباف اظهار داشت: یک سری از ریزگردها نیز محیطی هستند که از بادهای موسمی محلی که عمدتا از جنوب غرب تهران می‌وزند نشات می‌گیرند.

شهردار تهران گفت: برای مقابله با این ریزگردها اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت مورد نیاز است که در اقدامات کوتاه مدت می‌توان به مواردی نظیر مالش پاشی مبادرت کرد و در اقدامات دراز مدت با کاشت درخت ها و درختچه ها جلوی این پدیده را گرفت.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین باید هر چه سریعتر با همکاری سازمان‌هایی نظیر مجموعه منابع طبیعی وارد عمل شد و برای بادهای موسمی جنوب غرب تهران اقداماتی تنظیر مالش پاشی را مد نظر قرار داد.

شهردار تهران یاد آور شد: امروزه مطالعات کافی در این زمینه انجام شده و دیگر وقت برای مطالعه پیشگری از پدیده ریزگردها وجود ندارد حال آنکه راهکارهای مقابله با این پدیده مشخص است. بهترین زمان برای مقابله با این پدیده نیز از اواخر بهمن تا 20 اردیبهشت است. 

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها