امروز : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۰۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 148516
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۲۲
تعداد بازدید: 194
به گزارش گروه دانشگاه پیروان مــوعـــود، بسیج دانشجویی 10 دانشگاه تهران بزرگ با صدور بیانیه‌ای پیرامون تحریم‌های بانکی و انفعال بانک مرکزی ...

به گزارش گروه دانشگاه پیروان مــوعـــود، بسیج دانشجویی 10 دانشگاه تهران بزرگ با صدور بیانیه‌ای پیرامون تحریم‌های بانکی و انفعال بانک مرکزی در مقابله با آن اعلام کردند: تا هنگامی که اقتصاد جمهوری اسلامی به دلار در حال افول وابسته باشد! استقلال اقتصادی نخواهیم داشت. بانک مرکزی اقدامات واقعی و نه تبلیغاتی برای انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه انجام دهد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: چه در شرایط تحریم و چه در شرایط عادی ما باید با استفاده از دیپلماسی اقتصادی فعال به سمت تقویت پول ملی و  استفاده از ریال در مبادلات خارجی و گسترش پیمان­های پولی دوجانبه خصوصا با کشورهای درحال توسعه چین، هند، کره جنوبی و... که خود داوطلب چنین روابطی هستند برویم تا هم از نوسانات ارزی در امان بمانیم و هم مبادلات اقتصادی را آسان­تر انجام دهیم.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

«پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، نظام سلطه به سردمداری آمریکا برای به زمین زدن انقلاب، از سلاح‌های مختلف نظامی، سیاسی،  فرهنگی و اقتصادی استفاده کرد و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند، از زمستان سال 90 جنگ تمام عیار اقتصادی را علیه مردم ایران آغاز کرد.

دشمن از حربه تحریم در جنگ اقتصادی استفاده کرده و اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده است. اما با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در مورد راهکارهای فراوانی که این حربه دشمن را کند می­‌کند، دولت می­‌تواند راهکارهای مشخصی را برای بی­‌اثر کردن تحریم های اصلی، بدون توجه به نتیجه مذاکرات هسته‌­ای، در پیش بگیرد.

در واقع طبق اعترافات صریح مسئولین آمریکا، تحریم­‌های اصلی از جمله نفتی و بانکی در مذاکرات هسته­‌ای لغو نخواهد شد و لغو این تحریم­ها به پذیرش خواسته­‌های آنها در موضوعات دیگر از جمله حقوق بشر غربی، حذف مقاومت در مسائل منطقه‌­ای و موارد دیگر مشروط شده است. بنابراین همانگونه که رهبر انقلاب اسلامی فرمودند، دولت باید دل به نقاط حقیقی و نه خیالی ببندد.

از سوی دیگر دولت باید توجه داشته باشد که در خوشبینانه­‌ترین حالت ممکن، اگر همه تحریم­‌ها به طور همزمان لغو شود، همچنان چماق تحریم بر سر ملت ایران خواهد بود و مردم و نظام جمهوری اسلامی احساس امنیت اقتصادی نخواهند داشت. راهکار مدبرانه و عاقلانه این است که دولت راه­‌هایی را برای بی‌­اثر کردن تحریم­‌ها بیابد، به این معنا که شرایط اقتصادی و ساخت درونی کشور، به سمتی برود که امکان تحریم برای دشمنان وجود نداشته باشد.

تحریم­‌های تحمیل شده علیه کشورمان در دو حوزه اصلی نفتی و بانکی بیشترین اثرگذاری را بر اقتصاد داشته است که تحریم­‌های نفتی به دلیل وابستگی اقتصاد کشور به صادرات نفت خام و تحریم‌­های بانکی به دلیل وابستگی ارزی به دلار آمریکا و یورو اروپا، امکان پذیر شده است. در حوزه تحریم­‌های نفتی، با رشد صنایع پتروشیمی و گذر از خام فروشی، می­‌توان در میان مدت به بازار وسیع، گسترده و غیر قابل تحریم محصولات پتروشیمی وارد شده و تحریم­‌های نفتی را بی­‌اثر کرد.

اما درمورد تحریم­‌های بانکی یک راه کوتاه ­مدت و مفید وجود وارد که به نظر می­‌رسد دولت محترم، توجه لازم را نسبت به آن نداشته است. طبق گزارش مرکز پژوهش‌­های مجلس، ایران می‌­تواند به وسیله حذف ارز واسط دلار و یورو در 55درصد از مبادلات خود، به واسطه پیمان پولی دوجانبه با چند کشور اصلی طرف معاملات خود، بیش از نیمی از تحریم­‌های بانکی را در کوتاه مدت بی­‌اثر کند.

این شیوه ایست که روسیه در یکسال اخیر و بدنبال تحریم­‌های غرب علیه این کشور، برای چند بار از آن استفاده کرده و درحال حاضر درحال رایزنی برای چهارمین و پنجمین پیمان پولی دوجانبه با طرف های تجاری خود است؛ در حالی که ایران طی چندین سال تحریم هنوز اقدام عملی در این حوزه انجام نداده است.

از سوی دیگر گسترش پیمان پولی دوجانبه در جهان عمدتا در شرایطی و در بین کشورهایی انجام می­‌شود که تحت تحریم‌­های بانکی غرب قرار ندارند، بلکه مدت­ها است که روشن شدن فرجام فروپاشی اقتصاد امریکا و دلار بدون پشتوانه، قدرت­های اقتصادی جهان از اروپا تا چین و ... را به فکر دوری از افزایش ذخایر دلاری خود انداخته است.

به همین دلیل قدرت­‌های اقتصادی غیرغربی از جمله کشورهای عضو گروه بریکس، بدنبال حذف ارز واسط و به جریان انداختن ارزهای ملی خود در سطح بین المللی هستند تا  موجب استحکام و امنیت ارزی و مبادلاتی خود شوند. اما با توجه به تحریم های بانکی تحمیل شده علیه کشورمان، در شرایط فعلی که بسیاری از پول های ما در کشورهای دیگر بلوکه شده و نیازهای ما در کشور معطل مانده، اهمال مسئولین امر در اقدام عاجل، برای مردم جای بسی تامل و تعجب دارد.

بدیهی است که یکی از اهداف اصلی انقلاب اسلامی، استقلال از ابرقدرت­‌های شرق و غرب بوده است اما تا هنگامی که اقتصاد جمهوری اسلامی به دلار در حال افول وابسته باشد! استقلال اقتصادی نخواهیم داشت. با تمام این اوصاف، چه در شرایط تحریم و چه در شرایط عادی ما باید با استفاده از دیپلماسی اقتصادی فعال به سمت تقویت پول ملی و  استفاده از ریال در مبادلات خارجی و گسترش پیمان­های پولی دوجانبه خصوصا با کشورهای درحال توسعه چین، هند، کره جنوبی و... که خود داوطلب چنین روابطی هستند برویم تا هم از نوسانات ارزی در امان بمانیم و هم مبادلات اقتصادی را آسان­تر انجام دهیم.

در این زمینه، با توجه به درخواست­‌های مکرر جامعه علمی و نخبگانی کشور از بانک مرکزی در این خصوص، متاسفانه شاهد انفعال طولانی مدت بانک مرکزی نسبت به این مسئله و در نتیجه تضعیف موضع ایران درمورد تحریم­‌های بانکی و در مذاکرات برای لغو تحریم­‌های بانکی هستیم.

لازم به ذکر است اغلب که سخن از حذف دلار در مبادلات خارجی به میان آمده است،  مسئولان بانک مرکزی اظهار داشته‌­اند که دلار از بیشتر مبادلات تجاری ایران حذف شده است و در حال حاضر مبادلات با ارزهای دیگر انجام می­‌گیرد. در حالی که منظور از پیمان پولی دوجانبه این نیست که ما از دام دلار در آمده و در دام یوان و روپیه بیافتیم. پیمان پولی دوجانبه به معنای دوجانبه بودن جریان ارزی دو کشور است و لازمه آن برای ایران ورود ریال در سطح منطقه و جهان است.

از سوی دیگر اگر وزارت امور خارجه نیز مانند طرف غربی که مسیر های موازی تحریم مثل کاهش قیمت نفت را در دستور کار قرار داد، به جای گذاشتن  تمام داشته های خود در سبد مذاکرات، بر روی طرح هایی مثل پیمان پولی دوجانبه سرمایه گذاری می کرد، نه تنها نیمی از مشکل تحریم های بانکی حل می شد، بلکه این پیام را هم به طرف غربی می داد که ایران هم در صورت شکست مذاکرات، گزینه های زیادی برای حل مساله تحریم ها دارد.

در پایان خاطر نشان می گردد که بسیج دانشجویی به عنوان چشم بیدار ملت، انتظار دارد که بانک مرکزی و وزارت امور خارجه، اقدامات واقعی و نه تبلیغاتی درباره انعقاد پیمان­‌های پولی دوجانبه در راستای بی اثر کردن تحریم­ها انجام دهد و هیچ گونه تعلل و انفعالی را در این زمینه برنمی‌تابد، و تا اقدام عملی و مثمر ثمر مسئولین محترم از مطالبه حقوق ملت مظلوم به هر یک از طرق قانونی، دست بر نخواهد داشت.»

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار